Ελληνική κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Λεβεντόπαιδο Αρίστο μπες στο μαγαζί και κλείστο!

Για μένα ο κυρ Αρίστος είναι ΜΑΓΚΑΣ. Βάσει της εμπειρίας που είχα, μου άφησε την εντύπωση πως δεν έχει σαν κύριο σκοπό να κονομήσει αλλά να έχει γεμάτα τα μαγαζιά του και να ικανοποιεί τους πελάτες του με το μικρότερο δυνατό κόστος (για τον πελάτη).

Ας τα πάρουμε από την αρχή... Δευτέρα βράδυ 31/8/2015 και ενώ είχαμε κλείσει για να κάνουμε τα γενέθλια της αδελφής μου στη Φυσαρμόνικα, 2 από τα άτομα που θα ερχόντουσαν μας το ακύρωσαν. Μάλιστα η κράτηση έγινε για πάρτη τους, καθώς θα ανηφορίζαμε εμείς προς τα εκεί για να τους κάνουμε το κέφι. Ακύρωση. Ξενέρωμα. Άντε τώρα να ψάχνεις μαγαζί στις 23:00 το βράδυ.

Η πρώτη επιλογή ήταν το Οινομαγειρείον Ζωοδόχος Πηγή αλλά μας συνέδεσαν με Κάιρο. Στο καπάκι κλείνουμε τηλεφωνικώς στον Ακάκιο που με μεγάλη τους χαρά μας υποδέχθηκαν. Φτάνουμε στο μαγαζί και ω του θαύματος... Όλα έγραφαν κυρ Αρίστος...

Ψιψίνα by Αρίστος
Κεμπαπτζίδικον κυρ Αρίστος
Σερμπέτια (γλυκά) κυρ Αρίστος
Παντοπωλείον του κυρ Αρίστου
Ακάκιος by Aρίστος

Σε λίγο ετοιμάζεται να πουλήσει και πάγο στους Εσκιμώους!

Παρκάρουμε σχετικά εύκολα, σημειώστε όμως πως μάλλον θα δυσκολευτείτε στα στενάκια. Μπαίνουμε μέσα και βλέπουμε παγκάρι και κεράκια. Προχωράμε και τοποθετούμαστε στα σκούρα τραπεζοκαθίσματα, στιβαρά αν και οι καρέκλες δεν είναι πλήρως αναπαυτικές για να καθίσεις με τις ώρες. Βλέπεις μανουάλια αλλά και την ανοιχτή κουζίνα που όπως και να έχει σου δημιουργεί μια αίσθηση ασφάλειας πως δεν έχουν τίποτα να κρύψουν.

Υπάρχουν λαδόκολλες στα τραπέζια, αρκετά απορροφητικές ενώ καλής ποιότητας είναι και τα υπόλοιπα σκεύη. Ιδιαίτερα καλή εντύπωση μας έκαναν τα ποτήρια κρασιού. Επίσης καλή εντύπωση μου έκαναν τα κεφάλια τυριού, τα μπουκάλια κρασιών και τα ζυμαρικά πάνω από την κουζίνα. Η δε τουαλέτα έχει κολυμπήθρες για να πλύνεις τα χέρια σου.

Εδώ κάνω μια παύση: Προσέξτε μην κολαστείτε! Κυκλοφορεί πολλή νεολαία με σορτσάκια στο μαγαζί! Σα δεν ντρέπονται, σε μοναστήρι βρισκόμαστε!

Δεν θεωρώ πως το όλο κόνσεπτ είναι χλευαστικό, γιατί θα την πω την αμαρτία μου, όταν είδα την παρουσίαση του μαγαζιού στο διαδίκτυο λυπήθηκα τους σερβιτόρους που ήταν αναγκασμένοι να φορούν σκούφους μοναχών για να δουλέψουν.

