07 Σεπ 2015

Ξεκινήσαμε για το συγκεκριμένο εστιατόριο με την μόνη πληροφορία από μια φίλη, "μην το βλέπετε σαν σαντουιτσάδικο είχα πάει για τοστ και δεν είχε, είναι να κάτσεις και να φας".

Όπως προδίδει το όνομα του το εστιατόριο ειδικεύεται σε αλμυρά σνακ, ομελέτες και σπεσιαλιτέ αυγών, επίσης έχει κάποια μπέργκερ, και λουκουμάδες, φυσικά μπορείτε να τελειώσετε με ένα ανάλαφρο παγωτό μηχανής.

Πράγματι εξωτερικά δεν γεμίζει το μάτι, είναι όμως πολύ καθαρό και αν συνειδητοποιήσεις ότι βρίσκεσαι έξω από το μετρό του Χολαργού και πως αν αυτό το μαγαζί βρισκόταν στη Νέα Υόρκη θα ήταν κάπως έτσι, μίνιμαλ χωρίς πολλές φαμφάρες θα καταλάβεις ότι είναι όπως πρέπει να είναι.

Το προσωπικό πάρα πολύ φιλικό, το σέρβις ταχύτατο, ο κατάλογος πολύ απλός και κατανοητός και πάμε τώρα σε αυτό που μας ενδιαφέρει, είμαστε 3 άτομα και πήραμε από διαφορετική εκδοχή ο καθένας, ένας φίλος την κροκ μαντάμ, είναι μαι εκδοχή του κροκ μεσιέ, ένα τοστ με μπεσαμελ, ζαμπόν, αυγό και στο πλάι είχε μια ευχάριστη σαλάτα, λέω ευχάριστη διοτί δεν ήταν γαρνιτούρα άγευστη ήταν μια σαλατουλα να φας. Εγώ εκείνη την ημέρα πήρα μενεμεν αυγά, που είναι αυγά μάτια με καυτερή σάλτσα ντομάτας και σος γιαουρτιού τα οποία κατά ευχαριστήθηκα, και η φίλη μου πήρε αυγά σκραμπλ, τα οποία ξαναπήρε και τη 2η φορά που πήγαμε.

Έχουμε φάει συνολικά 2 φορές εκεί σίγουρα θα πάμε και για τρίτη γιατί θέλουμε να δοκιμάσουμε σχεδόν όλες τις εκδοχές των αυγών και μετά να περάσουμε στα μπέργκερ.

Και τις 2 φορές φάγαμε βράδυ μετά τη δουλειά που θέλαμε κάτι αλμυρό και υγιήνο αλλά όχι πρόχειρο. ο Σεφ τους κάνει καλή δουλειά τα πιάτα του φεύγουν προσεγμένα.

Τα διπλανά μας τραπέζια βέβαια είχαν έρθει για λουκουμάδες και χαλάρωση καθώς η ώρα ήταν περίεργη.
Φημίζεται για πρωινό, και καφέδες ωστόσο εμένα μου λειτουργεί πιο καλά για βράδυ.
Σερβίρει και αυγά ορτυκιών απλώς για εμένα δεν είναι ώρα ακόμη να δοκιμάσω.

Μαζί με τα αναψυκτικά και κάτι έξτρα πατάτες και ψωμιά πληρώσαμε 17 ευρώ 3 άτομα.

Αξίζει τα λεφτά του και θα σας πρότεινα να πάτε να αλμυριστείτε ελεύθερα.
Εάν δεν τρώτε κάποιο βότανο η μυρωδικό να το πείτε καθώς χρησιμοποιούν αρκετά τύπου ροζ πιπέρι και αρωματικά βότανα στα αυγά και ενδεχομένως ο ουρανίσκος σας να μην το περιμένει.

Το καυτερό μενεμέν δεν ήταν πολύ καυτερό ώστε να σε τσιμπάει, είχε μια ελαφριά προδιάθεση για καυτερό. Μην το φοβηθείτε.

07 Σεπ 2015

Soupia