Ελληνική κουζίνα - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Λίγο οι... εκλογικές δοκιμασίες... λίγο τα αποτρεπτικά capital controls.... λίγο η δίαιτα... χαθήκαμε!
Δεν πειράζει, θα επανορθώσω αναδρομικά και θα τα γράψω όλα μαζεμένα!

Ξεκινώ από αυτό που είχα βάλει από καιρό στο μάτι και όλο κάτι τύχαινε και δεν πήγαινα!

Λοιπόν, παίδες, το Αρίσμαρι είναι επί της Πρωτοπαπαδάκη κατ΄ουσιαν, λίγο πάνω από την συμβολή Γαλατσίου και Βείκου περίπου 80 μέτρα ευθεία πάνω στα Έβερεστ. Έχει μια τεράστια πινακίδα και δεν πρόκειται να μην το παρατηρήσετε.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός. Προσεγμένος αλλά λόγω μικρού μεγέθους αρκετά στριμωγμένος θα έλεγα. Το επισκεφθήκαμε πριν 2 μήνες περίπου και κάτσαμε στο εξωτερικό τμήμα, το οποίο δεν το χωρίζει κάποια πόρτα ή οποιοδήποτε άλλο διαχωριστικό από το μέσα και μάλλον πρόκειται για την προέκταση του εσωτερικου του διαμερίσματος. Έκανε σε όλους μας εντύπωση το εξαιρετικά μικρό μέγεθος του τραπεζιού. Χρειάστηκε παρ΄ότι παραγγειλαμε σχετικά λίγα να ζητήσουμε σκαμπό για να βάλουμε καποια πιάτα.
Ήταν σχεδόν ολα κλεισμένα και το μαγαζί στις 22:30 ήταν κατάμεστο.

όσον αφορά την εξυπηρέτηση, δεν έχω κάποιο παράπονο@ το παιδί που μας πήρε παραγγελία ήταν ευγενικό και η κοπελίτσα που βοηθουσε ομοίως ευγενική. Και οι δύο ομως ήταν απλά διεκπεραιωτικοί παρ΄ότι αξιοπρεπέστατοι. Θεωρώ ότι σε μεζεδοπωλεία που ποντάρουν και στην βουλιμία και την επιπολαιοτητά μας στην παραγγελία, πρέπει να υπάρχει περισσότερο επικοινωνιακός υπάλληλος που να ξέρει να "πουλάει" τα προϊόντα και να σου λέει για τα καλά του κάθε πιάτου και επιπλέον να κατανοώ τι θέλεις και πόσο θέλεις να φας. Εδώ δεν το βρήκαμε αυτο.

Πάμε στα σημαντικά τώρα. Τρία άτομα πήραμε
μια πατάτες τηγαντικές με στάκα, εξαιρετικές από τις καλύτερες που έχω φάει αλλά μικρή μερίδα (3/4)

μια σφακιανή πίτα, καμία σχέση με την φήμη που την ακολουθεί, σαν μια μέτρια σκοπελίτικη ήταν (2/4)

μια χοιρινή τηγανιά με λαχανικά, αρκετά καλή και με ιδιαίτερη γεύση, την είχαν σβήσει με κάτι που δεν κατάλαβα, νομίζω πετιμέζι (3/4)
σύγκλινο κρήτης με στάκα και αυγά, ήταν αρκετά μικρή η μερίδα, ήταν βαρύ όπως έπρεπε εξάλλου, αλλά δεν ενθουσίασε κανέναν (2/4)
κολοκυθοκεφτέδες, πολύ καλοί και αφράτοι και με ωραίο dip, έχω φάει και καλύτερους όμως (3/4)

Ο λογαριασμός για όλα αυτά με μισο κιλό κρασί και 2 κόκα κόλες ήταν γύρω στα 35 ευρώ. πολύ καλός θα έλεγα!

αν και στην γεύση αξίζει κάπου μεταξύ 2 και 3 ντοματών, επέλεξα να βάλω δύο πολύ απλά διότι είχα καλλιεργήσει πολύ μεγάλες προσδοκίες και περίμενα πολύ περισσότερα δεδομένης της φήμης και της καλής επένδυσης που έχει γίνει. θεωρώ ότι έτσι τους βοηθάω για να εντοπίσουν τα λάθη τους και να τελειοποιηθούν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξαναπάω για να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα και να δώσω νέα ευκαιρεία αφού πρόκειται για δύο νέα παιδιά που έχουν ξεκινήσει μια πολύ καλή προσπάθεια η οποία αναβαθμίζει την περιοχή μας!