Νομίζω πως πολύ έξυπνα το σκέφτηκαν και πήραν το πάτημα από τη διαφήμιση της Μίσκο "Ακάκιε, μην ξεχάσεις τα μακαρόνια να είναι Μίσκο".

https: //www. youtube. com/watch?v=WEBx02Wo-BI

Η εξυπηρέτηση από νέα παιδιά, με χιούμορ και με ευγένεια όση χρειάζεται. Ετοιμόλογοι και με αρκετές ατάκες. Μπορώ να πω πως και αυτοί συνέβαλαν στην επιτυχία της βραδυάς με την προθυμία τους! Ακόμα και όταν η αδελφή μου σε κλίμα ευφορίας τους ζήτησε να φωτογραφηθούν, αυτοί προθυμοποιήθηκαν ακομπλεξάριστα να την ευχαριστήσουν.

Ο κατάλογος δεν κουράζει και έχει επιλογές αρκετά θελκτικές που σου αφήνει το περιθώριο να κάνεις επίσκεψη ξανά. Εμάς μας άνοιξε την όρεξη καθώς προσπαθεί να πρωτοτυπήσει και να χρησιμοποιήσει ελληνικά προϊόντα. Εντύπωση μου προκάλεσε η πίτσα ιμάμ αλλά και η μακαρονάδα με σάλτσα απο κοκκινιστά φασολάκια.

Σημείωση: Οι 2 από τους 5 είμασταν νηστικοί όλη μέρα.

Στην παραγγελία μας:

- Έρχονται 2 εμφιαλωμένα μπουκάλια νερό, χωρίς να ζητηθούν. Μικρό το κακό, Χρεώθηκε το 1 με τιμή 1.4 ευρώ.

- Σαλάτα με τοματίνια, λεπτές φέτες αγγουριού και καρότου, ελαιόλαδο, ρίγανη, φρέσκο βασιλικό και 4 μπουκιές παξιμαδιού αλειμμένες με κατίκι Δομοκού. Δροσερή με πολύ τραγανά παξιμαδάκια, καλή για ξεκίνημα αν και θα μπορούσε να ήταν λίγο μεγαλύτερη. Τα τοματίνια αρκετά γλυκά και οι φέτες αγγουροκαρότου ζουμερές.7 ευρώ.

- Μακαρόνια με κιμά που μαγειρεύεται με φρέσκια τομάτα στα 7 ευρώ. Πολύ ζουμερός κιμάς, με παρέπεμψε σε νοσταλγικές παιδικές εποχές, ενώ και το τριμμένο πεκορίνο προσέθετε μια σπιρτάδα αλμύρας. Μου άρεσαν πιο πολύ απο τα 3 που παραγγείλαμε.

- Σκιουφιχτά Κρήτης στα 5.5 ευρώ. Μαγειρεύονται σε ζωμό κοτόπουλου με στακοβούτυρο, ξινομυζήθρα και φρεσκοτριμμένο πιπέρι. Νόστιμα, εγώ προσωπικά θα τα ήθελα λίγο πιο σφιχτά.

- Πεκορινάδα στα 7 ευρώ. Έχω την εντύπωση πως ετοιμάζονται μέσα σε κεφάλι απο πεκορίνο Αμφιλοχίας. Αρκετά βου-τυράτα, ενώ δεν φαίνονται ιδιαίτερα πολλά, είναι χορταστικά λόγω "βαριάς" και πλούσιας γεύσης τυριού.

- Πίτσα με κιμά και ανθότυρο στα 6.9 ευρώ. Πετυχημένος συνδυασμός που δεν σε αναγκάζει να πιείς 3 λίτρα νερό λόγω αλμύρας. Συνδυάζεται η αλμύρα του κιμά με την ουδετερότητα του ανθότυρου. Αν πχ υπήρχε φέτα νομίζω θα μας "είχε στείλει"...

- Πίτσα με καβουρμά στα 8.5 ευρώ, εκτός καταλόγου. Την επιλέξαμε αμέσως λόγω καβουρμά... που ομολογώ πως στο κομμάτι που δοκίμασα δεν τον κατάλαβα ιδιαίτερα. Υπήρχε όμως λεπτοκομμένη τομάτα και πράσινη πιπεριά που με τα υγρά τους έκαναν αρκετά ζουμερή και ευχάριστη την πίτσα.

