Ιταλία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Για το συγκεκριμένο μαγαζί είχα ακούσει καλά λόγια για την πίτσα του από 2-3 φίλους μου, από διαφορετική παρέα. Το είχα βάλει ψηλά στη λίστα μου και περίμενα την κατάλληλη στιγμή να το επισκεφτώ μαζί με τον έναν φίλο αλλά... ανά διαστήματα εξαφανίζεται και έτσι συνεχώς το ανέβαλλα.

Τελικά με τα πολλά ήρθε η στιγμή της επίσκεψης. Αφορμή στάθηκε το άνοιγμα του μετά από τις καλοκαιρινές διακοπές και η διαφήμιση που διάβασα στο φέισμπουκ για προσφορά στα 12 ευρώ για 2 πίτσες του. Αυτή ίσχυε για τις πρώτες 2 μέρες επαναλειτουργίας, Πέμπτη 10 και Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου. Μάλιστα είχα ειδοποιήσει και τον φίλο μου τον Μπούτση και ψήθηκε και αυτός! Το παράδοξο είναι πως πήγαμε την ίδια μέρα αλλά σε διαφορετική ώρα... Όταν έφευγα, αυτός ερχόταν.

Το Sud μετρά ένα χρόνο λειτουργίας και κατατάσσεται στην νέα κατηγορία των Pizza bars, άγνωστη σε εμένα και όχι στις επιλογές μου. Αν καταλαβαίνω σωστά συνδυάζει το ποτό με το φαγητό. Δεν με χαλάει αλλά δεν με τρελαίνει κιόλας. Ή πας να φας ή πας να πιείς, κρίνοντας από τον συγκεκριμένο χώρο που είναι ατμοσφαιρικός, δεν μου αρέσει το λίγο απ'όλα. Υποκειμενικά γούστα είναι αυτά.

Το Sud βρίσκεται στο Πασαλιμάνι, πίσω από τα Public και πολύ κοντά στον πεζόδρομο της Σωτήρος. Μετά χαράς βλέπω να έχουν δημιουργηθεί νέα μαγαζάκια με διάφορες εναλλακτικές για το κοινό. Δεν μπορώ να πω πως κάποιο επικρατεί έναντι κάποιου άλλου, άλλωστε δεν είμαι και πολύ τακτικός επισκέπτης λόγω δύσκολου πάρκινγκ.

Το βράδυ της Πέμπτης λοιπόν γύρω στις 21.15 το μαγαζί είχε αποκτήσει ήδη πληρότητα άνω του 50% και κατέφθαναν νέες παρέες με κυρίαρχες ηλικίες έως τα 30. Βοηθούσε και ο καλός καιρός και ήδη τα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο ήταν πιασμένα (4-5). Παρ'ότι δίπλα στον δρόμο δεν θα ενοχληθείτε από τα διερχόμενα οχήματα και αν έχετε καλή παρέα θα χαλαρώσετε. Ο φωτισμός είναι ατμοσφαιρικός και χαλαρωτικός.

Εμείς καθίσαμε μέσα και στην πίσω πλευρά. Αν κοιτάξετε προς το ταβάνι θα δείτε γυαλί, μάλλον τον ακάλυπτο τον πίσω κτιρίων. Η απορία μας ήταν τι θα γίνει σε περίπτωση που πέσει κάποιο αντικείμενο! Τα τραπέζια είναι ξύλινα και στιβαρά όπως και οι καρέκλες. Υπάρχει και μπάρα για όσους θέλουν να απολαύσουν κάποιο ποτάκι απλώς, ενώ υπάρχει και πάνω όροφος αν δεν απατώμαι (χωρίς να τον επισκεφθώ). Προσοχή στην τουαλέτα μην χτυπήσετε το κεφάλι σας όσοι έχετε ύψος άνω του 1.80. Όχι δεν είναι χαμηλοτάβανες, απλώς πάνω από τον ένα νιπτήρα κρεμόταν ένα ματζαφλάρι.

Συμπερασματικά λοιπόν ο χώρος είναι καλός αλλά για τα δικά μου γούστα δεν είναι αμιγώς εστιατορικός.

Η εξυπηρέτηση γινόταν στην πλευρά μας από μια κοπέλα. Νομίζω χρειαζόταν άλλο ένα άτομο για να υπάρχει ευελιξία. Όσο να΄ναι υπήρξαν καθυστερήσεις, μάλιστα νομίζαμε ότι ξέχασαν την δεύτερη πίτσα μας και τη ρωτήσαμε. Υπήρχε και ένας υπεύθυνος κάποια στιγμή που κινείτο στον χώρο. Πάντως μας ενημέρωσαν για την υπάρχουσα προσφορά μόλις καθίσαμε στο τραπέζι. Από την άλλη το αρνητικό ήταν το μπουκάλι νερό που δεν ζητήθηκε αλλά και η προφορική αναγγελία πληρωμής χωρίς να μας έρθει το χαρτί της απόδειξης. Ο φίλος Μπούτσης νομίζει πως πήρε στη δική του περίπτωση. Δεν μπορώ να είμαι απόλυτος λοιπόν αν ήταν ηθελημένο ή όχι.

Ο κατάλογος περιέχει αρκετές επιλογές σε πίτσες,5-6 σαλάτες, φοκάτσες και κάποια ορεκτικά όπως σκορδόψωμο, μανιτάρια φούρνου και ψητά λαχανικά. Για όσους επιθυμείτε ζυμαρικά... λυπάμαι χάσατε! Το μαγαζί ειδικεύεται στις ζύμες και τις σφολιάτες.

