American Style - Γκάζι, Αθήνα

Δευτέρα βράδυ, λίγο μετά τον 15αύγουστο, βόλτα στο κέντρο της Αθήνας.
Πέφτει πρόταση από την παρέα για ποτάκι και ροκ μουσική στο ταρατσάκι των 45 Μοιρών και μου είναι αδύνατο να αντισταθώ σε κάτι τέτοιο.

Γενικά το Γκάζι δεν είναι από τις περιοχές που κυκλοφορώ πλέον. Κάποτε, πολλά χρόνια πριν, πολύ προτού ανοίξει το μετρό, ήταν πολύ περισσότερο μέσα στα γούστα μου. Πιο εναλλακτικό τότε, πιο «σκοτεινό» και με μια κρυφή γοητεία Αθηναϊκής φτωχογειτονιάς. Θυμάμαι ότι στην περιοχή υπήρχαν 2-3 μπαράκια, το θέατρο «ροές» και λίγο αργότερα ήρθε και στρογγυλοκάθισε για αρκετά χρόνια το υπερτιμημένο Mamaka’s.

Μετά ήρθε η ανάπτυξη με τα άπειρα μπαράκια & εστιατόρια (περισσότερα εκ των οποίων αδικαιολόγητα ακριβά). Λίγο αργότερα πλάκωσε η πιτσιρικαρία, ο κορεσμός και η παρακμή. Τώρα βρίθει από σουβλατζίδικα και γενικά ότι έχει σχέση με γρήγορη εστίαση. Κάποιοι «αρχαίοι» στην περιοχή, όπως ο Νέζος, δόξα το Θεώ καλά κρατούν.

Πριν πάμε για τις μπυρίτσες μας, σκεφτήκαμε ότι θα ήταν καλή ιδέα να έχουμε φάει κάτι για να έχουμε και μεγαλύτερη αντοχή στον «αγώνα ζύθου» που μας περίμενε…

Πρότεινα στην παρέα να πάμε στο Butcher shop (που είχα επισκεφτεί πριν από χρόνια κι έχω ακούσει ότι πλέον έχει ρίξει τις τιμές του και έχει ανανεωθεί) αλλά θέλανε κάτι πιο γρήγορο και απλό. Ούτε που ήξερα την ύπαρξη του Burgerville και η αλήθεια είναι ότι πήγα με σχετική επιφυλακτικότητα. Άσε που το θέμα «burger” στην Αθήνα είναι λίγο πονεμένη ιστορία. Μετά την απότομη μόδα που γνώρισαν και τις άπειρες αλυσίδες καταστημάτων που άνοιξαν, οι τιμές τους είχαν πάρει τον ανήφορο. Ευτυχώς τώρα ψιλοστρώνει η κατάσταση. Λόγω της ημέρας και της ώρας (γύρω στις 8:30 μ. μ. ) ήταν αρκετά ήρεμα.

Ο εξωτερικός χώρος που εξυπηρετεί τους πελάτες τους βρίσκεται στο πεζοδρόμιο της πλατείας του Γκαζίου κι έχει υπερυψωμένα τραπεζάκια και σκαμπουδάκια. Πάντως γενικά περιποιημένος και καθαρός. Αν και γενικά δεν είμαι φίλος των επιγραφών και φωτογραφιών με τα πιάτα ενός εστιατορίου (μου θυμίζουν τουριστικό νησί…) στην συγκεκριμένη περίπτωση οι φώτο με τα burgers τους νομίζω ότι βοηθάει αρκετά. Υπάρχει και επάνω χώρος και βεραντάκι που φαντάζομαι ότι θα γεμίζει όταν πλακώνει ο κόσμος. Δεν ξέρω την ατμόσφαιρα που θα επικρατεί όταν τα απέναντι μπαράκια είναι στα φόρτε τους στέλνοντας στρατούς από ντεσιμπέλς στα αφτιά των θαμώνων τους, πάντως εκείνη τη στιγμή ήταν μια χαρά.

Το κατάστημα λειτουργεί self service. Βρίσκεις στον κατάλογο τι σου αρέσει, το λες στο ταμείο τους, πληρώνεις και όταν ετοιμαστεί η παραγγελία σου σε ειδοποιούν για να την παραλάβεις (πως ακούς από τα ηχεία του αεροπλάνου τον πιλότο της Aegean να σου λέει να προσδεθείς γιατί έρχονται αναταράξεις? Ένα τέτοιο πράγμα! ). Έτσι η μοναδική επαφή με το service τους ήταν κατά τη στιγμή της παραγγελίας.

