Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Στην Αθήνα μας πτο παλιό και το νέο συνυπάρχουν αρμονικά για όλα τα γούστα. Στην οδό Βουλής το METROPOLIS SANDWICH (MS) που άνοιξε φέτος βρίσκεται απέναντι από τον Φούρνο-Ζαχ/στείο ΑΡΙΣΤΟΝ, με τις ξακουστές πίτες, τυρόπιτες κουρού κ. α., ο οποίος έκλεισε αισίως τα 105 χρόνια!! Τότε (το 1910) η Ελλάδα έφτανε μέχρι τη Λάρισα, ενώ στην Αθήνα, με τους ελάχιστους ασφαλτοστρωμένους δρόμους (η οδός Βουλής, ήταν φυσικά χωματόδρομος), κατοικούσαν 290.000 κάτοικοι!! Τώρα στο Λεκανοπέδιο ο πληθυσμός 15πλασιάστηκε και έτσι πλέον η Αθηναϊκή Μητρόπολις αναδεικνύει το νέο, ομώνυμο σαντουιτσάδικο METROPOLIS!!

Στο MS μάς εισήγαγε θαυμάσια η έμπιστη χρήστης EVI, η οποία με τις 430 κριτικές της (!! ) μέσα σε 6 χρόνια, μας έχει παρουσιάσει εξονυχιστικά κάθε λογής χώρο εστίασης, συμπεριλαμβανομένων ουζάδικων, μεζεδοπωλείων, cafe-wine-restaurant-bars κ. λπ. κ. λπ.

Μας μίλησε λοιπόν, μεταξύ άλλων, για τον ισόγειο χώρο του μαγαζιού, για το ανοιχτό ψυγείο με τις πρώτες ύλες, τη μηχανή κοπής αλαντικών, τη βιτρίνα, το μικρό και κομψό πατάρι του, κ. α. Λίγα πράγματα, επομένως, θα επιχειρήσω με τη σειρά μου να συμπληρώσω, μετά την επίσκεψή μου, νωρίς το μεσημέρι της 8ης Σεπτεμβρίου, όπου δοκίμασα τα άριστα προϊόντα του και συζήτησα τόσο με τον βοηθό σεφ, τον ευγενέστατο Βασίλη, όσο και με το διπλανό μου ζευγάρι που απολάμβανε μαριναρισμένο σολομό σε σάντουιτς και σε σαλάτα.

Το MS ξεκίνησε τον Μάρτιο και λειτουργεί τις καθημερινές από 8.15-21.00, τα Σάββατα από 10.30-18.00, ενώ τις Κυριακές παραμένει κλειστό. Πραγματοποιεί delivery στο κέντρο, με min. παραγγελία 4.50 €.

Πρόκειται για ένα μακρόστενο, μικροσκοπικό μαγαζί, περίπου 30 τ. μ., με πατάρι για πριβέ snack-brunch κατάσταση, όπου π. χ. μια παρέα 5-10 ατόμων μπορεί να βολευτεί μια χαρά στον τριθέσιο καναπέ και τα πέριξ καθίσματα, τρώγοντας γύρω απ' το μεγάλο τραπέζι.

Στο ισόγειο υπάρχουν -στο πεζοδρόμιο της οδού Βουλής- 3 μικρά στρογγυλά τραπεζάκια και ένας μικρός πάγκος, που εξυπηρετούν περί τα 10 άτομα.

Στο υπόγειο υπάρχουν 2 πεντακάθαρες τουαλέτες ανδρών και γυναικών.

Τα χειροποίητα σάντουιτς ντελικατέσεν παρασκευάζονται μπρος στα μάτια σου, όπως δικαίως το παινεύεται ο εκ των ιδιοκτητών κ. Φίλιππος Κολόκας. Το 80% των προϊόντων είναι ελληνικά (από παστράμι δραμινό μέχρι τηνιακή γραβιέρα), ενώ το υπόλοιπο 20% είναι ιταλικά (κυρίως pecorino, παρμεζάνα και σαλάμι).

