Μεξικό - Κούβα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μετά από άγριο ποδαρόδρομο στο Χαλάνδρι και ως εκ τούτου αρκετή όρεξη κατέληξα σε αυτό το μικρό αριστούργημα, το Ancho Mexican Grill. Δεν θα έλεγα ότι πρόκειται για ιδιαίτερα ευρύχωρο ( Ancho ) χώρο αλλά για ένα στέκι ευρυμάθειας πάνω στις μεξικάνικες σπεσιαλιτέ!!

Πρόκειται για ένα self - service εστιατόριο το οποίο με το που μπαίνεις και βλέπεις τους θαμώνες να κάθονται περιχαρείς πάνω από τις λαχταριστές και πλούσιες μερίδες φαγητού τους βρίσκεσαι αμέσως σε ένα αλέγκρο κλίμα. Αφήστε που τόσο τα - μεξικάνικου ύφους - κεραμικά πλακίδια δαπέδου, που διακοσμούν κάποιο μέρος του εστιατορίου, όσο και η μετρίου έντασης latin μουσική σε βάζουν αμέσως στο κλίμα! Η υπόλοιπη διακόσμηση είναι μοντέρνα.

Μέσα στο εστιατόριο αλλά και στον εξωτερικό χώρο, υπάρχουν διάφορων τύπων καθίσματα, στενόμακροι πάγκοι και ευρύχωρα τραπέζια όπου άλλα βλέπουν στον κεντρικό δρόμο, την οδό Κολοκοτρώνη, και άλλα στην πιό " εξοχική " και πεζοδρομημένη οδό Γυφτοπούλου.

Οι τουαλέτες, στον επάνω όροφο, από τα δυνατά σημεία του καταστήματος, είναι πεντακάθαρες και εξοπλισμένες full!!

Στον πάγκο του self - service μας υποδέχθηκαν νεαρά άτομα με χαμόγελο και εμφανή διάθεση φιλοξενίας.
Τα υλικά, εκείνα που θα αποτελούσαν μέρος του γεύματός μας, φαίνονταν από την ανοιχτή κουζίνα. Διακρίναμε μια μεγάλη ποικιλία και πολυχρωμία εδεσμάτων ( που άλλωστε χαρακτηρίζει τη μεξικάνικη κουζίνα ) που κέντρισαν ακόμα περισσότερο την αχαλίνωτη όρεξή μας αλλά και την περιεργειά μας....

Μας έδωσαν την κάρτα του μαγαζιού και μας εξήγησαν τον ιδιόμορφο, αλλά άκρως κατανοητό, τρόπο παραγγελίας.

Βασικά, υπάρχουν δύο σκέλη:

Στο πρώτο, επιλέγει κάποιος τη γέμιση που επιθυμεί, π. χ Chili Con Carne ( υπάρχουν αρκετές επιλογές ), που θα την αναμίξει με κάποια βάση για να έχει ένα πλήρες γεύμα. Οι επιλογές της βάσης είναι έξι ( Burrito, Quesadillas, Tacos, κ. ά. ) Μετά, επιλέγεται ο τύπος της σάλτσας ( Pico de Gallo, verde, κά. ) και ο βαθμός καυτερότητάς της. H σάλτσα δεν χρεώνεται.
Κατόπιν, υπάρχουν τα extras ( sour cream, chorizo, cheese sauce, mushrooms, κ. ά ), με χρέωση ΕΥΡΩ 0,50, περίπου.

