Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Αγαπητοί φίλοι, καλό φθινόπωρο σε όλους! Ήρθε η στιγμή να επιστρέψω κι εγώ μετά το απαραίτητο διάλειμμα των διακοπών. Ταξίδεψα, ξεκουράστηκα, είδα και δοκίμασα πολλά, ανυπομονώ να επεκταθεί το αγαπημένο μας site και σε εστιατόρια εκτός Αττικής!

Η πρώτη μου επίσκεψη της σεζόν εντός των τειχών, δεν θα μπορούσε λοιπόν παρά να συνεχιστεί με καλοκαιρινή διάθεση. Ως γνωστόν, όσο μπορούμε παρατείνουμε τις διακοπές μας, και προς το παρόν, ο Σεπτέμβρης με τα 35αρια του το ευνοεί.

Θα γράψω λοιπόν για τον Αττικό, ένα εστιατόριο που γνωρίζω αρκετά καλά και επισκέπτομαι τα τελευταία χρόνια, καθώς τυχαίνει να έχω συγγενείς στην περιοχή που γνωρίζουν και την ιδιοκτήτρια, την κυρία Μίνα. Κατά τη γνώμη μου, είναι ένα από τα must εστιατόρια του κέντρου τους καλοκαιρινούς μήνες λόγω φαγητού και ανεπανάληπτης θέας.

Γενικά δεν το γνωρίζουν πολλοί, γιατί δε διαφημίζεται. Το όνομά του ίσως παραπέμπει σε κάτι φολκλόρ - τουριστικό και ξεγελάει. Ωστόσο αυτοί που ξέρουν το διαδίδουν από στόμα σε στόμα, με αποτέλεσμα να έχει αποκτήσει φανατικό κοινό και να είναι πάντα γεμάτο. Σε συνδυασμό δε με τους καλά πληροφορημένους τουρίστες και το κοινό του Ηρωδείου που σπεύδει μετά τις παραστάσεις, είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις τραπέζι, αν δεν έχεις προνοήσει 2-3 μέρες πριν.

Για τον χώρο και την περιοχή έχουν μιλήσει προηγούμενοι σχολιαστές. Βρίσκεται σε ένα κτίριο στο τέρμα της Ροβέρτου Γκάλι, η ταράτσα του οποίου βλέπει Ακρόπολη σε απόσταση αναπνοής. Νομίζω ότι το σημείο αυτό προσφέρει την καλύτερη και πιο κοντινή όψη του Παρθενώνα. Συνδυαστικά δε με τα φωτισμένα Προπύλαια και το Ηρώδειο στους πρόποδες του Ιερού Βράχου, απλά μένεις με το στόμα ανοιχτό!

Κατά τ αλλα η είσοδος είναι λίγο δύσκολο να εντοπιστεί. Αν δεν την ξέρεις, δεν την πιάνει εύκολα το μάτι σου. Είναι εντός πολυκατοικίας. Πάρε το ασανσέρ και βγες κατευθείαν στην ταράτσα. Τον χειμώνα λειτουργεί στον όροφο ακριβώς από κάτω, αλλά δεν είναι της παρούσης να το αναλύσουμε.

Όσα τραπέζια δεν έχουν την προνομιακή θέα στην Ακρόπολη βλέπουν απ την άλλη μεριά τον φωτισμένο λόφο του Φιλοπάππου. Κάποια άλλα βρίσκονται στο κέντρο της ταράτσας και δεν έχουν τόσο προνομιακή θέα. Πάντως η γενική ατμόσφαιρα είναι ευχάριστη και χαλαρωτική. Χρειάζεται καλή επισήμανση στην κυρία Μίνα για να σου κρατήσει το σωστό τραπέζι και μάλλον να πας με μεγαλύτερη παρέα (τα "καλά" τραπέζια προς Ακρόπολη δεν είναι των 2 ατόμων).

Ωστόσο όλα είναι πολύ προσεγμένα, στρωμένα με το λευκό τραπεζομάντιλο, λευκές πετσέτες και την βασική art de la table διακόσμηση.