Ο δεύτερος κατάλογος, μέσα σε 6 μήνες, είναι προϊόν της διαδραστικής συμμετοχής των θαμώνων, επισημαίνει ο συνιδιοκτήτης κ. Λεωνίδας Τοπιντζής, γνωστός μας από τα ομώνυμα δισκάδικα METROPOLIS, τα οποία πούλησε προ 7ετίας, βαφτίζοντας τώρα με το όνομά τους το νέο αυτό μαγαζί!! Πράγματι, οι επιθυμίες των πελατών συνετέλεσαν στην προσθήκη νέων σάντουιτς με τόνο, ψητά λαχανικά, αλλά και τεσσάρων ειδών σαλατών, όπως θα δούμε κατόπιν.

Είναι προφανές ότι ο πελάτης -που έχει πάντα δίκιο- μπορεί να ζητήσει το δικό του, καθαρά προσωπικό σάντουιτς, συνδυασμού ψωμιού και υλικών, φτιάχνοντας ένα custom sandwich, ανάλογα με τις εκάστοτε διαθέσεις του!!

Εξάλλου, αναφορικά με το ωράριο, μας είπαν ότι σκοπεύουν να επεκτείνουν τη βραδυνή τους λειτουργία προσεχώς, με επιλεγμένη λίστα κρασιών και διάφορες ποικιλίες!! Ίδωμεν...

Εγώ λοιπόν δοκίμασα ένα ολόφρεσκο μπριος αλαντικών (1.50 €) και στη συνέχεια το κλασικό τους ζυμωτό ψωμί με rib eye, καπνιστό τυρί Μετσόβου, ντομάτα, ρόκα και sauce estragon, (5.90 ), το οποίο άξιζε τα 15 λεπτά της παρασκευής του, αφού κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα!!

Ο συνολικός λογαριασμός μου έφτασε τα 12 €, μαζί με μια παγωμένη μπύρα 'ΝΗΣΟΣ Pilsner', ποσό που θεωρώ καθ' όλα φυσιολογικό για ό, τι πήρα!!

Το διπλανό μου ζευγάρι, με το οποίο έπισα κουβέντα, απολάμβανε ένα σάντουιτς μαριναρισμένου σολομού με sauce γιαουρτιού (4.80 €), καθώς και μια σαλάτα σολομού με καρότο και αγγούρι (5.50 €).

Υπάρχουν επίσης σάντουιτς με ciabatta (το γνωστό λευκό σταρένιο ψωμί με προζύμι) με πέστο, βασιλικό, λιαστή ντομάτα και μανούρι (4 €), καθώς και tramezzino (τριγωνικές φέτες ψίχας ψωμιού), με ψητά λαχανικά, πάστα ελιάς και κατίκι Δομοκού (2.90 €).

Ακόμη σερβίρουν διάφορους συνδυασμούς ψωμιών με παστράμι γαλοπούλας (3.80), μοσχάρι γεμιστό με αρσενικό Νάξου (3.50), χοιρινό ψητό με γραβιέρα Τήνου (3.80), Μεσογειακό (3.60), με τόνο (4.60), ή με ψητά λαχανικά (4).

Επιπλέον αυτών υφίστανται τρεις επιλογές ανοιχτών σάντουιτς (4.00-5.80 €), δύο σαλάτες, καθώς και μια δροσιστική φρουτοσαλάτα εποχής (3.50-4.50 €).

Όσον αφορά τα αναψυκτικά και ποτά, σερβίρουν όλη τη γκάμα καφέδων, σοκολάτας και τσαγιού (1.20-2.20 €), αναψυκτικών (~1,40 €), και πέντε είδη φρέσκων χυμών και smoothies (2.50-3.20 €). Σερβίρουν φυσικά και ποτήρι κρασί, όπως και τις εξής μπύρες:
- BIOS 5 Lager (από 5 δημητριακά / 3 €)
- SEPTEM THURSDAY'S Red ale (από την Εύβοια / 4.50 €) &
- ΝΗΣΟΣ Pilsner (από την Τήνο / 4.50 €), με την οποία συνόδεψα το γεύμα μου.

Προσωπικά, έμεινα ικανοποιημένος από την όλη εμπειρία των σάντουιτς στον συγκεκριμένο χώρο, τον οποίο φυσικά σας προτείνω, όταν βρεθείτε στο κέντρο της πολύβουης Μητρόπολής μας, που συνδυάζει περίφημα τη δοκιμασμένη πατίνα του χρόνου με την ευελιξία και τη σπιρτάδα κάθε νέου εγχειρήματος!!