Ελληνική κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Μετά απο απουσία ενός εξαμήνου χωρίς κριτική, ήρθε η ώρα να επανέλθω, γιατί συνηθίζω να γράφω κριτική για ένα εστιατόριο, όταν μένω πολύ ευχαριστημένος ή όταν μένω πολύ απογοητευμένος. Για τις average περιπτώσεις, συνήθως δεν έχω κάτι να γράψω.

Μακαρονάδικο Ακάκιος λοιπόν, το νέο μέλος του group εστιατορίων του Κυρ Αρίστου, τα οποία έχουν "περικυκλώσει" την γωνία της Ζησιμοπούλου στο Π. Φάληρο.
Αρκετός "ντόρος" και online διαφήμιση τελευταία, παραδόξως χωρίς πολλές κριτικές στο ask4food ακόμα, οπότε ευκαιρία για μια επιτόπια δοκιμή.

Ξεκινώντας από το parking, στο τέρμα της Ζησιμοπούλου, ίσως να είναι και ένα θέμα, αλλά υπάρχουν πολλά στενά τριγύρω, όπου μπορεί να βρεθεί θέση, έστω και αν χρειαστεί λίγο περπάτημα μετά για να φτάσεις στο μαγαζί.

Προχωράμε στον χώρο, ο οποίος τραβάει πολύ κουβέντα, μιας και το team του Κυρ Αρίστου έριξε πολύ δουλειά.
Εξωτερικά είναι μια περιποιημένη γωνιακή μονοκατοικία, ωραία φωτισμένη, με λίγο χώρο στο γύρω πεζοδρόμιο για τραπέζια.
Εσωτερικά, ο ψηλοτάβανος χώρος, είναι αρκετά μεγάλος και κλιματιζόμενος, με καλές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών.

Πολύ ενδιαφέρoν το θέμα που επιλέχτηκε από το team για την διακόσμηση και που προφανώς η έμπνευση προήλθε από το όνομα Ακάκιος, οι μεγαλύτεροι θυμόμαστε την παλία διαφήμιση γνωστών ζυμαρικών, με πρωταγωνιστή τον μοναχό Ακάκιο, εξού και ο χώρος θυμίζει μοναστήρι-εκκλησία (! ?), με τα στασίδια του, τα μανουάλια του, τα κεριά του, τις μοναστηριακές γραμματοσειρές που χρησιμοποιούν στο μενού, επιγραφές κ. α., τις κολυμπήθρες στις τουαλέτες (! ), το προσωπικό ντυμένο με ανάλογο ύφος κλπ

Έχω δει παρόμοιες απόπειρες και αλλού, αλλά στην συντριπτική πλειοψηφία αγγίζαν τα όρια του κιτς, στην περίπτωση του Ακάκιου, νομίζω οτι έχει επιλεχθεί μια πιο design προσέγγιση που θα έλεγα οτι είναι ευχάριστη.
Πέμπτη βράδυ λοιπόν, το μαγαζί ήταν γεμάτο μέσα-έξω, ευτυχώς είμασταν τυχεροί και βρήκαμε να κάτσουμε σε ένα τραπέζι, αν και χωρίς κράτηση (οπότε προτείνεται η κράτηση)

Προχωράμε στο μενού, επιλογές όυτε πολλές αλλά ούτε και λίγες (όσες πρέπει θα έλεγα), μακαρόνια ή πίτσες σε κλασικές ελληνικές παραλλαγές.
Χαρακτηριστικό είναι οτι κανένα πιάτο δεν ξεπερνάει τα 7 ευρώ (εκτός από 1-2 εξαιρέσεις που πάνε στα 8-9 ευρώ)
Επιλέξαμε σαν ορεκτικό τα ρολλά κολοκυθιού με κιμα και λευκή σάλτσα (καταπληκτικά)

Μια σαλάτα κατίκι, η οποία αποτελούνταν από 4 παξιμάδια αλειμμένα με κατίκι και απο κάτω ντοματίνια και ταλιατέλες καρότου και αγγουριού (απλά ικανοποιητική), οι υπόλοιπες σαλάτες φαίνονται ικανοποιητικές και στο μάτι και σε ποσότητα.
Για κυρίως επιλέξαμε τα σκιουφιχτά Κρήτης με στακοβούτυρο, ζωμό κοτόπουλου και τριμένη φέτα (απλό και νόστιμο) και την σπεσιαλετέ του καταστήματος, την πίτσα γιαουρτλού, που είναι μια από τις πιο απλές και νόστιμες πίτσες που έχω φάει (η σως γιαουρτλού την απογειώνει)

Signature πιάτο μακαρονιών του μαγαζιού, είναι η πεκορινάδα, την παρασκευή της οποίας παρατηρούσα με ενδιαφέρον όλο το βράδυ (θα την επιλέξω την επόμενη φορά), όπου η κουζίνα "πασάρει" το τηγάνι με τα μακαρόνια στον σερβιτόρο και αυτός, αφού τα αδειάσει και τα ανακατέψει σε ένα λαξευμένο κεφάλι πεκορίνο, τα σερβίρει στην συνέχεια σε πιάτο και τα πασπαλίζει με πεκορίνο.

Εξυπηρέτηση, αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο, υπάρχει αρκετό προσωπικό και όλα ήρθαν στην ώρα τους, ειδικά ο σερβιτόρος που μας εξυπηρέτησε, εκτός από πολύ ευγενικός και εύθυμος, ήταν και πολύ πρόθυμος να μας βοηθήσει να επιλέξουμε πιάτα, thumbs up λοιπόν για κάτι που στις μέρες μας είναι δυσεύρετο...

Check please, με μια μπύρα και ένα αναψυκτικό στα 30 ευρώ + ένα σφηνάκι σορμπέ λεμονιού για το τέλος.

Εν κατακλείδι, ο Ακάκιος εντάχθηκε αυτομάτως στα αγαπημένα μου εστιατόρια και σίγουρα θα γίνει το στέκι μου.
VFM, ωραίες γεύσεις, άψογη εξυπηρέτηση και χώρος που προκαλεί συζητήσεις.
Δικαιολογημένα λοιπόν, είναι η πρώτη φορά που θα δώσω το απόλυτο 4/4 σε όλες τις κατηγορίες!