Σουβλάκι & Σχάρα - Καλύβια, Αθήνα

Για άλλη μιά φορά το αυτοκίνητο μας, έκανε τα δικά του.
Αυτή την φορά η τσίκνα των Καλυβίων μας έπιασε από την Βάρκιζα.
Κυριακή μεσημέρι μετά το καφεδάκι μας στην εν λόγω παραλία, ανηφορίσαμε τρία άτομα όχι ομολογουμένως ιδιαίτερα φαγανά προς Καλύβια.
Και στα Καλύβια το αμάξι σταματάει μόνο έξω από το Τρίγωνο. Όσες φορές έχω κάνει κύκλους για να βρω κάποιο άλλο μαγαζί, πάντα χάνομαι και τελικά κάθομαι στο Τρίγωνο. Όχι ότι με χαλάει βέβαια, η ποιότητα των κρεάτων του είναι αδιαμφισβήτητη.

Φτάσαμε περίπου στις 2μμ και βρήκαμε τραπέζι στον παράπλευρο δρόμο δίπλα στα πεύκα. Ήταν δροσερά και άνετα. Μετά από 15 λεπτά δεν έπεφτε φύλλο, όλα γεμάτα. Υπήρχαν μόνο στο οπτικό μου πεδίο περίπου 10 τραπέζια που περίμεναν να σερβιριστούν. Εδώ λοιπόν χρειάζεται να επιμείνεις για την μπύρα, την σαλάτα, τα λεμόνια κλπ. Αν πρήξεις λίγο τον σερβιτόρο θα εξυπηρετηθείς, αν απλώς περιμένεις καρτερικά και δεν μιλήσεις καθόλου σίγουρα θα βγεις χαμένος, γιατί θα δεις τραπέζια που ήρθαν μετά από εσένα να σερβιρίζονται.

Τώρα στα Καλύβια πας με δύο γυναίκες που η μία κάνει και ανεπίσημη δίαιτα?
Ξέρετε τώρα τα χαζά, άμα φάω κρέας δεν θα φάω τυροκομικά, αλλά τσακίζω το φρυγανισμένο ψωμί, ή δεν πίνω μπύρα γιατί φουσκώνει αλλά για πρωινό έχω φάει τρία γλυκά με στέβια από το Slim Bites που μετακόμισε στην περιοχή μας.
Κατάλαβα ότι το βάρος θα πέσει σ´εμένα και παραγγείλαμε μιά χωριάτικη με πλούσιας ποσότητας και νοστιμιάς φέτα. Τυροκαυτερή που έφαγα μόνος μου την μισή.

Και από κρεατικά, μια μερίδα κοκορέτσι, καλοψημένο με τραγανό το εξωτερικό αντεράκι. Δοκιμάσανε πάντως τα κορίτσια.
Και δυό μοσχαρίσιες. Την πρώτη την ζήτησα γάλακτος, και την δεύτερη σταυλίσια.

Η πρώτη ήταν πιό μαλακή, και οι δυό γυναίκες και εγώ που δοκίμασα δεν την καταφέραμε ( 580 γραμ. ). Την δεύτερη την ανάλαβα εγώ και κατάφερα περίπου την μισή. Πολύ νόστιμες, σωστά ψημένες, όπως τις θέλαμε, χωρίς αίμα αλλά όχι στεγνές. Ήπιαμε 3 μπύρες και ένα μπουκάλι νερό.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 65€. Παλιότερα νομίζω την βγάζαμε φθηνότερα, αλλά αυτή την φορά φάγαμε μοσχάρι που το κοστολογούν 29€ το κιλό. Πάλι καλά δηλαδή, αλλού με 29€ παίρνεις μια πικάνια περίπου 500 γραμ.

Για άλλη μιά φορά φεύγω με πολύ καλές εντυπώσεις στην ποιότητα του κρέατος, αλλά οι τιμές πλέον έχουν φτάσει κοντά στον μέσο όρο και δε το αποφασίζεις εύκολα να ξεκινήσεις από Αθήνα. Αν όμως έχεις και κάτι άλλο σχεδιάσει ή είσαι λάτρης της κρεατολαγνίας ξεκίνα.
Κέρασμα συνήθως υπάρχει, αλλά Κυριακή μεσημέρι με τόσο κόσμο, δεν είδαμε κάποια κίνηση. All time classic!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη hammer.