Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Η επιστροφή στην κανονικότητα αποτελεί πια αδιαμφισβήτητο γεγονός και σε μία προσπάθεια να χρυσώσουμε κάπως το χάπι της μεταδιακοπικής καθημερινότητας, τρεις χαρωπές φίλες κατευθυνθήκαμε προς Νέα Φιλαδέλφεια το βράδυ της πιο άχαρης μέρας της εβδομάδας: της Δευτέρας της άτιμης.

Το ΒΥράκι αναδείχθηκε νικητής μεταξύ των άλλων επιλογών που έχουν βρει θέση στην wishlist μου, καθώς η μία φίλη τό ‘χει επισκεφτεί επανειλημμένα και της αρέσει πολύ. Δικαίως, συμπέρανα κι εγώ κι ευχαριστώ το PONTIKI που με τις κριτικές της μ’ έχει ξεσηκώσει όχι μόνο για το συγκεκριμένο μαγαζί, αλλά και για τα υπόλοιπα της περιοχής, τα οποία θα πάρουν τώρα σειρά. Κι έχω επίσης να απευθύνω έκκληση προς τους συντρόφους καλοφαγές εκ Χαλανδρίου, να μην τη φοβάστε τη Νέα Φιλαδέλφεια, είναι πολύ κοντά μας κι η πρόσβαση σ’ αυτήν είναι άμεση και πανεύκολη!

Στο θέμα μας, λοιπόν και στις προσωπικές μου εντυπώσεις από τη χθεσινοβραδινή έξοδο. Το ΒΥράκι είναι ένα πολύ χαρωπό μαγαζί, μέσα στα χρώματα και τις παιχνιδιάρικες λεπτομέρειες πού ‘ναι διασκορπισμένες ολούθε, οι οποίες όμως δεν φορτώνουν ούτε βαραίνουν το χώρο. Αντίθετα, δημιουργούν μια ευχάριστη και οικεία ατμόσφαιρα, ωραίο περιβάλλον για να απολαύσεις τα μεζεδάκια σου. Εμείς καθήσαμε έξω, καθώς το βράδυ ενδείκνυτο για κάτι τέτοιο, έτσι δροσερά κι ευχάριστα που ήταν.

Η εξυπηρέτηση θα πω ότι ήταν καλή σε γενικές γραμμές, αν και υπήρχαν κάποια θεματάκια. Τα δύο τελευταία πιάτα ας πούμε μας ήρθαν μετά από κάμποση ώρα αφού είχαμε τελειώσει με τα υπόλοιπα κι ενώ το φαγητό είχε πια κάτσει στα στομάχια μας για τα καλά. Όχι ότι δεν τα τιμήσαμε, αλλά να, πιο ωραία θα ήταν να τά χαμε φάει στην ώρα τους. Ή ας πούμε, θέλαμε σε κάποια φάση ανανέωση της κανατούλας με το νερό και δυσκολευτήκαμε να γίνουμε αντιληπτές από τις σερβιτόρες. Κι όταν πια γίναμε, μας ξέχασαν και χρειάστηκε να το θυμήσουμε. Μικρό το κακό, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι το μαγαζί είχε τον κόσμο του (εντυπωσιακό για Δευτέρα, φαντάζομαι ΠΣΚ θα γίνεται εκεί το αδιαχώρητο), αλλά εντάξει, οφείλω να το επισημάνω.

Αναφορικά με το φαγητό τώρα που είναι και το σημαντικό κι ήταν στ’ αλήθεια, πολύ πολύ γευστικό. Δοκιμάσαμε αρκετά από τα πιάτα και νομίζω σχηματίστηκε αντιπροσωπευτικά η εικόνα του μαγαζιού. Σημειώνω ότι στην πλειονότητά τους τα πιάτα είναι μικρά, αφού η λογική του μαγαζιού είναι αυτή των μεζέδων, αλλά κι έτσι ακόμα, οι τιμές είναι πραγματικά καλές σ’ αυτό που αντιστοιχούν.

