15 Σεπ 2015

Το μαγαζί το είχα επισκεφτεί πριν από περίπου 15 χρόνια και από τότε δεν είχα ξαναπάει γιατί είχα απογοητευθεί. Πήγαινα σταθερά στο Santa Fe όπου δυστυχώς προ 4μήνου έπαθα ένα γευστικό σοκ, και αποφάσισα ότι πρέπει να βρω εναλλακτικό μεξικάνικο, για την περίπτωση οριστικής απογοήτευσης. Οπότε το Dos Hermanos είχε τη δεύτερη ευκαιρία του.

Αφού είχαμε κλείσει τραπέζι μη καπνιζόντων, μας τοποθέτησαν φάτσα στην είσοδο σε ένα ευρύχωρο τραπέζι 4 ατόμων (είμασταν 2). Ο κατάλογος έδινε επιλογές αλλά προτιμήσαμε να πάμε κάπως σίγουρα. Παραγγείλαμε:

Ποικιλία ορεκτικών για 2 άτομα. Πολύ καλή, γευστική, θα μπορούσαν οι ροδέλες κρεμμυδιού να μην ήταν μόνο 4 αλλά το πιάτο για 8 ευρώ ήταν πλούσιο.
Mexican Burger. Για μένα που γενικά τα κρέατα μου αρέσουν λίγο προς το ωμό ήταν πολύ καλό στη γεύση. Για τη σύζυγο μου όμως, που δοκίμασε λίγο, ήταν απλά μη φαγώσιμο. Οι πατατούλες που το συνόδευαν πλούσιες σε ποσότητα, φρέσκιες αλλά θα μπορούσαν να ήταν λίγο πιο τραγανές.

Mexican combo (επιλέξαμε burritos και flautas με κοτόπουλο). Το έφαγε η σύζυγος, όπου θεώρησε τις πίτες λαδωμένες, το κοτόπουλο καλοψημένο (τα κομμάτια θα μπορούσαν να είναι πιο μικρά) αλλά οι γεύσεις τίποτα το ιδιαίτερο.

Από ποτό δοκιμάσαμε μαργαρίτα λεμόνι (1/2 λίτρο καράφα). Καλή (πίνουμε σπάνια λεμόνι). Προς μεγάλη μας έκπληξη δεν είχε σε καράφα μαργαρίτα φράουλα, αλλά μόνο σε ποτήρι. Επίσης οι τιμές στα αλκοόλ είχαν αυξηθεί (λόγω ΦΠΑ?).

Η εμπειρία ήταν καλή, σίγουρα καλύτερη από την πρώτη φορά, αλλά οι γεύσεις δεν είχαν αυτό το κάτι που θα κάνει ένα πιάτο να σου μείνει στο μυαλό. Να ξαναπάς δηλαδή στο κατάστημα μόνο και μόνο για να το ξαναφάς.

Οι μερίδες σαν μέγεθος είναι κανονικές προς μεγάλες και οι τιμές σε σχέση με άλλα μεξικάνικα μου φάνηκαν κανονικές.

Νερό φέρνουν και σε κανάτα και σε μπουκάλι. Ότι θέλεις.
Τα nachos που έρχονται στην αρχή μου φάνηκαν καλά (έχει 2 είδη). Οι σάλτσες γενικά ήταν όντως καυτερές και όχι ντεμί.

Εξυπηρέτηση:
Τυπικά ευγενικοί. Η κοπέλα στην είσοδο και ο νεαρός που μάζευε τα πιάτα ευχάριστοι, αλλά η κοπέλα που πήρε την παραγγελία είχε στυλ Ζωή Κωνσταντοπούλου.

Χώρος:
Επειδή καθίσαμε κατευθείαν στην είσοδο δεν μπορώ να κρίνω επί της ουσίας. Πάντως μας φάνηκε όμορφος και τα τραπέζια ήταν άνετα και σε μεγάλη απόσταση από τα διπλανά.

15 Σεπ 2015

denvas