Ψαροταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Ένεκα που το ψαράκι, τα θαλασσινά και τα οστρακοειδή αποτελούν από μόνα τους δύσκολα στην παρασκευή και τη φρεσκάδα, περίμενα να φάω τουλάχιστον τρεις φορές, ως μεγάλη πια, στο τηγάνι μέχρι να γράψω κριτική.

Άρκεί να πω ότι ερχόμουν στο τηγάνι όταν ήμουν μικρή με το συγχωρεμένο το μπαμπά μου, και μέχρι σήμερα δεν έχει αλλάξει σχεδόν τίποτα στο χώρο, ο οποίος ομολογουμένος είναι λίγο άκυρος. Από την άλλη είναι αυθεντικός, δεδομένου ότι στη γύρω περιοχή εδράζονται διάφορα μαγαζάκια, τάχα μου δήθεν μεζεδοπωλεία που πουλάνε φύκι για μεταξωτή κορδέλα. Συγχωρώ επομένως το χώρο και προχωρώ σε πιο ενδιαφέροντα πράγματα.

ΟΚ την πρώτη φορά που πήγα, είπα μέσα μου "εντάξει έτυχε και ήταν όλα υπέροχα". Τη δεύτερη παραγγείλαμε διαφορετικά πράγματα, εξίσου τέλεια, μέχρι που πήραμε μαζί και το "βαρόμετρο", την κόρη μας που για τα 8,5 της χρόνια έχει έναν εξαιρετικά εκπαιδευμένο ουρανίσκο! Έφυγε χορτάτη από ψαράκια και θαλασσινά, αν αυτό λέει κάτι στους απανταχού γονείς!

Σημαντική λεπτομέρεια: η γυναίκα του ιδιοκτήτη, η λαλίστατη κυρία Μαρίνα! Θα σας κατατοπίσει με περισσή ειλικρίνεια για όλα τα ψαράκια και θα σας πιάσει κουβεντούλα μαζί με την προφορική ελληνική συνήθεια της εκφώνησης του καταλόγου. Δεν έχετε, κατά τη γνώμη μου τίποτα να φοβηθείτε, το μαγαζί είναι πολύ φτηνό και σωστό.

Πάμε στα φλέγοντα ζητήματα: αν δεν δοκιμάσετε τη σκορδαλιά (μόνο καρύδι, χωρίς πατάτα) απλά χάσατε μια μοναδική γευστική εμπειρία! γλυκιά, μεστή σκάει μέσα στο στόμα τι να πω, θα μπορούσα να την τρώω κάθε μέρα. Βραστή σαλάτα με βλήτα, πατζάρια (φρέσκα όχι κονσέρβα), μπρόκολο κρουστό, κολοκυθάκια μέλι, μερίδα μεγάλη εντάξει τι σχόλιο να κάνω; Χωριάτικη σωστή, εύγευστη (το αγγουράκι μύριζε μέχρι το διπλανό τραπέζι) το παιδάκι μας την τίμησε δεόντως. Μεγάλο ατού, οι φρεσκοτηγανισμένες χρυσαφένιες ροδέλες πατάτας σε πιατέλα, που συνδυάζονται με όλα.

Στα δύσκολα τώρα. Σαρδέλες ποίημα ψημένες (ο μάστορας τα δίνεις όλα και στο ψήσιμο, όχι μόνο στο τηγάνι). Η ταπεινή σαρδελλιτσα με την έντονη γεύση της, καταλήγει να μοιάζει με γκουρμέ! Τηγανητά καλαμαράκια, τραγανά χωρίς πολύ αλεύρι, για το τηγάνι δεν θα ξαναπώ κάτι θα γίνω κουραστική. Σημειώστε σε όλα τα τηγανιτά απλά τέλειο! Γαύρος τηγανιτός, χωρίς κουρκούτια, σκέτος όπως πρέπει μην παραλέιψετε να τον ραντίσετε σε κάθε μπουκιά με λεμονάκι και αλάτι (έτσι τρώγεται σωστά). Μπακαλιάρος σκορδαλιά, τα πάντα όλα!!! Ποτέ δεν είναι αρκετός. Ευχάριστη έκπληξη τα αχνιστά μύδια, ωραία σάλτσα που αναδεικνύει τη γεύση τους υπέροχα. Δεν μπορώ να μην αναφέρω την ξεχωριστή περίπτωση της τηγανιτής (τι άλλο) ταπεινής αλλά φρεσκότατης ζαργάνας! Το εν λόγω ψαράκι είναι πολύ εύκολο να το καταστρέψεις στο τηγάνι. Εδώ απλά αποθεώθηκε (η ίδια συμβουλή: μπόλικο λεμονάκι και αλατάκι σε κάθε μπουκιά).

Όλες ανεξαιρέτως οι μερίδες είναι χορταστικές όσο πρέπει (μην ξεχνάμε μιλάμε για ψάρια και θαλασσινά) και στο τέλος προσφέρεται, τους καλοκαιρινούς μήνες καρπουζάκι δροσερό.

Στο δια ταύτα τώρα: ο λογαριασμός για δύο άτομα, με το ουζάκι μαζί στα 39€. Στα συν ο κανονικός λογαριασμός, όχι δελτίο παραγγελίας και οι ευπρόσδεκτες συμβουλές και διατροφικές πληροφορίες που δίνει η κυρία Μαρίνα (ΟΚ, αν δεν έχετε διάθεση για ψιλοκουβέντα μπορεί και να σας κουράσει ελαφρώς, όμως έχει πολύ καλή πρόθεση είναι η αλήθεια! ).

Συμπέρασμα: αν σε ενδιαφέρει να φας σωστά τηγανισμένα (και όχι μόνο) ψάρια και θαλλασινά έλα στο τηγάνι και κάνε λίγο σκόντο στην απόλυτα 70's αισθητική του χώρου. Μαγαζί για όλη την οικογένεια, σταθερή αξία με εμπειρία που απλά δεν συγκρίνεται και δεν πληρώνεται!