Μεζεδοπωλεία - Θησείο, Αθήνα

Η αλήθεια είναι όχι έχω μια μικρή αλλεργία με τις περιοχές Θησείου-Πλάκας και των πέριξ αυτών περιοχών γιατί τις θεωρώ αρκούντως τουριστικές που προσφέρουν ένα ακριβό, μη ποιοτικό και καθαρά προκάτ προϊόν. Είμαι δηλαδή αρκετά προκατειλημμένη και δυστυχώς όσες φορές έχει τύχει να βρεθώ (συνήθως όχι με δική μου πρωτοβουλία) η προαναφερθείσα προκατάληψη όχι μόνο έχει επιβεβαιωθεί αλλά έχει ενισχυθεί.

Αυτή τη φορά ωστόσο δεν επιβεβαιώθηκα σε μεγάλο βαθμό.
Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι λίγο απ’ όλα όπως άλλωστε και οι περισσότεροι χώροι στην περιοχή: εστιατόριο, μεζεδοπωλείο αλλά και καφέ ανοιχτό από το πρωί. Ωστόσο απ’ ό, τι διαπίστωσα δε σερβίρει κατά βάση μεζέδες αλλά κανονικές και μάλιστα ενίοτε υπερμεγέθεις μερίδες.

Ο χώρος μου άρεσε πολύ: όμορφος, περιποιημένος, πέτρινος, αρκετά παραδοσιακός στο εσωτερικό και πεντακάθαρος. Τα τραπέζια έξω επί του πλακόστρωτου πεζοδρόμου της Αδριανού «βλέπουν» κατευθείαν το φωτισμένο (αν είναι βράδυ όπως όταν πήγα εγώ) Θησείο και φυσικά το ανεπανάληπτο υπερθέαμα του φωτισμένου Παρθενώνα πάνω στον ιερό βράχο της Ακρόπολης. Η βραδιά ήταν ήσυχη, δροσερή με ελαφρό αεράκι που σου επέτρεπε να απολαύσεις το φαγητό σου και αρκετά ρομαντική και ατμοσφαιρική.
Το εστιατόριο, όπως και τα πέριξ μαγαζιά, έσφυζαν από τουρίστες όπως είναι φυσικό.

Η εξυπηρέτηση πολύ γρήγορη, αν σκεφτεί κανείς τον κόσμο, ικανοποιητική και όπως ήταν αναμενόμενο διεκπεραιωτική.

Ο κατάλογος του εστιατορίου αρκετά πλούσιος και χορταστικός, ικανός να κερδίσει και τον πιο απαιτητικό ουρανίσκο. Διαθέτει ποικιλία σε burgers, πίτσες ψημένες σε φούρνο με πέτρα, κρεατικά της ώρας, σαλάτες, θαλασσινά, παραδοσιακά ελληνικά πιάτα (μουσακάς, παστίτσιο, γύρο κ. ά), μαγειρευτά, μακαρονάδες και φυσικά μεγάλη ποικιλία σε ορεκτικά. Όλα τα πιάτα είναι τεράστια και χορταστικά.

Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω μόνο την πίτσα την οποία παραγγείλαμε 2 άτομα επιλέγοντας τα υλικά της αρεσκείας μας και η οποία ήταν με λεπτή ζύμη, χορταστική και ψημένη σε φούρνο με πέτρα.

Οι τιμές όπως είναι αναμενόμενο είναι τσιμπημένες λόγω της περιοχής.
Στα συν ότι σε ρωτούν από την αρχή αν θέλεις νερό εμφιαλωμένο ή σε καράφα και ότι κερνούν στο τέλος τσιπουράκι (όχι όμως σε όλους).
Περιέργως πώς έμεινα ευχαριστημένη και από το χώρο αλλά και από το φαγητό. Στο συγκεκριμένο θα ξαναπήγαινα και αν βρεθώ στην περιοχή θα το έχω στα υπόψη.