Cafe - Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Σαββατόβραδο Ιουλίου στην Αθήνα και φιλικό μου ζευγάρι που έχουμε χαθεί τον τελευταίο καιρό, μου προτείνουν να μου κάνουν το τραπέζι και να χαρεί ο ένας την παρέα του άλλου.
Μου ζήτησαν να προτείνω εγώ το μέρος που θα φάμε αλλά ενώ είχα πάμπολλες προτάσεις που ξέρω και εμπιστεύομαι, δεν το θεώρησα να τους κατευθύνω εγώ από τη στιγμή που θα μου έκαναν δώρο το τραπέζι. Εκτός αυτού, πάντα μου άρεσε να δοκιμάζω νέα εστιατόρια.

Έτσι, βρεθήκαμε στα στενά του Παγκρατίου προς ανεύρεση θέσης στάθμευσης. Μιλάμε για μεγάλη δυσκολία στο parking! Τελικά καταλήξαμε να αφήσουμε το αμάξι οριακά σε μία είσοδο parking μιας πολυκατοικίας αφού εξετάσαμε για πολύ ώρα το ενδεχόμενο να εμποδίζουμε και να μας το πάρει κανένας γερανός.
Μετά από περπάτημα στα στενά και μια γερή δόση απογοήτευσης για το ότι έχουν πλέον κλείσει παλιές, αγαπημένες ταβέρνες που υπήρχαν εκεί, φτάσαμε στην πλατεία Προσκόπων (νομίζω ότι αυτή είναι η πλατεία).

Όταν μου έδειξαν τον χώρο που σκόπευαν να με τραπεζώσουν δεν είχα καμία μα καμία αντίρρηση να κάτσω εκεί. Το «Ρολόι» έχει βγάλει τραπέζια πάνω στην πλατεία κι έχει φτιάξει έναν συμπαθέστατο και ελκυστικότατο χώρο για να φιλοξενήσει τους επισκέπτες του. Από τις γρήγορες ματιές που έριξα στον εσωτερικό του χώρο περνώντας, μου φάνηκε κι αυτός αξιοπρεπέστατος. Ο φωτισμός του σωστός. Ούτε πολύ χαμηλός που δεν θα σου επέτρεπε να βλέπεις τι τρως, ούτε πολύ έντονος που θα κατέστρεφε την ατμοσφαιρικότητα.

Όσον αφορά το service θα το χαρακτήριζα λίγο άνισο. Μας εξυπηρέτησαν δύο άτομα. Το ένα από αυτά ήταν πιο ευγενικό και χαμογελαστό αλλά και πάλι αυτό απείχε από αυτό που εγώ ονομάζω «άψογη εξυπηρέτηση». Το άλλο άτομο ναι μεν πρόσφερε επαγγελματικό service αλλά ήταν ακόμα πιο αποστασιοποιημένο. Όπως σχολίασε ένα άτομο από την παρέα, που το χαρακτήρισε ως "λίγο μηχανικό". Πάντως και τα δύο άτομα ήταν γρήγορα και η εξυπηρέτησή τους χωρίς λάθη. Μια μικρή βελτίωση στον παράγοντα «αμεσότητα», κρίνω ότι είναι απαραίτητη και προς όφελός τους και μόνο. Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από να νοιώθουμε φιλόξενα κάπου. Φυσικά, αυτό έχει να κάνει με το ποιο στυλ εξυπηρέτησης εγώ προτιμώ. Είμαι σίγουρος ότι κάποιος άλλος μπορεί να βρει το service τους αψεγάδιαστο.

Κι έρχομαι τώρα στα περί του φαγητού. Εκεί εντόπισα και τα σημεία που κατά την γνώμη μου χρειάζονται προσοχή και βελτίωση.
Σαν ορεκτικά παραγγείλαμε:

• Χαλούμι με ρόδι. Πρόταση του ζευγαριού που έτρωγα μαζί τους και το οποίο είναι από την Κύπρο. Μας προσφέρθηκαν τρία μικρά και λεπτά, ψημένα κομμάτια από το αγαπημένο αυτό τυρί. Επειδή όπως σχολίασαν σαν "ειδικοί", χαλούμι από χαλούμι έχει διαφορά, το συγκεκριμένο δεν ήταν ικανοποιητικό σε γεύση. Επίσης η ποσότητά του ήταν αρκετά μικρή. Ευτυχώς ήμασταν τρεις, οπότε πήραμε ο καθένας το ακριβές μερίδιο που μας αναλογούσε αλλά η τελική εντύπωση ήταν μέτρια. Η τιμή του στα 5 €.
• Σαλάτα Αμύντα. Ήταν κατά βάση πράσινη σαλάτα με σάλτσα ροδιού, απάκι και τυρί (γραβιέρα νομίζω). Μόνο να χαμογελάσω αμήχανα μπόρεσα –ώστε να αντιμετωπίσω το θέμα με χιούμορ- όταν ψάχναμε απεγνωσμένα να βρούμε το απάκι και το τυρί. Το χιούμορ μετατράπηκε σε ενοχές, όταν η παρέα μου έψαχνε στον πάτο της σαλάτας για να βρει τα πραγματικά ελάχιστα και μεγέθους χαρτοπόλεμου κομματάκια, για να μου τα δώσει ώστε να με ικανοποιήσει σαν τιμώμενο πρόσωπο του τραπεζιού. Απίστευτο το θέαμα δύο ενηλίκων απέναντί μου να φωνάζουν «να ένα ακόμα!!! », να το βγάζουν στην άκρη και να μου το προσφέρουν!!!!!!!!!!! Η τιμή της σαλάτας στα 6,5 €.