- Πίτσα γιαουρτλού στα 6.9 ευρώ, αναφέρεται ως σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Αν και βαριά γεύση λόγω σουτζουκιού και κασεριού, υπήρχε γιαουρτάκι στο κέντρο της με σάλτσα τομάτας, όπως λογικά βάζουν στα τυλιχτά στο απέναντι μαγαζί τους. Μου άρεσε περισσότερο απο τις άλλες λόγω κασεριού και γιαουρτιού. Μετά βέβαια χρειάστηκα και αρκετό νεράκι στο σπίτι αλλά χαλάλι!

Οι πίτσες τους ήταν τραγανές στην άκρη του ζυμαριού σαν μπισκότο και ελαφριές/μαλακές στο κέντρο τους χωρίς να διαλύονται. Και άκρως χορταστικές! Μου έκαναν καλύτερη εντύπωση από τα μακαρόνια!

- 1 Κόκα κόλα και μια πορτοκαλάδα 250 μλ από 1.80 έκαστη.

- 1 μπουκάλι κρασί Κατώγι Αβέρωφ που εδώ είχαμε μια διαφωνιούλα όταν ρωτήσαμε σε τι θερμοκρασία σερβίρεται. Μας είπαν δωματίου (εννοούσαν τον χώρο που μοιάζει σαν αυλίτσα με κληματαριά), τους είπαμε πως τότε θα είναι στους 30-35 βαθμούς. Τελικά για να μην πολυλογώ γιατί έγινε και αναφορά σε κτίρια Ελληνικά και Γαλλικά (για το πως προσφέρεται σε κάθε χώρα), μας έφεραν μια παγωνιέρα και τελείωσε εκεί το θέμα. Τιμή ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ, στα 11 ευρώ. Τους βγάζω το καπέλο, καθώς στο σούπερμάρκετ του Βασιλόπουλου προσφέρεται στα 7.5 ευρώ. Και είναι γνωστές οι περιπτώσεις εστιατορίων που κοστολογούν ακόμα και 3 φορές πάνω το κρασί από την τιμή αγοράς.

Σύνολο στα 64.8 ευρώ και με πακέτο μία σχεδόν πίτσα για το σπίτι.

Για γλυκό είχαμε την τουρτίτσα μας αλλά σε επόμενη επίσκεψη σίγουρα θα κάνουμε τις δοκιμές μας.

Συμπερασματικά τι να πω???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑΜΕ τη βραδυά μας πάρα πολύ, είπαμε τα αστεία μας και κάναμε σχέδια για το μέλλον. Μας "έβγαλε" τη χαρούμενη πλευρά του εαυτού μας! Οι τιμές είναι πολύ καλές ακόμα και για χαμηλά βαλάντια και θα ξανακάνουμε επίσκεψη για να δοκιμάσουμε τον υπόλοιπο κατάλογο.

Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως θα γραφούν πολλές κριτικές στο σάιτ και το ξεκίνημα τους είναι άκρως ενθαρρυντικό. ΝΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ!

Παρατήρηση 1: Αφού "δανείστηκε" το κόνσεπτ από την διαφήμιση θα ήθελα να υπάρχουν ζυμαρικά Μίσκο, αν και η De Cecco που διάβασα πως χρησιμοποιούν, είναι ακριβή και ποιοτική φίρμα.

Παρατήρηση 2: Το μόνο που έλειπε για να μας "στείλει" ήταν να παίζει εκκλησιαστική μουσική ή έστω.... Παπαροκάδες!

Το μόνο κόνσεπτ που του λείπει τώρα για να μας τρελάνει ο κυρ Αρίστος είναι να δημιουργήσει μαγαζί με χριστιανικές/θρησκευτικές συνταγές και να βλέπουμε να ξεφορτώνουν πούλμαν με παππούδια από τα ΚΑΠΗ!