Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Ένα απόγευμα του Αυγούστου η παρέα μας των έξι κοριτσιών αποβιβάστηκε απ'το καράβι ιδιαιτέρως πεινασμένη. Από γνωστό μας αθηναίο πληροφορηθήκαμε για την ύπαρξη του kebab & curry, το οποίο ωστόσο δεν έιχε επισκεφθεί αλλά ήξερε πως βρίσκεται κοντά στο λιμάνι. Δείξαμε εμπιστοσύνη και τρέξαμε.

Η περιοχή σε γενικές γραμμές δεν εμπνέει κάποιο ενδιαφέρον, η σχετικά χαμηλή δε επισκεψιμότητα δημιουργεί την αίσθηση του απομονωμένου, αν και το μαγαζί βρίσκεται δυό στενά κάτω από την Ηρώων Πολυτεχνείου. Τα πράγματα έχουν βέβαια και την άλλη τους πλευρά: το πάρκιν ως εκ τούτου καθίσταται εύκολο.

Ο χώρος του εστιατορίου είναι λιτός κι απέριττος. Ινδικά υφαντά στους τοίχους για το παραδοσιακό στοιχείο και συμπαθητικά ξύλινα σετς σε τραπέζια-καρέκλες.
To the point όμως. Ομολογουμένως δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ινδική κουζίνα, ούτε και καμία από τα κορίτσια, μείναμε όμως πολύ ικανοποιημένες. Δεν καταφέρνω να ανακαλέσω όλα τα πιάτα που δοκιμάστηκαν, αλλά έχω εντυπώσεις από τα:
- Chicken Jalfrezi με γιαούρτι όπως δε φανταζόμουν ποτέ να το γευτώ,
- Chicken Vindaloo: Ως μη συνηθισμένη στα καυτερά εγώ έκανα κάνα πεντάλεπτο να συνέλθω, αλλά η φίλη μου που το παρήγγειλε και τους έχει αδυναμία έδωσε πολλά συγχαρητήρια στον ιδιοκτήτη.
- Beef Madrasi: Πικάντικο αλά πιο light, καρύδα από μια πολύ ενδιαφέρουσα οπτική
- Keema nan: Εξαιρετική πίτα με γέμιση κιμά, παρ'ολίγο να μην αφήσουμε τίποτα στην κοπέλα που το πήρε.

Επιδοκιμάστηκαν επίσης τα ρύζια που ήλθαν στο τραπέζι με το Palao ένα από αυτά κι η samosa, πίτα με λαχανικά. Μην αμελήσετε να ζητήσετε τη γνώμη του ιδιοκτήτη αν δεν είστε του καυτερού κι ο κατάλογος υπονοεί κάτι, μπορεί να ακολουθήσει δυσάρεστη έκπληξη. Υπάρχουν πιάτα για όλα τα γούστα.
Προσωπικά με χαλούσε το indian MTV στην τηλεόραση(κι η τηλεόραση γενικά), διότι επιδίωκε ίσως να προσδώσει μια χροιά mainstream στο εστιατόριο που καθόλου δε θα του πήγαινε. Σημειώνεται πως διαθέτουν υπηρεσίες delivery, σημαντικό στοιχείο για ινδικό εστιατόριο.

Όταν φτάσαμε μόνο ένα ζευγάρι γευμάτιζε. Στην πορεία ήρθαν δυο οικογένεις και άλλες δυο μεσσαίες παρέες, οι περισσότεροι από τους οποίους έδειχναν να γνωρίζονται με το μαγαζί, οπότε όπως φαίνεται κερδίζει την πελατεία του.
Όχι άδικα, αφού εκτός του καλού φαγητού η εξυπηρέτηση δεν είχε ψεγάδια. Ο ιδιοκτήτης μιλάει πολύ καλά ελληνικά για ινδός κι ήταν αρκετά επεξηγηματικός όπου χρειάστηκε, ενώ οι προτάσεις του απεδείχθησαν εύστοχες. Το φαγητό ήλθε σε λογικό χρόνο.

Οι τιμές ήταν που μας άφησαν τις πραγματικά καλές εντυπώσεις. Έξι άτομα δώσαμε 74 ευρώ, που αντιστοιχεί σε κάτι περισσότερο από 12 στη καθεμία, πολύ ικανοποιητικά λαμβάνοντας υπ'όψη την ποιότητα και το ότι σκάσαμε.
Καταλήγοντας, το kebab & curry μάλλον θα αποτελέσει Πειραιώτικο στέκι. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε ταξιδιώτες σαν κι εμάς λόγω της θέσης του δίπλα στο λιμάνι και σε ζευγαράκια για την χαλαρή του ατμόσφαιρα και το καλό φαγητό.