Ως προς το φαγητό πρέπει να ξέρεις ότι η κυρία Μίνα εκτός από ιδιοκτήτρια και βασική μαγείρισσα, είναι και Κερκυραία. Ως εκ τούτου το σοφρίτο της είναι άπαιχτο! Τα λαδερά της επίσης νόστιμα και χωρίς πολλή λαδίλα. Ρώτα την τι έξτρα μαγειρευτά έχει και τι ψάρι διαθέτει τη μέρα που θα πας. Γενικά προσφέρει ελληνική κουζίνα με έξτρα προσθήκες στο μενού της ανάλογα με τη μέρα.

Η ίδια είναι πρόσχαρη, φιλική, τριγυρνάει ανάμεσα στα τραπέζια και μιλάει σε όλους, προτείνει πιάτα, στο φτιάχνει όπως θες (άλλωστε οι περισσότεροι είναι τακτικοί θαμώνες και φίλοι). Έχω πετύχει παρέες πολιτικών, δημοσιογράφων, ανθρώπων της τέχνης, κοσμικών. Ο χώρος άλλωστε εμπνέει...

Στην τελευταία μας επίσκεψη- χωρίς κράτηση, αλλά ω! του θαύματος μας βόλεψε σε τραπεζάκι με πλάτη Φιλοπάππου - παραγγείλαμε:

- σαλάτα αλμυρίκια: πολύ νόστιμα και όσο πρέπει τραγανά

- σαλάτα δικιά τους: με πολλά λαχανικά. Έρχεται σε μεγάλο, ρηχό πιάτο. Ικανοποιητική για 2- 3 άτομα.

- τα ντολμαδάκια: ελαφριά, σκέτα με ρυζάκι, χωρίς κιμά και σάλτσες.

- μπριαμ: νόστιμο, με πολύ ελαφρύ λάδι

- μοσχαράκι κοκκινιστό με μανιτάρια και λαχανικά: πολύ ωραίο και επίσης ελαφρύ. Το μόνο που με χάλασε ήταν η κάπως μικρή μερίδα (είχε μόνο 3 κομμάτια μοσχάρι. Μεγάλα, αλλά 3! ).

Βάζω στη γεύση 3/4 περισσότερο λόγω μέτριων μερίδων και όχι λόγω νοστιμιάς.

Συνοδεύσαμε με ένα μπουκάλι λευκό κρασί. Για τον λογαριασμό δεν γνωρίζω ακριβώς, γιατί δεν πλήρωσα εγώ, αλλά απ' όσο είδα στον κατάλογο, υπολογίστε γύρω στα 20- 25 ευρώ το άτομο χωρίς κρασί.

Η εξυπηρέτηση άμεση και γρήγορη, όσες φορές κι αν έχω πάει. Ο χώρος άλλωστε δεν είναι πολύ μεγάλος και οι σερβιτόροι σκανάρουν γρήγορα και σπεύδουν. Θα σου γεμίσουν τα ποτήρια νερό και κρασί, θα αλλάξουν σερβίτσια για το κυρίως, θα πάρουν τα άδεια πιάτα.

Η κυρία Μίνα το ΄χει και στο φαγητό και στην επικοινωνία και στην ευγένεια. Γνώστης της περιοχής, έχει φτιάξει έναν πολύ ωραίο χώρο που ικανοποιεί το κοινό της.

Το crowd είναι γενικά ένα τσακ μεγαλύτερης ηλικίας, άνθρωποι μιας οικονομικής άνεσης, οικογένειες από εξωτερικό, αλλά βλέπεις και νεαρά ζευγάρια σε ρομαντικές βραδιές. Γενικά μου δημιουργει την αίσθηση ενός παλαιάς κοπής εστιατόριο με αξιοπρεπέστατη κουζίνα και καταπληκτική θέα. Ιδανική λύση όταν έχεις ξένους επισκέπτες.

Προτείνεται!