Πάντως και τα δύο άτομα που μας εξυπηρέτησαν εκεί, ήταν φιλικά, ευγενικά και χαμογελαστά. Και πιστέψτε με, δεν είναι εύκολο να κρατάς το χαμόγελο και καλή σου διάθεση όταν έξω έχει σχεδόν 40 βαθμούς Κελσίου κι εσύ βρίσκεσαι μερικά εκατοστά από την αναμμένη ψησταριά. Τα άτομα που δουλεύουν σε τέτοιες συνθήκες δίπλα σε αναμμένη φωτιά ή τεχνητή ψησταριά, είναι ήρωες! ).

Οι τιμές των burgers είναι αρκετά χαμηλές. Ξεκινάνε από τα 2 € και το πιο ακριβό τους είναι στα 5,90 €. Τα περισσότερα κυμαίνονται στα 3-4 €. Λόγω της τιμής τους θεώρησα ότι θα είναι πολύ μικρά κι έτσι παρήγγειλα και εγώ και η υπόλοιπη παρέα από 2. Αποδείχτηκε υπερβολή. Τα burgers τους δεν είναι πολύ μεγάλα αλλά σίγουρα δεν είναι μικρά. Είναι ικανοποιητικότατα σε μέγεθος και αξιοπρεπέστατα σε γεύση. Δεν συνοδεύονται από πατάτες κι έτσι παραγγείλαμε extra.

Έχοντας μεγαλώσει σε επαρχιακή πόλη, στην οποία είχε ανοίξει burgerάδικο ένας Έλληνας που μόλις είχε φύγει από Αγγλία (στους τοίχους του είχε δημοσιεύματα τοπικών αγγλικών εφημερίδων που τον εκθείαζαν, Sakis το όνομά του), θυμάμαι ότι το αγαπημένο μου ήταν το eggburger με bacon. Φυσικά την όποια σάλτσα χρησιμοποιούσε την ετοίμαζε μόνος του. Δεν θα ξεχάσω στην συνέχεια την πρώτη μου επίσκεψη σε Goody’s των Αθηνών που μόλις είχαν ανοίξει, όταν πήγα στο ταμείο τους και ζήτησα eggburger με bacon. Με κοίταξαν σαν εξωγήινο!!!!!

Το Burgerville σου δίνει την δυνατότητα να προσθέσεις αβγό σε όποιο burger επιλέξεις με extra χρέωση τα 0,50 €. Άδραξα λοιπόν την ευκαιρία και πήρα ένα με Blue cheese και bacon στο οποίο πρόσθεσα αβγό κι ένα honey mustard black sesam με καραμελωμένα κρεμμύδια. Το σύνολο και των δύο ήταν στα 7,5 € και πραγματικά δυσκολεύτηκα να τα «καταφέρω». Την ίδια δυσκολία αντιμετώπισαν και οι υπόλοιποι στην παρέα. Οι πατάτες δεν πολυτιμήθηκαν γιατί εκτός του ότι ήταν υπερβολή, δεν ήταν και πολύ πετυχημένες. Μία συμβουλή για όσους το επισκεφτούνε. Πάρτε αρκετές χαρτοπετσέτες από το ταμείο γιατί όταν αρχίσουν οι υπερχειλίσεις θα σας σώσουν!

Με το που τελειώσαμε και να διευκολύνουμε τα παιδιά που εργάζονταν, πήγαμε μόνοι μας τους δίσκους μας μέσα αντί να τους αφήσουμε πάνω στα τραπέζια. Τα παιδιά εκεί έδειξαν να το εκτιμούν και ανταποκρίθηκαν με ένα ζεστό χαμόγελο.
Μετά από αυτό, πήραμε τον δρόμο για το 45 Μοίρες, ανεβήκαμε αγκομαχώντας τα σκαλοπάτια του και απολαύσαμε ένα χαλαρό βράδυ με άφθονη μπύρα Weiss υπό τους γλυκούς ήχους της κιθάρας του Clapton και της παρέας του…

Για να καταλήξω, το Burgerville είναι μια αξιοπρεπέστατη πρόταση όταν θέλεις να φας κάτι νόστιμο στα γρήγορα. Αν σας φέρει ποτέ ο δρόμος προς τα εκεί, δώστε του μία ευκαιρία.