Μοντέρνες ταβέρνες - Παγκράτι, Αθήνα

Το "Μαύρο πρόβατο του Press Cafe" (αλήθεια πώς προέκυψε αυτό το παράξενο όνομα; Πολύ καιρό αναρωτιέμαι... ) είναι ένα από τα μεζεδοπωλεία της ευρύτερης περιοχής της πλατείας Προσκόπων στο Παγκράτι, για το οποίο δεν κρύβω ότι έχω σχηματίσει πολύ θετική άποψη.

Το μεγάλο του μειονέκτημα είναι ο χώρος! Ή μάλλον για να ακριβολογώ οι δύο εσωτερικοί χώροι, στους οποίους στριμώχνονται τα τραπέζια του... ΟΚ, πολύ καλόγουστη η διακόσμηση, αλλά τι να την κάνει ο πελάτης, όταν είναι στριμωγμένος... Να σημειώσω ότι πολύ καλόγουστα είναι και τα τραπεζοκαθίσματα που αναπτύσσει στο πεζοδρόμιο της οδού Αρριανού, αλλά κι εκεί το στριμωξίδι πάει σύννεφο! Ευτυχώς που δεν υπάρχουν πολλοί περαστικοί στον συγκεκριμένο δρόμο γιατί πραγματικά δυσκολεύονται να περπατήσουν ανάμεσα στα τραπέζια του "Μαύρου πρόβατου".

Το μεγάλο του πλεονέκτημα όμως είναι οι γεύσεις! Πραγματικά, όσες φορές έχω πάει, έχω δοκιμάσει εξαιρετικά μαγειρεμένο φαγητό! Και ο κατάλογος και τα πιάτα ημέρας περιλαμβάνουν πολύ ενδιαφέρουσες γεύσεις, κατά κύριο λόγο "πειραγμένης" ελληνικής κουζίνας.

Στην πιο πρόσφατη επίσκεψή μας, Σάββατο απογευματάκι, πήγαμε με έναν καλό φίλο που τρέφει ιδιαίτερη συμπάθεια για το "Μαύρο πρόβατο". Με το που καθίσαμε ήρθε ένας ευγενικός σερβιτόρος και μας ρώτησε τι θα παραγγείλουμε. Ζητήσαμε κατάλογο για να δούμε και τα πιάτα ημέρας, και πράγματι, λίγο μετά μας τον έφερε. Μετά την παραγγελία μια πολύ ευγενική κυρία μας έφερε ένα μπουκάλι παγωμένο νερό από τη βρύση και στη συνέχεια, ως μικρό γευστικό καλωσόρισμα, μπρουσκετάκια με ένα πολύ εύγευστο ντιπ που περιείχε ντομάτα, μελιτζάνα, μυρωδικά και λάδι. Επίσης, αφού μας ρώτησε, έφερε ψωμί, μια πολύ εύγευστη ζεστή τσιαπάτα.

Δοκιμάσαμε:
- Μοσχαρίσιο συκώτι τηγανιτό με ξερό κρεμμύδι. Πραγματικά τέλειο! Σωστά τηγανισμένο και μαλακό, απίθανη γεύση! Είναι από τις σπεσιαλιτέ του καταστήματος και προτρέπω τους φίλους του ask4food να το δοκιμάσουν.

- Κριθαρότο κοτόπουλο με λαχανικά και λιαστή ντομάτα. (Ήταν από τα πιάτα ημέρας). Σωστά χυλωμένο, είχε την πρέπουσα γευστική ένταση, χωρίς υπερβολές.

- Χωριάτικη σαλάτα, φρεσκοκομμένη και η φέτα της είχε πολύ πλούσια γεύση.

Επειδή στη συνέχεια είχαμε μια υποχρέωση, δεν δοκιμάσαμε αυτή τη φορά γλυκό, αλλά, από προηγούμενες επισκέψεις, μου έχει μείνει πολύ καλή εντύπωση από τη γεύση της μους λεμόνι.

Ο λογαριασμός ήρθε γύρω στα 11 ευρώ το άτομο, τιμή πολύ λογική γι' αυτά που πήραμε. Γενικά, το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο έχει αρκετά λογικές τιμές, ίσως σε μερικά πιάτα, για παράδειγμα σε κάποιες σαλάτες, να μπορούσαν να είναι λίγο πιο χαμηλές.

Συνοψίζοντας: Το "Μαύρο πρόβατο του Press Cafe" είναι ένα από τα καλά μεζεδοπωλεία της Αθήνας, ένα από τα μέρη που θα πάει κάποιος για φαγητό με την παρέα του και θα φύγει ικανοποιημένος! Επειδή ο χώρος είναι στριμωγμένος, καλό είναι να έχει προηγηθεί κράτηση. Το φαγητό όμως, είναι εξαιρετικό, η εξυπηρέτηση ευγενική και γρήγορη και οι τιμές λογικές. Αξίζει λοιπόν η επίσκεψη! (Έχω περιέργεια να διαπιστώσω αν και το νεότερο αδελφάκι του στα Μελίσσια είναι εξίσου καλό... Ίδωμεν! )

2016-03-04 14:55:21

Το νεότερο αδερφάκι μας σας περιμένει!
ΜΠΤPC

2016-03-04 16:00:19

Ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση! Με την πρώτη ευκαιρία θα επισκεφτώ το εστιατόριο στα Μελίσσια.

2016-11-14 12:25:49
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την George G..