07 Σεπ 2015

Εντάξει, είναι δυνατόν ως γνήσια Χαλανδραία (πήγαινα σχολική εκδρομή στα πάλαι ποτέ γουρουνάδικα για όσους ξέρουν! ) να μην έχω εξερευνήσει αυτό το στολιδάκι της περιοχής;
Είτε σε ώρα αιχμής, είτε σε φάση χαλαρή (λέμε τώρα! ) η μπακαλοταβέρνα θα έπρεπε να συνοδεύει τον τίτλο της με μία φράση: τίμια μπακαλοταβέρνα!

Ο χώρος, όμορφος προσεγμένος, φαίνεται η προσωπική δουλέιά που έχουν ρίξει τα παιδιά που το έχουν, είναι αναμφίβολα το αποτέλεσμα μιας συλλογικής προσπάθειας. Οι πινελιές των αντικειμένων άλλων δεκαετιών, οι σωστές μουσικές επιλογές (από ρεμπέτικα λαϊκά μέχρι κρητικά - και λίγο πιο δυνατά δεν θα με χάλαγε) και η πανέμορφη ταράτσα, συνθέτουν ένα ξεχωριστό περιβάλλον σε αντίθεση με το σύνολο του υπόλοιπου πεζόδρομου και σε προδιαθέτει για να το κάνεις στέκι. Ιδιαίτερη μνεία στις τουάλετες: πεντακάθαρες όσο κόσμο κι αν έχει που σημαίνει σεβασμό στον πελάτη.

Το σέρβις απλά υποδειγματικό! Ανεπιτείδευτο τόσο όσο. Ευγενικοί σερβιτόροι, "γάτοι" έχουν μάτια και στην πλάτη, πλήρως ενημερωμένοι για όλα τα πιάτα τους καθώς και για τα ποτά.

Στο ζουμί τώρα: ο κατάλογος αλλάζεται σχεδόν καθημερινά, ότιδήποτε είναι χτεσινό αναφέρεται (δεν το έχω ξαναδεί προσωπικά πουθενά αλλού) και είναι φτηνότερο, δεν σερβίρεται κανένα ξένο ποτό ούτε καν αναψυκτικό!

Αρχικά ψωμάκι σίγουρα ζυμωτό πολύ στιβαρό, εξαιρετικό στα σύν. Αν συνοδευόταν κι από ένα σπιτικό άλλειμα, ας ήταν κι αρωτισμένο λαδάκι, θα ήταν ακόμα καλύτερο. Δεν θα περίμενα να φάω σε τέτοιο μαγαζί τόσο γευστικό κοντοσούβλι, ικανοποιητική μερίδα, λουκούμι με γλυκά κρεμμύδια στον πάτο του σαγανακίου, το προτείνω ανεπιφύλακτα. Η "χτεσινή" σπανακόπιτα ήταν πραγματικά υπέροχη, με φύλλο τριφτό, η γέμιση σωστή, το όλο αποτέλεσμα πολύ καλό.

Ντοματοκεφτέδες παραπάνω από αξιοπρεπείς, κρουστοί με ωραία γεύση, χωρίς αυγό και τυριά, μυρίζαν φρέσκια ρίγανη και φυσικά, ντομάτα. Μερίδα βλήτα προς 3,5€, επιτέλους μία λελογισμένη τιμή γι'αυτό το ταπεινό χορταράκι που σχεδόν όπου κι αν το έχω παραγγείλει δεν το έχουν τιμολογήσει κάτω των 4,5€. Τα αυγά με τη στάκα ήταν ΟΚ, θα προτιμούσα ο κρόκος να ήταν ροζ από πάνω (ο άντρας μου τα βρήκε μια χαρά).

Άλλη πολύ ευχάριστη έκπληξη, ο ταπεινός ντάκος. Χρησιμοποιούν ένα παξιμάδι στριφογυριστό που μόνο αν ψωνίζεις από μαγαζιά με κρητικά προϊόντα το βρίσκεις (τυχαία το βρήκα στη "Ρέθεμνο") και υπάρχει η σοφή επιλογή στον κατάλογο: φέτα ή ξινομυζήθρα (εννοείται παραγγέλνεις το δεύτερο). Το κοτόπουλο με λιαστή ντομάτα ήθελε βελτίωση, λίγο βαρύ για τα δικά μου γούστα, καλομαγειρεμένο παρόλα αυτά.

Σαλάτες φρέσκες, σωστό τηγάνι, καλές μερίδες μπύρες ΜΟΝΟ Ελληνικές και σε πολύ καλές τιμές (το αναφέρω γιατί εμείς εκτός από καλοφαγάδες το τσιμπάμε και λίγο παραπάνω το ποτό). Στο τέλος γλυκάκι, κέρασμα, συνήθως ρεβανί και ο λογαριασμός κανονικός όχι δελτίο παραγγελίας (πλην όμως δεν συμπεριλαμβάνει όλα τα ποτά - ίσως να έχει να κάνει με το γεγονός ότι παραγγείλαμε και χύμα τσικουδιά)! Δύο άτομα, χωρίς τα ποτά, πληρώνουμε γύρω στα τριάντα ευρώ.

Στα συν η καλή σχέση των ιδιοκτητών και σερβιτόρων που είναι διάχυτη και συμβάλει, κατά τη γνώμη μου, σημαντικά στη θετική ατμόσφαιρα που αποπνέει το μαγαζί. Επίσης, είναι ενδεικτικό της ποιότητας του μαγαζιού η προσέλευση ατόμων κάθε ηλικίας και βαλαντίου.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα, κρίμα που δεν έχουν την τακτική να κλείνουν τραπέζι, γι'αυτό η μαγική ώρα για να καθίσετε στην ταράτσα, όσο μας παίρνει λόγω καιρού, είναι λίγο πριν τις οκτώ. Συγχαρητήρια στην ομάδα του μαγαζιού, συνεχίστε την καλή δουλειά, γιατί όπως φαίνεται από το σχεδόν πάντα κατάμεστο μαγαζί, η εντιμότητα και η ποιότητα αμείβονται και στους δύσκολους οικονομικά καιρούς που βιώνουμε.

07 Σεπ 2015

povera cuzina