Πήραμε λοιπόν: Τις μπουκίτσες κοτόπουλο με κάρυ, κρέμα γάλακτος και πιπεριές, τις πολυδιαφημισμένες απ’ ότι βλέπω. Λύσσαξε η φίλη μου να τις πάρουμε λέγοντας πόσο καταπληκτικές είναι. Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για νόστιμο πιάτο, απλά εμένα δεν μού κανε το κλικ ως κάτι ξεχωριστό. Οι άλλες δύο, βέβαια, εκστασιάστηκαν, να τα λέμε αυτά.

Φέτα ψητή με πιπεριές και μπούκοβο. Γευστικότατη και σε εξαιρετικά ικανοποιητική ποσότητα. Ένα μεγάλο μεγάλο κομμάτι φέτας, ωραία ψημένη, που αν με ρωτάτε, το σήκωνε λίγο μπουκοβάκι ακόμα.

Απάκι χοιρινό τηγανιτό, το γνωστό και νόστιμο απάκι. Η μία φίλη ενθουσιάστηκε που είδε το απάκι σε μεγάλα κομμάτια, εγώ από την άλλη προτιμώ το απάκι μου πιο λεπτοκομμένο. Γεύση εξαιρετική.

Κυπριακά πιτάκια γεμιστά με κοτόπουλο, ξινόμηλο, μαγιονέζα και διάφορα μυρωδικά, για μένα το highlight της παραγγελίας μας, καταπληκτικό. Κι έχω επίσης να πω ότι από την περιγραφή δεν θα μου γέμιζε το μάτι να το τιμήσω, ευτυχώς που είχε πέσει το μάτι μας στις ειδικές μνείες που γίνονταν στο πιάτο αυτό στις εδώ κριτικές και το δοκιμάσαμε. Πάρα πολύ νόστιμο και σε καλή μερίδα και με πλουσιότατη γέμιση, θα επέστρεφα και μόνο για τη γεύση αυτή στο ΒΥράκι.

Πολύ καλή παντζαροσαλάτα με γιαούρτι. Προσωπικά, τα αγαπώ τα παντζάρια, είναι νοστιμότατα κι είναι για μένα μια ασφαλής επιλογή, τ’ ομολογώ.
Πατάτες τηγανιτές, αυτές τις επίσης διαφημισμένες, τις φρέσκες και λεπτοκομμένες, πασπαλισμένες με πάπρικα και θυμάρι. Ωραίες και τραγανές, απλά καθυστέρησαν πολύ να έρθουν και γι’ αυτό νομίζω δεν τις ευχαριστηθήκαμε όσο τους άξιζε.

Και τέλος, την τηγανιά κοτόπουλο με το σύγκλινο και το πράσο, την οποία παραγγείλαμε όταν είδαμε ότι οι πατάτες αργούν, ώστε να χουμε κάτι να τις τρώμε μαζί. Πάρα πολύ καλό πιάτο και εμένα μάλιστα μου άρεσε περισσότερο από το κοτόπουλο με την κρέμα γάλακτος. Οι άλλες διαφώνησαν, σε όλες πάντως άρεσε.

Όλα αυτά τα συνοδεύσαμε εκτός από το νεράκι κι από ένα τεταρτάκι ρακόμελο ζεστό, νόστιμο και γλυκόπιοτο. Στο τέλος μας κέρασαν και ωραίες κρέμες καραμελέ, τις οποίες φάγαμε με ευχαρίστηση (τι ωραία πράγμα το κέρασμα στο τέλος ενός ωραίου φαγοπιοτού, τι ωραία αίσθηση που σου αφήνει).

Γι’ αυτά λοιπόν όλα και για το ψωμί που ήρθε αρχικά (και το οποίο ήταν μέτριο, από την άποψη ότι δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο), πληρώσαμε συνολικά 39.30 ευρώ. Και φύγαμε χορτασμένες (στα όρια του να έχουμε σκάσει) κι απόλυτα ευχαριστημένες. Εννοείται ότι θα ξαναπάμε, αφού ίσως όμως πρώτα κάνουμε το τουρ και των λοιπών μαγαζιών της περιοχής που έχουν συμπεριληφθεί στη wishlist μου!