American Style - Παγκράτι, Αθήνα

Δεν θα ήθελα ποτέ να ξαναγινόμουν δεκαοκτώ χρονών!!! Τριάντα ναι, τριανταπέντε, ακόμα καλύτερα...... δεκαοκτώ, με τίποτα!

Τι φοβερή ηλικία που δεν είσαι πια έφηβος αλλά ούτε κι ακριβώς ενήλικας, που ζεις παθιασμένους πρώτους έρωτες πέφτοντας στα πατώματα και που ένα μολυσμένο σπυράκι στο μέτωπο σου απαγορεύει να πας στο πάρτυ του αγοριού σου!!!

Μια τέτοια κρίση, λοιπόν, κληθήκαμε να αντιμετωπίσουμε με την αγαπημένη ανιψιά προχτές. Το έβλεπα το κοριτσάκι μας μαραζωμένο, οπότε πρότεινα βραδιά γουρουνιάσματος για να μας φτιάξει το κέφι. Η αρχική σκέψη για παραγγελία στο σπίτι, μετά ταινίας, απορρίφθηκε λόγω ζέστης και κλεισούρας, οπότε, τρία κορίτσια -βάζω και την αφεντομουτσουνάρα μου, μέσα- και ο καλός μου, ανηφορίσαμε για το Colibri την Τρίτη 3/9, νωρίς το βραδάκι.

Για τον χώρο δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω σ'αυτά που ήδη έχουν ειπωθεί από τους λοιπούς χρήστες. Πολύ μικρός ο εσωτερικός χώρος, με άποψη παρόλα αυτά και τραπέζια στο χώρο μπροστά που είναι κάτι μεταξύ διευρυμένου πεζοδρομίου και πρασιάς.

Η εξυπηρέτηση από νέα, εναλλακτικά τυπάκια ήταν γρήγορη κι ευγενική. Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο από ότι θα περίμενε κανείς σε ένα μαγαζί αυτού του ύφους. Πάντως κατάλογοι, αναψυκτικά, νερό και ο λογαριασμός στο τέλος, ήρθαν άμεσα και με χαμόγελο.

Όταν πήγαμε εμείς ήταν σχετικά νωρίς και έτσι βρήκαμε να κάτσουμε αμέσως και άνετα, όταν φεύγαμε όμως, γινόταν ο κακός χαμός, με αρκετά άτομα να περιμένουν να αδειάσει τραπέζι, οπότε έχετέ το στα υπόψη αν αποφασίσετε, ποτέ, να το επισκεφθείτε.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:
- Pizza margherita, ατομική, για το health freak της οικογένειας, που είναι φυσικά η κορούλα. Ωραίο λεπτό, αλλά όχι πολύ, ζυμάρι, νόστιμη σάλτσα νομάτας, που νομίζω ότι την φτιάχνουν οι ίδιοι, μοτσαρέλα καλής ποιότητας και λίγο βασιλικό. Ελαφριά, ισορροπημένη, νόστιμη και όχι και τόσο μικρή, στα 5,5e, νομίζω,

- Pizza PPO για μένα, δηλαδή, σάλτσα αλλά και ψητή ντομάτα, μοτσαρέλα, κρεμμύδι, peperoni και σαλάμι και γιαούρτι με γλυκιά πάπρικα. Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε ένας Ιταλός αν του σέρβιραν αυτό το πιάτο για pizza, πάντως εμένα μου άρεσε πολύ. Εβγαζε κάτι ανατολίτικο, το κρεμμύδι ήταν μελωμένο αλλά ακουγόταν, αλλαντικά ωραιότατα και καυτερούτσικα και το γιαούρτι, όσο κι αν φαίνεται περίεργο, έντυνε όλα τα υλικά και έδινε μια διαφορετική και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα διάσταση. Κι αυτή η pizza ήταν ατομική, στα 9e, μιας και περιλαμβάνεται σε αυτές που το μαγαζί ονομάζει gourmet, όμως, εξαιρετικά χορταστική και πλούσια. Δεν μπόρεσα να την τελειώσω και την άλλη μέρα που πήρα την υπόλοιπη στο γραφείο, φαγώθηκε ωραιότατα, αν και κρύα.

- Cheese and bacon hamburger για το ανηψούδι. Μεγάλο και υπερχορταστικό. Το ψωμάκι αφράτο, το μπιφτέκι με χοντροκομένο κιμά, χωρίς λίπος και μυρωδικά κατά τα αμερικάνικα πρότυπα, το bacon ωραία ψημμένο και άφθονο, συνοδευόταν από άφθονες πατάτες country style, προτηγανισμένες, όμως, νομίζω. Στην ανηψιά άρεσε πολύ, δεν το κατάφερε, βέβαια, όλο, οπότε περίσεψε και μπουκίτσα, για δοκιμή, από τη θεία. Στα 6,5-7,5e, μου φαίνεται,

- Πένες με roast beef, μανιτάρια και κρέμα γάλακτος για τον άνδρα της παρέας. Ωραιότατα βρασμένες πένες, φρέσκα μανιτάρια, κρέμα όση έπρεπε για να δένει τα υλικά χωρίς να τα καλύπτει και ένα εξαιρετικό, αγγλικού προσανατολισμού,
ζουμερό roast beef. Και αυτό ήταν νόστιμο και χορταστικό πιάτο στα 8-9e νομίζω.

Τώρα όσον αφορά στον λογαριασμό δεν μπορώ να σας πω ακριβώς, μιας και ο καλός μου είδε έναν φίλο του και, καθώς, σηκώθηκε να τον χαιρετήσει, πλήρωσε τον λογαριασμό μέσα. Πάντως βασιζόμενη στις τιμές που είδα στον κατάλογο νομίζω ότι ένα ζευγάρι με σαλάτα και κυρίως δεν θα υπερβεί τα 25e.
Οι τιμές σε κάποια πιάτα φρονώ ότι θα μπορούσαν να είναι ένα κλικ χαμηλότερες, πάντως η καλή ποιότητα στις πρώτες ύλες είναι εμφανής και αποζημειώνει.

Τώρα για το αν θα ξαναπήγαινα??? Σίγουρα δεν είναι το στυλ που θα επιλέξω για μια βραδινή έξοδο, αλλά για κανένα χαλαρό καλοκαιρινό βραδάκι με τη μικρή μου, πολύ ευχαρίστως. Το ευτύχημα είναι ότι κάνει και delivery στην περιοχή οπότε θα αποτελεί την πρώτη επιλογή μου όταν έχω όρεξη για pizza, hamburger, μακαρόνια μιας και οι άλλες επιλογές στην περιοχή είναι μακράν υποδεέστερες.