Μοντέρνα κουζίνα - Πλάκα, Αθήνα

Aπογευματάκι Σαββάτου, μετά από διάφορες δουλειές στην περιοχή του κέντρου, μια παρέα τριών ατόμων αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το νέο αυτό στέκι στη Πλάκα. Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν της αρεσκείας μας και γευστικά ακέραιο!!

Καταρχήν, δεν ξέρω για ποιό λόγο το εστιατόριο αυτό ονομάζεται " Gastro Pub " αφού πρόκειται, απλά, για ένα εστιατόριο υψηλής γαστρονομίας με μεγάλη ποικιλία απο μπύρες χωρίς να λείπει και η πλούσια λίστα κρασιών!! Από την άλλη πλευρά δεν κατάλαβα που κολλάει η ονομασία του εστιατορίου...... τα πιάτα πολύ περισσότερα από 7 και δεν ένοιωσα ότι αμάρτησα κάπου..... Μάλλον θα εννοούν: " Κόλαση το φαγητό... "

Το " 7 Food Sins " βρίσκεται σε ένα ανακαινισμένο νεοκλασικό πάνω στην πλατεία Φιλομούσου Εταιρείας στην Πλάκα ( στο ύψος Κυδανθυναίων 18) στο πίσω μέρος της πλατείας και δεν διακρίνεται εύκολα από τον κεντρικό δρόμο.

Ο εξωτερικός χώρος, μικρός με 2-3 τραπεζάκια ακριβώς έξω από το κτίριο και μερικά τραπέζια απέναντι. Δεν υπάρχει κυρίαρχο διακοσμητικό ύφος. Απλά αλλά περιποημένα σιδερένια τραπέζια με τα ανάλογα καθίσματα.
Ο εσωτερικός ισόγειος χώρος μικρός αλλά, όπως πληροφορηθήκαμε, τον χειμώνα πρόκειται να λειτουργήσει και ο πρώτος όροφος.
Παράλληλα, προβλέπονται θερμάστρες εξωτερικού χώρου ώστε το μαγαζί να είναι παντός καιρού.

Οι τουαλέτες βρίσκονται στο υπόγειο, είναι δύο, αλλά η μία που επισκέφθηκα εγώ παρουσίαζει σημαντικό λειτουργικό πρόβλημα, καθώς η λεκάνη προορίζεται, κατά πως φαίνεται, για μπασκετμπολίστριες τουλάχιστον.!!!

Το περιβάλον όμορφο και φαντάζομαι ότι το βράδυ, που κυκλοφορεί πιό πολύς κόσμος, θα είναι ακόμα πιό ατμοσφαιρικά!!

Η κουζίνα συντονίζεται από στενό συνεργάτη του Ε. Μποτρίνι, ο οποίος μάλιστα έχει συμβάλει στο μενού και άλλων πολύ γνωστών εστιατορίων.

Δοκιμάσαμε:

Crispy Vegetables Rings. Mέσα σε ένα μακρόστενο, σιδερένιο σκεύος, με χαρτί υποτυπώδους εφημερίδας στη βάση, ήρθε μια χορταστική και αρκετά νόστιμη ποσότητα από τραγανά λαχανικά σε ροδέλες ( μερικά σε στικς ). Συνοδεύεται από πεντανόστιμη σος γιαουρτιού.!! ΕΥΡΩ 5,50

Black Fish N' Chips σε tempura. Κατέφθασε ένα μεγάλο μαύρο ορθογώνιο σκεύος που περιείχε: ένα χωνί " εφημερίδας '" ( κάτι σαν τυλιχό σουβλάκι ) με 5 -6 τεμ. φρέσκου παναρισμένου μπακαλιάρου σε μαύρο χρώμα, καθότι προστέθηκε στην παρασκευή μελάνι σουπιάς. Ως συνοδευτικό, υφίσταται μια γενναία ποσότητα από πλατιά στικς τηγανιτής πατάτας, επίσης σερβιρισμένα με τον ίδιο τρόπο (τυλιχτά). Το όλο πιάτο συνοδεύεται απογευστικότατη μους ταραμά σερβιρισμένη μέσα σε ένα όμορφο ξύλινο μπολάκι. Πολύ νόστιμο πιάτο, χορταστική μερίδα!! ΕΥΡΩ 9,00

Meat N' Cheese. Πρόκειται για Kεφτεδάκια (8 τεμ. ) με μικρές ροδέλες πράσινης πιπεριάς, τυρί λειωμένο ( Cheddar ) και πιπέρι Jalapeno, σερβιρισμένα όλα σε ένα βαθύ πιατάκι. Αρκετά νόστιμο και αυτό το πιάτο! ΕΥΡΩ 6,50

Crunchy Mοussaka. Τι φαντασία!! Ένα μακρόστενο κομμάτι, έξοχα μαγειρεμένου, μουσακά " πανέ " με μία περίτεχνη λωρίδα μπεσαμέλ στη κορυφή! Μας έκαναν εντύπωση τα μικρά κομματάκια φρέσκιας ντομάτας και τυριού φέτας δίπλα στο μουσακά που, προφανώς, τοποθετήθηκαν για να αναδείξουν με τσαχπινιά, φαντασία και άψογη προετοιμασία και παρουσίαση τα δύο τυπικά εδέσματα της ελληνικής κουζίνας ( moussaka + greek salad )!! ΕΥΡΩ 8,50

Μία ομελέτα με σπαράγγια και κομμάτια μπέικον ( Green Omelete ). Η ομελέτα μας έδενε απόλυτα με τις φρεσκότατες Ρόκα και Λόλα ( ωραίο όνομα για δίδυμα.... )! Απλό πιάτο, κανονική γεύση. ΕΥΡΩ 6,00

Το μενού, κατά τις βραδυνές ώρες, αλλάζει μερικώς. Ορισμένα μεσημεριανά πιάτα παραμένουν ενώ προστίθενται και άλλα κύρια πιάτα.

Ήπιαμε δύο " σιταρένιες " ( Weiss ) μπύρες Volkan Grey Σαντορίνης,0,33 lt, παρασκευασμένες με μέλι και περγαμόντο. Μια υπέροχη και ιδιαίτερη γεύση!!!!
ΕΥΡΩ 5,50/ έκαστη.
Συν δύο μεγάλα νερά εμφιαλωμένα ( 1,80 /έκαστο ).

Γενικά, υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία από ελληνικές και εισαγόμενες μπύρες, γεγονός που μας βοήθησε στο να βρούμε την πιό κατάλληλη, εκείνη δηλαδή που θα συνόδευε με το καλύτερο τρόπο το φαγητό μας.

Φυσικά και προτείνεται!