Από ποτά υπάρχουν κοκτέιλς, κρασιά (ακόμα και γλυκά-επιδόρπια) και για γλυκό η πίτσα με σοκολάτα, τριμμένο μπισκότο, ζάχαρη άχνη και κροκάν φουντουκιού στα 5 ευρώ. Υπάρχουν επιλογές από μπύρες, σε βαρελίσια υπήρχε η ισπανική Estrella στα 3.5 ευρώ η 330άρα και στα 5 ευρώ η 500άρα. Σχετικά πικρή για τα γούστα μου.

Η παραγγελία μας για 2 άτομα:

- Νερό σε γυάλινο μπουκάλι που μάλλον χρεώθηκε στα 2 ευρώ υπολογίζοντας τις άλλες τιμές.

- Μπύρα 330 Estrella στα 3.5 ευρώ και ένα αναψυκτικό στα 2.5 ευρώ.

- 2 πίτσες της προσφοράς στα 12 ευρώ...

α) Η πρώτη ήταν υποχρεωτικά μαργαρίτα (στα 8 ευρώ κανονική τιμή). Νόστιμη και με σχετικά γλυκιά σαλτσούλα, προτιμήστε τη για ορεκτικό αν είστε μεγάλη παρέα. Η ζύμη όσο έπρεπε ψημένη, στις άκρες είδαμε κάποια μαυρίλες χωρίς να μας επηρρεάσουν ιδιαίτερα. Κυρίως οπτικά.

β) Πίτσα Καζαμπλάνκα στα 10 ευρώ, η τελευταία που υπήρχε καθώς ακούσαμε την διπλανή παρέα να την παραγγέλνει κι αυτή αλλά να τους λένε πως τελείωσε. Μοτσαρέλα, κιμάς, αυγό, προσούτο κότο και γιαούρτι. Αυτή ανήκει στην κατηγορία των Gourmet Global pizza.

Νόστιμη, με ζουμερό κιμά και ευτυχώς κρόκο αβγού που έσπαγε και με τα υγρά του έκανε ζουμερή την πίτσα. Μου θύμησε κάτι απο πεϊνιρλί του Μπαρμπα-Σταύρου στη Δραπετσώνα (αν πάρετε ποτέ ζητήστε το ενισχυμένο με λουκάνικο, το σπέσιαλ) και κάτι από την πίτσα του Μποντίκου στα Πιτσίδια,3-4 χιλιόμετρα πριν τα Μάταλα Κρήτης. Το γιαούρτι δεν εμφανίστηκε ποτέ, το προσούτο ήταν διακριτικό και νόστιμο.

Οι άλλες Global πίτσες είναι η Greca με μοτσαρέλα, φέτα, λάδι, ελιές κλπ, η Madrid με κοτόπουλο, bbq σος, κοτόπουλο, μπέικον, κρεμμύδι και μπλου τσίζ, η Καϊρο με κατσικίσιο τυρί, βασιλικο, φυστίκια, κρεμμύδι και προσούτο και η Μέξικο σίτυ με πικάντικο σαλάμι, προσούτο κότο και κρούντο, ταμπάσκο, πεκορίνο, μπέικον, μοτσαρέλα και σάλτσα τομάτας.

- Μπρουσκέτα με τομάτα, μαλακό τυρί και προσούτο στα 6 ευρώ. Μην περιμένετε το κλασικό φρυγανισμένο ψωμί με τα υλικά από πάνω. Εδώ μας ήρθε ζύμη πίτσας περίπου ορθογώνιου σχήματος κομμένη σε κομμάτια, περιχυμένη με ψιλοκομμένη τοματούλα και λίγο κρεμμυδάκι για γεύση σε βάση ρόκας και μαλακό τυρί φιλαδέλφεια και προσούτο από πάνω. Μπορώ να πω χορταστική ποσότητα όμως περιμέναμε κάτι διαφορετικό και όχι πάλι ζυμάρι, για να μην κορεστούμε στα ίδια. Η τομάτα έκανε περισσότερη αίσθηση αφού ήταν ζουμερή. Τα υπόλοιπα υλικά όπως έπρεπε να είναι.

Σύνολο στα 26, προφορικά όπως ανέφερα και παραπάνω.

Γιατί να πας στο Sud?

Η ποιότητα των υλικών ήταν αρκετά καλή και προσεγμένη. Η ποσότητα ενώ στο μάτι δεν μοιάζει για πολύ μεγάλη, τελικά σε χορταίνει. Αρκεί να πω πως ο Μπούτσης είχε πάει με ένα γομάρι 130 κιλών να φάνε και αφού γύρισα στο σπίτι του έστειλα μήνυμα στο κινητό:

" Πως σου φάνηκε το Sud?"

Η απάντηση του ήταν "Πολύ ωραίες πίτσες αλλά αρκετά άδειες... Για δίαιτα"

Την άλλη μέρα που ξαναμιλήσαμε μου είπε πως χόρτασαν και έπεσε έξω στην πρόβλεψη του.

Μπορώ μετά βεβαιότητας να πω πως παρά το ότι έφαγα εγώ τα περισσότερα από τα παραπάνω, ΔΕΝ ένιωσα να σκάω και να φουσκώνω. Πρέπει να το παραδεχτώ.

Η ατμόσφαιρα για κάτι χαλαρό είναι αρκετά καλή και προσφέρεται να κάτσεις και για λίγο παραπάνω. Δεν είναι αμιγώς εστιατόριο όμως και δεν προσφέρει πιάτα ζυμαρικών.

Στην πίτσα πάντως κάλα που πάνε το πράγμα...