Fun Restaurants - Βούλα, Αθήνα

Έχοντας πάει μερικές φορές στο Vive mar για καφέ σκεφτήκαμε να δοκιμάσουμε και το εστιατόριό του "Mare Nostro", καλοκαίρι φυσικά, γιατί μέσα το χειμώνα εμένα δε μου λέει και πολλά αφού μένουμε μακριά και όταν πάμε ΝΠ θέλουμε να βλέπουμε θάλασσα!

Ο εξωτερικός χώρος του εστιατορίου είναι όμορφος, δίπλα στη θάλασσα, αλλά κάπως μεγάλος και με πολλά τραπέζια ώστε μοιραία κάποια πίσω πίσω να μην είναι και τόσο προνομιούχα. Έκανα κράτηση πολλές μέρες πριν ζητώντας ένα "καλό τραπεζι για 2", όμως και πάλι τοποθετηθήκαμε πίσω...

Το πάρκινγκ είναι αρκετά μεγάλο, αλλά ελάχιστες θέσεις είναι πρακτικά δωρεάν, υπάρχουν παρκαδόροι που τους παραδίδεις το αυτοκίνητο και χρειάζεται κανα 5ευρο tip... Μοτοσικλέτες δωρεάν βεβαίως βεβαίως!

Η εξυπηρέτησή μας από έναν νεαρό σερβιτόρο (που προσπαθούσε πολύ) ήταν γενικά καλή και γρήγορη! Είδα αρκετό προσωπικό να ασχολείται με τα τραπέζια (γεμάτο το μαγαζί) και δεν πρόσεξα προβλήματα.

Ο κατάλογος φαγητού είναι καλός σε ποικιλία, αλλά αν και το εστιατόριο αυτοπροσδιορίζεται ως ιταλικό (έχει ζυμαρικά και πίτσες, όχι και τόσο αυθεντικά ιταλικά, καλά φαίνονται όμως) η κουζίνα είναι η κλασική "μεσογειακή" που συναντάς σε ανάλογα εστιατόρια. Σαλάτες, σολoμοί, γαρίδες κατ*, burgers, κρεατικά...

Τα ψωμάκια με τα ντιπ ήταν ΟΚ (2€/άτομο) και άμεσα ήρθε και το εμφιαλωμένο νερό εννοείται! Πήραμε μια σαλάτα "εξωτική" με πρασινάδες και λίγο κοτόπουλο, αλλά η σως φράουλας που περιείχε την έκανε λίγο περίεργη (έχω ξαναφάει φρ. φράουλες σε σαλάτα και δε με ξενίζει αυτό, οι φρέσκες ήταν καλές και εδώ αλλά η σως τη χαλούσε).

Τα κυρίως ήταν φιλέτο μοσχαρίσιο πιπεράτο για το σύζυγο (συνοδευόταν από λαχανικά σωτέ), καλό κομμάτι και σωστά ψημένο, και χοιρινό sous vide για μένα με άγρια μανιτάρια και γλυκό κρασί (νόστιμη σαλτσούλα) και σε χωριστό μπολάκι τηγ. πατάτες. Οι μερίδες δεν είναι μικρές, χορταίνεις!

Η λίστα κρασιών ήταν άνισα τιμολογημένη! Ελάχιστες επιλογές με λογικές τιμές (καταλήξαμε σε μια "Παράγκα" κυρ-Γιάννη ερυθρό στα 19€) και πολλές σε υπερβολικές (π. χ. Ραψάνη Επιλεγμένος 47€ νομίζω, ενώ πωλείται 11€ στο σ/μ). Προσοχή τι θα διαλέξετε, το κρασί είναι το ίδιο, έτοιμο, φτιαγμένο από τον παραγωγό, ΔΕΝ μαγειρεύεται επι τόπου (χι χι χι) και από συνομιλίες μου με παραγωγούς ξέρω ότι δεν τους τα πουλάνε ακριβότερα, απλώς κάθε εστιάτορας κάνει ό, τι θέλει!

Με προσοχή στην παραγγελία λοιπόν και χωρίς γλυκό ο λογαριασμός μας ήρθε στα 81€.