Στο δεύτερο σκέλος του καταλόγου, υπάρχουν σχεδόν " αυτόνομα " πιάτα.
Εμείς επιλέξαμε mini Quesadillas με τυρί, τσορίθο, sour cream - που φάνταζε όμορφα μέσα σε ένα μικρό μπολάκι - μανιτάρια και καλαμπόκι. Πρόκειται για πέντε τεμάχια μικρές πιτούλες, από μαλακή τορτίγια, σερβιρισμένες μέσα σε ένα πανεράκι.
Πάρα πολύ νόστιμο πιάτο!! ΕΥΡΩ 3,30

Από το πρώτο σκέλος ( που ανέφερα στην αρχή ) παραγγείλαμε τα εξής:

Γέμιση spicy Tofu, με βιολογικό Tofu, σάλτσα adobo ( συνήθως με τσίλι ΄, σκόρδο, ξύδι και κύμινο ) και μεξικάνικα μυρωδικά. Επιλέξαμε, ως βάση, τη σαλάτα, δηλαδή φρέσκο μαρούλι και λόλα, καλαμπόκι και φασόλια. Εν ολίγοις, μπήκε το Tofu μέσα στη σαλάτα. Η ύπαρξη πιάτου με τοφού αποτελεί δείγμα μιας κάποιας χορτοφαγικής στροφής του Άντσο ( Αncho ) που, ιδιαίτερα στην εποχή μας, εγκρίνεται δίχως άλλο!!
Αποφύγαμε τα extras για να μην βαρύνει το παραπάνω υγιεινό πιάτο μας!
Το όλο πιάτο μας ενθουσίασε και ήρθε στα ΕΥΡΩ 5,80

Παραδοσιακές Fajitas (μεξικάνικο σουβλάκι ) λαχανικών, από μαλακές πίτες τορτίγιας, με μανιτάρια συν ρύζι κόκκινο, μεξικάνικο, σύν σος pico de gallo, απαλή, πάνω σε βάση Burrito Bowl ( με ρύζι, φασόλια και λαχανικά, τυρί και sour cream ). Προσθέσαμε και μικρά κομματάκια πεντανόστιμου ισπανικού χοιρινού λουκάνικου τσορίθο που έδωσαν μια εξαιρετική πινελιά νοστιμάδας στο πιάτο μας.
Το όλο κατασκεύασμα, εξαιρετικό, ΕΥΡΩ 6,30

Από τα γλυκά του καταλόγου, δοκιμάσαμε μία μερίδα ισπανικούς λουκουμάδες, τα περιβόητα Churros! Πολύ νόστιμα τσούρος, περί τα πέντε κομμάτια, σε μέγεθος και σχήμα κριτσινιού. Η προετοιμασία τους και το σερβιρισμά τους ήταν άψογα!! Σερβιρίστηκαν με κανέλλα και ένα μπολάκι με ζεστή σος σοκολάτας, ΕΥΡΩ 3,00

Σχεδόν όλα τα φαγητά σερβίρονται σε ειδικά πιάτα και περισσότερο σε πανεράκια " κοινοβιακού " τσιμπολογήματος (! ), πάνω σε ειδικό χαρτί, έτσι ώστε όταν ζητήσαμε επιπλέον πιάτο μας έδωσαν ένα ακόμα πανεράκι!!

Ήπιαμε ένα ποτήρι Σαγκρία Penasol, εξαιρετικής επίγευσης, ΕΥΡΩ 3,00, και ένα αναψυκτικό Jarritos, σε μπουκάλι, με γεύση Lime και πολύ λίγο ανθρακικό, ΕΥΡΩ 2,80.

Στο κάτω μέρος της κάρτας του Αncho αναφέρεται ότι δεν διαθέτουν φούρνους μικροκυμάτων και καταψύκτες για να προσφέρονται απολύτως φρέσκα τα φαγητά του εστιατορίου! Ενδιαφέρον!

Θα έλεγα, ότι παρόλο που πρόκειται για ένα μεξικάνικο ταχυφαγείο, συγχρόνως αποτελεί και ένα μίνι εστιατόριο το οποίο, σε ορισμένες περιπτώσεις, θα μπορούσε να υποστηρίξει και πιό " επαγγελματικά " γεύματα.

Η όλη εμπειρία ήταν άκρως ενδιαφέρουσα!!

YΓ Άσχετο αλλά απέναντι από το μαγαζί υπάρχει ένα Κομμωτήριο - Μπαρ ονόματι Hair & Bar...... πώς να είναι άραγε ;; Ένας ακόμα καλός λόγος για να ξαναπάω στο Ancho.....