Μοντέρνα κουζίνα - Βοτανικός, Αθήνα

Μετά από τον έρωτα με τη Μέθεξη, που όπως σας ανέφερα έληξε άδοξα, ήρθε η στιγμή να μνημονεύσω και έναν ο οποίος διατηρεί ολοζώντανη τη φλόγα του: τα Prosopa. Οι συνευρέσεις μας πολλές, με την πιο πρόσφατη να πραγματοποιείται την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου. Ήταν το βράδυ μία καθημερινής και με την κοπέλα μου είχαμε ανάγκη να αισθανθούμε ότι οι διακοπές μας συνεχίζονται. Τα κεριά στα τραπέζια του εξωτερικού χώρου, η ηρεμία λόγω της σχετικά ήσυχης τοποθεσίας (κάτι σαν κέντρο απόκεντρο από το Γκάζι), το τρένο που πέρασε μία ή δύο φορές, καθώς και η απαλή μουσική σε μεταφέρουν νοερά αλλού (εμένα κάπου στην Πράγα).

Όσοι έχετε καιρό να βγείτε για ρομαντικό δείπνο με το ταίρι σας βιαστείτε να το απολαύσετε, οι γλυκές βραδιές δε θα διαρκέσουν για πάντα. Όσοι πάλι επιθυμείτε να βγείτε για πρώτο ραντεβού με κάποια αιθέρια ύπαρξη που γνωρίσατε στις διακοπές, το μέρος είναι ενδεδειγμένο για να κερδίσετε τις πρώτες (και σημαντικότερες) εντυπώσεις: ούτε υπερβολικά εξεζητημένο και ακριβό ώστε να αισθανθείτε άβολα, αλλά ούτε και ένα εστιατόριο σαν όλα τα άλλα από τα οποία φεύγοντας δε θα σου μείνει καμία ανάμνηση (εκτός αν πάει καλά το ραντεβού… αλλά εδώ μιλάμε για εστιατόρια).

Πριν όμως έρθουμε στα του φαγητού, εκείνο που έχω αισθανθεί από τις επισκέψεις μου στο εν λόγω εστιατόριο είναι ότι ο ιδιοκτήτης έχει μεράκι γι’ αυτό που κάνει:

α) Τουαλέτες πολύ καθαρές με κρεμοσάπουνο και κρέμα χεριών Apivita!!

β) Σαμπανιέρα σε κάθε τραπέζι εκ των προτέρων (εκεί μπήκε το νερό βρύσης εφόσον δε θέλαμε εμφιαλωμένο).

γ) Ειδικός χώρος για να ξεχαρμανιάζουν οι καπνιστές τον χειμώνα, χωρίς οι ίδιοι να χρειάζεται να βγαίνουν έξω από το εστιατόριο σαν να είναι τιμωρημένοι, αλλά και με ευεργετικά αποτελέσματα για τους μη καπνίζοντες.

δ) Τσίχλες μαστίχας και καραμέλες (παλιότερα περιλαμβάνονταν και σελιδοδείκτες με έξυπνες ατάκες περί φαγητού) συνοδεύουν τα ρέστα και την απόδειξή σας (εκδίδεται τις περισσότερες φορές πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, ευτυχώς πολύ λίγες).

ε) Κέρασμα… η μαγική λέξη των περισσότερων πελατών. Δεν υπάρχει επίσκεψη στα Prosopa που να μη σε κεράσουν κάτι (εννοείται χωρίς να είσαι γνωστός τους). Κατά την τελευταία επίσκεψη το κέρασμα περιελάμβανε ένα ορεκτικό (sticks μοσχαριού με σως βαλσάμικο-μέλι-σουσάμι), ένα γλυκό (μπανόφι) και δύο απεριτίφ (μαστίχα). Άνευ σχολίων..

στ) Εξυπηρέτηση: Το προσωπικό ήταν ανέκαθεν top class, ταχύτατοι όχι όμως απλώς διεκπεραιωτικοί, χαμογελαστοί όσο πρέπει αλλά χωρίς να αποκτούν υπερβολική οικειότητα, με εξαιρετική γνώση του μενού και με τήρηση σωστής χρονικής απόστασης μεταξύ ορεκτικών και κυρίως πιάτων. Εδώ θα ήθελα να σημειώσω ότι είναι ότι ενώ επί σειρά ετών ήταν μονίμως οι ίδιοι, κατά τις τελευταίες δύο επισκέψεις δεν αναγνώρισα κανέναν από τους σερβιτόρους που συναντούσα, ενώ και ο συγχρονισμός τους μου φάνηκε κατά 20% υποδεέστερος από εκείνον που με είχαν συνηθίσει.

