15 Σεπ 2015

Το ήθελα! Να φάω ψαρικά σε τρόπους που δεν έχω ξανασυναντήσει. Οπότε σπεύσαμε στο Ν. Ηράκλειο κατόπιν παρότρυνσης γνώστριας-γειτόνισσας-πελάτισσας συχνής του μαγαζιού, 5 άτομα, για να δούμε τι θα μας προκύψει.

Ο παράδρομος της Κύμης που βρίσκεται το εστιατόριο βρίσκεται εύκολα ενώ το πάρκινγκ είναι εύκολο στην περιοχή. Καθήσαμε στο σκεπαστό χώρο, που είναι απλός ψαροταβέρνας, διακοσμημένος σε στυλ λίγο κιτς, με πασέ αποφθέγματα στους τοίχους. Οκ, δεν τα χαλάμε εδώ, τα βρήκα όμως περιττά.

Πήγα καθυστερημένη, δεν είδα κατάλογο, δεν έβλεπα και μπροστά μου από την πείνα -μετά τη διαβεβαίωση των συνδαιτημόνων στη γνώστρια-πελάτισσα ότι τρώμε τα πάντα, παράγγειλε κατά την κρίση της:

-Ψαρόσουπα. Ηρθε σε κατσαρόλακι, και παρά τη ζέστη, την ευχαριστηθήκαμε. Το ψάρι κομματάκια και μέσα στη σούπα, νοστιμότατη.

- Σαλάτες, χόρτα (βλήτα) και μια -σαν- χωριάτικη με γαύρο που της έδινε το ζητούμενο τουίστ.

- Αρχίζουν τώρα τα ενδιαφέροντα: Σολωμός καπνιστός με μπουρράτα, δηλαδή φρέσκο κρεμώδες αγελαδινό τυρί, μοτσαρέλλα. Συνδιασμός καταπληκτικός.

-Ταραμοσαλάτα τηγανητή. Ορίτζιναλ, με ψωμί κι όχι πατάτα. Μοιάζει με ομελέττα, είναι ταραμοσαλάτα.

- Σπαγγετι με χέλι καπνιστό και πέστο. Εκπληκτικής νοστιμιάς πιάτο, για μένα το κορυφαίο της ημέρας,

- Μπουγιουρντί με χταπόδι, κόκκινη πιπεριά και φέτα, σε ένα ωραίο μεζεκλίδικο και πρωτότυπο πιάτο, λίγο καυτερό.

- Καταπληκτικές μεγάλες γαρίδες στα κάρβουνα με λάδι τρούφας. Μπορούσα να τις φάω όλες.

- Λεπτή και ανάλαφρη πίτσα με καρπάτσιο τόνου και ρόκα,

-Γαρίδες τραχανώτο, Ωραίο πιάτο αλλά μετά τις εκπλήξεις των προηγούμενων πιάτων μου φάνηκε κάπως επίπεδο, δεν είχε το κάτι διαφορετικό.
Δε ξέρω μήπως ξέχασα κάτι. Ηπιαμε χύμα sauvignon blanc, και μας κέρασαν ένα μωσαϊκό (παίζει πολύ τελευταία αυτό το γλυκό) με παγωτό κρέμα.

Ο λογαριασμός ήρθε στα €33/άτομο, ποσό αρκετά τσιμπημένο στις μέρες μας, αλλά όχι παράλογο και ανάλογο της γευστικής απόλαυσης που μας προσφέρθηκε.

Δεν ήρθε απόδειξη, γι αυτό και αφαιρώ μία ντομάτα από την εξαιρετική κατά τ' άλλα εξυπηρέτηση, ελπίζοντας πως πρόκειται για τυχαία και όχι συστηματική παράλειψη.

Σίγουρα πρόκειται για μέρος που αξίζει να πάει κανείς με γευστικά εξερευνητικό ενδιαφέρον και σαφώς το προτείνω.

15 Σεπ 2015

boux