Από κυρίως (τα οποία συνοδεύονταν με πατατούλες τηγανητές ή ρύζι):

• Μπιφτέκι γεμιστό. Για μια ακόμα φορά, τα ίχνη του τυριού που χρησιμοποιήθηκε είχαν χαθεί. Ίσως να είχαν προσθέσει κάποιο με όχι αρκετά έντονη γεύση ώστε να "δηλώσει" πιο ξεκάθαρα την παρουσία του. Το άτομο που το δοκίμασε δεν βρήκε καμιά διαφορά του από ένα μη γεμιστό μπιφτέκι και το χαρακτήρισε ως στεγνό. Η μπουκιά που έκλεψα (σιγά μην δεν το έκανα…) μου άφησε κι εμένα την ίδια εντύπωση. Στα 8,5 €
• Μοσχαράκι. Ένα ακόμα πιάτο που δεν ενθουσίασε ούτε εμένα ούτε αυτόν που το παρήγγειλε. Ήταν το πιάτο με την πραγματικά μεγαλύτερη ποσότητα (πολύ μεγαλύτερη από ότι έχουμε συνηθήσει να μας σερβίρουν) αλλά το κρέας ήταν λίγο σκληρό. Στα 9 €
• Εγώ πήρα συκώτι με μέλι και μπαλσάμικο. Τρία μικρά και λεπτότατα κομμάτια, σχετικά νόστιμα αλλά που είχαν χάσει εντελώς την γνωστή σε όλους ζουμερή αίσθηση του συκωτιού. Καλύτερα να είχαν μικρότερο μήκος αλλά μεγαλύτερο πάχος γιατί με το ψήσιμό τους είχαν "στεγνώσει". Ίσως να έπρεπε να το είχαν ψήσει λίγο λιγότερο. Το μέγεθος της μερίδας ήταν απογοητευτικό και κληθήκαμε να πληρώσουμε γι αυτό 8,5€.

Το σύνολο συμπλήρωσε νερό εμφιαλωμένο με τον γνωστό «έτσι θέλω» τρόπο, χωρίς να ρωτηθούμε γι αυτό ή να μας δώσουν την εναλλακτική του νερού σε κανάτα (επειδή με τραπέζωναν δεν εξέφρασα αντίρρηση …) και ψωμί (στο οποίο θεωρώ ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης). Μου φαίνεται εξοργιστικό να χρεώνομαι κάτι που έμμεσα ή άμεσα δεν έχω παραγγείλει. Αν το κατάστημα αποφασίζει να μου το φέρει με δική του καθαρά πρωτοβουλία, ας το κεράσει ή ας μου το προσφέρει σε τιμή εμπορίου.
Στο τέλος μας κέρασαν καρπούζι που ήταν συγκλονιστικά γλυκό και λιμοντσέλο.

Για να κλείσω, ήταν μια βραδιά που δυστυχώς δεν θα την έλεγες επιτυχημένη. Στο θέμα «φαγητό», το ΡΟΛΟΙ μας απογοήτευσε και σε ποσότητα και σε γεύση.
Αν υπήρχε αστοχία σε κάποιο μόνο από τα πιάτα τους ή αν μόνο κάποια από αυτά ήταν μικρό σε ποσότητα, θα μπορούσα να σκεφτώ ότι ίσως να οφείλονταν σε «κακή στιγμή» ή λάθος επιλογής πιάτων. Όταν όμως αυτή η εντύπωση υπερτερεί, νομίζω ότι το Ρολόι δεν θα είναι ανάμεσα στις επόμενες επιλογές μου κι αυτό είναι κρίμα γιατί θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να περνάει αρκετά χαλαρά βραδάκια στην πλατεία τους.

Για να καταλήξω, άποψή μου είναι ότι σε συνάρτηση με τις δύσκολες στιγμές που διάγουμε ή θα πρέπει να κάνουν κάποιο κούρεμα στις τιμές τους ή σε αντίθετη περίπτωση να αυξήσουν την ποσότητα και ποιότητα των υλικών τους.