Ας έρθουμε τώρα και στο ζήτημα του φαγητού. Ο κατάλογος είναι μεγάλος και σίγουρα θα βρείτε κάτι που ταιριάζει στα γούστα σας. Η εκτέλεση των πιάτων που έχω παραγγείλει επανειλημμένα είναι σταθερά καλή, χωρίς γευστικές αποκλίσεις. Προτείνω να δοκιμάσετε οπωσδήποτε το ορεκτικό με τις γαρίδες που συνδυάζονται με σπαγκέτι πατάτας και σως μάνγκο (το προτείνω εγώ που δε συμπαθώ τα θαλασσινά).

Από τα ζυμαρικά το σπαγκέτι με πέστο τρούφας θα χαρίσει μεγάλες συγκινήσεις στα ρουθούνια σας κατά την προσγείωσή του στο τραπέζι, ενώ προβλέπω και τον ουρανίσκο να σας ευχαριστεί για τα μικρά πυροτεχνήματα αρωμάτων που του χαρίσατε. Αρκετά καλό είναι και το ριζότο κολοκύθας με λάδι τρούφας.

Ένα πιάτο που δεν πρέπει με τίποτα να παραλείψετε είναι το ψαρονέφρι με σως εσπρέσο-αποξηραμένα σύκα συνοδευόμενο από πουρέ. Προτείνεται ιδιαιτέρως σε εκείνους που δεν τους αρέσει κάποιο από τα δύο αυτά συστατικά! Η σως είναι απλώς απογειωτική. Ωραία είναι και τα φιλετάκια με μανιτάρια πορτσίνι, ενώ παλιότερα είχε και με σως σαφράν, αλλά ο κατάλογος έχει περιοριστεί κάπως.

Σε περίπτωση που θελήσετε να παραγγείλετε κάτι διαφορετικό από τις προτάσεις μου, δύο συμβουλές: α) Ένα-δύο πιάτα αναφέρουν απαλή σως από…(αν θυμάμαι καλά το ένα είναι κάρυ). Για εκείνους που τους αρέσουν οι δυνατές γεύσεις ίσως τους φανούν λίγο άνευρα. β) Σε κάποια από τις επισκέψεις μου είχα δει κάποιον δίπλα μου να τρώει κάτι σαν κοκκινιστό με πατάτες τηγανιτές: Το να πηγαίνεις σε ένα ωραίο εστιατόριο με ψαγμένα πιάτα και εσύ να εμμένεις σε γεύσεις που έχεις φάει χιλιάδες φορές, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Σε τέτοια ρεστοράν δοκιμάζεις το πιο προχωρημένο πιάτο τους, που θα το ξαναβρείς άλλωστε;; Οι θεωρίες περί «μαμαδίσιου ή γιαγιαδίσιου» φαγητού ας τύχουν ανταπόκρισης σε ξενιτεμένους.. εκεί ναι, είναι απολύτως κατανοητό. Η Ελλάδα όμως βρίθει ταβερνών, μαγειρίων και μαμάδων (όχι απαραίτητα δικών μας) έτοιμων να παρασκευάσουν τα παραδοσιακά μας εδέσματα. Ε, φτάνει πια, ας δοκιμάσουμε κάτι καινούριο και ας βγει μάπα σε τελική ανάλυση. Θεωρώ ότι με τη βοήθεια ενός σερβιτόρου που ξέρει τη δουλειά του οι πιθανότητες αποτυχίας είναι ελάχιστες.

Άφησα τελευταίο το θέμα των τιμών. Τα Prosopa δεν τα λες ούτε πολύ οικονομικό, αλλά ούτε και πολύ ακριβό εστιατόριο. Οι τιμές ανταποκρίνονται σε μεγάλο βαθμό στην προσφερόμενη ποιότητα, άλλο που λόγω κρίσης εμείς δεν έχουμε να ξοδέψουμε όσα χρήματα θα επιθυμούσαμε. Για το ορεκτικό με τις γαρίδες, το σπαγκέτι με πέστο τρούφας, το ψαρονέφρι με σως εσπρέσο και μισό λίτρο λευκό κρασί (καλή ποιότητα) πληρώσαμε 40 ευρώ (τα κεράσματα αναφέρθηκαν προηγουμένως).

Συνεπώς, αν παραγγείλει κανείς συγκρατημένα μπορεί να διατηρήσει τον λογαριασμό σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα, απολαμβάνοντας ταυτόχρονα ποιότητα που ανταποκρίνεται και με το παραπάνω στα 20 ευρώ/ άτομο. Βέβαια αν μας έκαναν τη χάρη για μείωση κατά 10-20% των τιμών θα ήταν καθόλα ευπρόσδεκτη (κλασική ατάκα που διαβάζεις συχνά στο site).