Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το μπεμπεκα το εχω επισκεφθει παρα πολλες φορες αλλα αυτή οπου εχει αποτυπωθει πιο πολύ στην μνημη μου ειναι η πρωτη φορα καθως εκει εκανα το πρωτο ανεπισημο κερασμα – γιορτη την ημερα που γεννηθηκε η κορη μου.

Αξιζει να σημειωθει ότι την υπαρξη της (της μπεμπεκας ) την εμαθα μεσω fb καθως μου ειχε προτεινει την σελιδα της ενας ανωνυμος φιλος οπου από ευγενεια πατησα like και από τοτε θελοντας και μη λαμβανα ειδοποιησεις για τα τεκτενομενα της κουζινας την οποια αν και διαδυκτιακα την εβρισκα ενδιαφερουσα με τα σπιτικα φαγητα οπου ειχε στο μενου…

Μαζεψα λοιπον τους φιλους μου οπου ειχαν ερθει να με συγχαρουν εκεινη την μερα και τους πηγα στο μπεμπεκα για να μοιραστω την χαρα μου μαζι τους.
Με το που φθασαμε, νωρις το βραδυ ηταν θυμαμαι, αυτό που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι το μαγαζι ηταν γεματο μεσα εξω…. Ηταν αρχες Οκτωμβρη αλλα με καλο καιρο…Το ολο σκηνικο μου θυμιζε σπιτικη γιορτη με πολλους καλεσμενους καθοτι το μπεμπεκα ηταν μια παλια μονοκατοικια που εχει διαμορφωθει τοσο ομορφα οπου η αρχοντια και η σπιτικη νοικοκυροσυνη είναι από τα πρωτα πραγματα που θα διαπιστωσεις όταν πατησεις το ποδι σου.

Η κοπελα στην υποδοχη ταραξε λιγο τα νερα με την παρουσια της στους ελευθερους της παρεας αλλα η ηρεμια επανηρθε όταν μας ειπε ότι δεν υπαρχει ελευθερο τραπεζι και ότι θα πρεπει να περιμενουμε λιγο…. Εκει ενημερωθηκαμε ότι καλο θα είναι να κλεινουμε τραπεζι πριν παμε γιατι εχει παρα πολύ κοσμο πραγμα το οποιο το εφαρμοσα στις επομενες επισκεψεις μου και διαπιστωσα ότι η συνεπεια και η ακριβεια στην ωρα που κανονιζαμε την προσελευση μας δεν μας εχει απογοητευσει ποτε.. …. Το συγκεκριμενο βραδυ ευτυχως δεν περιμεναμε πολύ γιατι ηδη ελευθερωθηκε ένα τραπεζι στον κηπο και ετσι καθισαμε.

Με την πρωτη ματια που εριξα ο χωρος εκτος από το ότι είναι ομορφος μου αρεσε γιατι εχει διακριτικες πινελιες στο θεμα της διακοσμησης και όχι κραυγαλεες υπερβολες. Επισης το μπεμπεκα μου εβγαζε μια θετικη αυρα η οποια ενισχυθηκε και από το προσωπικο συγκεκριμενα τον σερβιτορο οπου ηρθε για παραγγελια.. Ευγενικος, ευχαρος, και εξυπηρετικοτατος παρολο το τρεξιμο οπου ειχε.

Η πεινα μας εκεινη την βραδια δεν ειχε ορια…. Παραγγειλαμε κολοκυθακια τηγανιτα με γιαουρτι οπου ειχε δυοσμο, ενας τελειος γευστικος συνδυασμος, τζατζικι οπου για τα δεδομενα τα δικα μου ηταν ελαφρυ αλλα γουστα είναι αυτα, τυροκαυτερη, λουκανικο με πορτοκαλι και μια σαλατα μπεμπεκα οπου την προτιμω σε κάθε μου επισκεψη παρολο που στις σαλατες δεν ειχα και ιδιαιτερη αδυναμια….. αυτα στο θεμα των ορεκτικων.
Στο κυριως πιατο παραγγειλαμε μπιφτεκια τα οποια ηταν κορυφαια και παϊδακια κοτοπουλο οπου αξιζει να σημειωθει ότι οι μεριδες ηταν τεραστιες με αποτελεσμα να αφησουμε στο τελος λιγο φαγητο στο πιατο μας…Αυτό βεβαια δεν ξερω αν είναι καλο για την επιχειρηση αλλα το σιγουρο είναι ότι φευγεις χορτατος…. Απο ποτα παραγγειλαμε μπυρες.

Από γλυκα δεν φαγαμε κατι γιατι ειμασταν ηδη χορτασμενοι αλλα τις περισσοτερες φορες όταν την επισκεπτομαι τρωω πορτοκσλοπιτα η οποια είναι κορυφαια.
Στο θεμα των τιμων εκεινο το βραδυ να πω την αληθεια δεν θυμαμαι ποσο πληρωσα γιατι ηταν και ιδιαιτερη η μερα αλλα τις επομενες φορες οπου εχω ερθει δεν μπορω να πω ότι είναι υπερβολικες σε σχεση με την ποσοτητα αλλα και την ποιοτητα την οποια τρως…. Σε γενικες γραμμες ερχεται περιπου στα 18 ευρω το ατομο.

Από εκεινη την ημερα το μπεμπεκα πλεον το επισκεπτομαι αρκετα συχνα με την οικογενεια μου καθως δεν με εχει απογοητευσει ποτε στο θεμα του φαγητου και της εξυπηρετησης και ουτε εχει «προδωσει» με κατι αρνητικο την γλυκια αναμνηση εκεινης της ημερας.