Cafe - Restaurants - Εξάρχεια, Αθήνα

Σάββατο βράδυ στο Solero μετά από κράτηση το ίδιο πρωί. Το μαγαζί το είχα επισκεφθεί ξανά πριν από κάποια χρόνια κι ενώ μου άρεσε ως περιβάλλον, το φαγητό δεν είχε κάτι ιδιαίτερο ώστε να με τραβήξει να ξαναπάω. Με τα ίδια συναισθήματα έφυγα και αυτή τη φορά.

Ο χώρος είναι όμορφος. Ουσιαστικά χωρίζεται σε 3 "κομμάτια" το μαγαζί. Στον όμορφο πεζόδρομο, στο εσωτερικό του μαγαζιού και στην πίσω αυλή (που επιλέξαμε εμείς). Και οι 3 χώροι είναι πολύ προσεγμένοι, υπάρχει ωραία ατμόσφαιρα και καλή μουσική.

Η εξυπηρέτηση είναι για 4 ντοματούλες εύκολα. Ευγενικά παιδιά, πρόθυμα να βοηθήσουν και χαμογελαστά. Δεν έχει αυτό το τυπικά "καλοκουρδισμένο" το μαγαζί, όλα όμως γίνονται απροβλημάτιστα και με σχετική άνεση.

Το φαγητό είναι μέτριο. Το πρόβλημα ξεκινάει από τον κατάλογο όπου αντιλαμβάνεσαι πως η κουζίνα είναι λίγο απ' όλα. Για παράδειγμα: σε εστιατόριο που πλασάρεται ως ισπανικό και η πρώτη σελίδα του καταλόγου του είναι αφιερωμένη στα τάπας, δεν περιμένεις να βρεις μπιφτέκια με πατάτες ή ριζότο. Μεσογειακή κουζίνα περισσότερο προσφέρουν παρά Ισπανική.

4 άτομα για αρχή πήραμε μια τάρτα με σπανάκι της οποίας η βάση μόνο τάρτας δεν ήταν. Ένα φύλλο τύπου σφολιάτας είχε, αλλά και σφολιάτα ακριβώς δεν ήταν. Ως άνοστο δε θα το χαρακτήριζα αλλά δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο. Ακολούθως ήρθαν τα τάπας. Οι ψητές σαρδέλες ήταν νόστιμες και ήρθαν ξαπλωμένες πάνω σε φρυγανισμένα ψωμάκια. Τρία ενώ ήμασταν τέσσερις. Φάουλ. Ή βάλε τέσσερα στο πιάτο ή ενημέρωσέ μας την ώρα που το παραγγέλνουμε.

Η φάβα με τον σολομό ήταν μέτρια αλλά αρκετή σε ποσότητα. Το σαγανάκι με chorizo ήρθε σε ένα μικρό τηγανάκι. Μέτριο σε ποσότητα για 4 άτομα αλλά λόγω του ότι δεν τρώω αλλαντικά έφαγαν τρεις και είπαν ότι ήταν καλό και όχι βαρύ. Μετά ήρθε η Paella με θαλασσινά. Ένα μεγάλο τηγάνι με το οποίο άνετα χορταίνουν 2 άτομα αν το πάρουν για κύριο πιάτο. Το ρύζι ήταν καλό, σωστά βρασμένο και νόστιμο αν και του έλειπε η γεύση από τα υπόλοιπα υλικά που θα το "έδεναν". Γευόσουν μόνο το σαφράν που έτσι κι αλλιώς λόγω έντασης καλύπτει πολλά. Γαρίδες ήταν νόστιμες και ψημένες στην εντέλεια, τα καλαμαράκια όμως δεν τρώγονταν. Ήταν σαν λάστιχο και καθόλου γευστικό. Μεγάλη αστοχία.

Για κύρια πιάτα πήραμε 2 λαυράκια, σαρδέλες ψητές κι εγώ το χειροποίητο κανελόνι με μανιτάρια. Τα λαυράκια ενημερώθηκα ότι ήταν καλά. Σωστά ψημένα και νόστιμα. Οι σαρδέλες ήταν σαν αυτές που είχαν έρθει νωρίτερα σε μορφή τάπας απλώς στημένες σε μερίδα. Το κανελόνι δεν ήταν ακριβώς κανελόνι αλλά κάτι σαν ραβιόλια. Nόστιμα, πολύ σωστά βρασμένα και σε μεγάλη ποσότητα. Πιάτο που στεκόταν άνετα σε ένα καλό ιταλικό εστιατόριο της πόλης. Για επιδόρπιο δοκιμάσαμε πανακότα που ήταν πολύ καλή και μπανόφι που παραήταν γλυκό για τα γούστα μου.

Το τραπέζι ήταν κερασμένο και δεν ξέρω πόσο ήταν ο λογαριασμός. Τα ψάρια πάντως απ' ό, τι είδα στον κατάλογο έπαιζαν γύρω στα 13 ευρω, οι πάστες και τα ριζότι γύρω στα 10 με 11 και τα τάπας γύρω στα 5 με 6 (κάποια λίγο παραπάνω).

Αν το φαγητό ήταν καλύτερο θα μιλούσαμε για μια δυνατή επιλογή στην περιοχή. Τώρα που το σκέφτομαι ίσως να το επέλεγα ξανά για μια σαλάτα, τα ραβιόλια, λίγο κρασάκι κι αυτό αν βρισκόμουν στην περιοχή. Όχι να πάω επί τούτου.