19 Σεπ 2015

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

Γράφω αυτήν την κριτική μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσω τον κανόνα με τον οποίο έχουν επισφραγίσει οι προηγούμενοι φίλοι τον φάκελο…Φυσαρμόνικα! Αυτός ο κανόνας λέει ότι είναι δύσκολο να φύγει κάποιος απογοητευμένος από αυτό το μεζεδοπωλείο.

Ένας καλός φίλος που συνάντησα για πρώτη φορά, στην τελευταία συνάντηση των μελών στο Οroscopo, ανταλλάσσοντας απόψεις μου εξέφρασε την απορία του σχεδόν με συμπερασματικό ύφος, ότι συνηθίζω να γράφω για εστιατόρια που έχουν γράψει κι άλλοι πριν από μένα...

Δράττομαι της ευκαιρίας λοιπόν για να πω, ότι λόγος που γράφτηκα στο site δεν είναι ούτε το δημοσιογραφικό δαιμόνιο που ποτέ δεν είχα άλλωστε, ούτε η επιθυμία προσωπικής προβολής και δημοτικότητας (έστω και κάτω από το προσωπείο του ψευδώνυμου), αλλά ούτε η φιλοδοξία του να ανακαλύπτω εναγωνίως ως λαγωνικό νέα εστιατόρια για να κάνω το κομμάτι μου. Όχι ότι το βρίσκω μεμπτό αυτό το τελευταίο, απλά δεν είναι αυτοσκοπός μου. Καταλαβαίνει λοιπόν κάποιος εύκολα ότι ο κάθε χρήστης έχει διαφορετική αντίληψη και διαφορετικά κριτήρια με τα οποία κινείται γαστρονομικά, με διαφορετικά ψηφίζει και γενικά με άλλα μάτια βλέπει τα πράγματα γύρω από το φαγητό.

O λόγος για μένα είναι ένας και μοναδικός. Η λατρεία μου για το καλό φαγητό. Όσο υποκειμενικό κι αν ξέρουμε ότι είναι το “καλό”. Αυτός ο λόγος με οδήγησε ψάχνοντας ως “στραβάδι”, που ήμουν στην αρχή …στο ask4f. Εδώ λοιπόν έμαθα να συμμορφώνομαι με τους κανόνες του site, έμαθα να γράφω καλύτερα, έμαθα να σέβομαι την άποψη όλων των χρηστών/μελών ακόμα κι αν δεν είναι σύμφωνη με την δική μου και έμαθα (νομίζω) να ξεχωρίζω τους αγνούς από τους “υστερόβουλους” χρήστες.

Γενικά σαν χαρακτήρας μου αρέσει η σιγουριά, οπότε την επιδιώκω όσο μπορώ περισσότερο. Γι’ αυτό “κάνω όρεξη” όπως λέμε κάθε φορά που διαβάζω τις λαχταριστές περιγραφές του κάθε φίλου και θολώνει το μυαλό μου μέχρι να φτάσει η στιγμή να ζήσω κι εγώ τις ίδιες ή νέες ενδιαφέρουσες γευστικές εμπειρίες. Έτσι λοιπόν η Φυσαρμόνικα δεν θα μπορούσε παρά να μπει στην wish list μου, από την στιγμή που τόσο καλά πράγματα έχουν γραφτεί από έμπιστους φίλους που ο αριθμός τους και μόνο αποτελεί εγγύηση.

Η πρώτη επίσκεψη έλαβε χώρα αρχές Ιουνίου με 5μελή παρέα και η δεύτερη μέσα του ίδιου μήνα από 2 άτομα:

Ο χώρος έχει περιγραφεί πλήρως από όλους τους προηγούμενους φίλους. Και κατά την ταπεινή μου άποψη αν από κάτι χάνει σίγουρα πόντους η Φυσαρμόνικά αυτό είναι από την τοποθεσία στην οποία βρίσκεται. Η άμεση επαφή με την Μεσογείων κάνει μεγάλη χαλάστρα, με το κομμάτι του εξωτερικού χώρου που βρίσκεται στο στενάκι να προσπαθεί να σώσει την κατάσταση, χωρίς όμως να καταφέρνει κατά την γνώμη μου κάτι ιδιαίτερο. Αυτός είναι και ο λόγος που παρότι καλοκαίρι επιλέξαμε να καθίσουμε στον εσωτερικό χώρο στο σημείο που διαχωρίζεται από τον εξωτερικό.

Εσωτερικά, συμπαθέστατος και ζεστός χώρος σε πράσινες αποχρώσεις με χαμηλό φωτισμό, ξύλινο δάπεδο αν και αρκετά μικρός. Τουλάχιστον διαβάζω ότι τον χειμώνα δεν καπνίζουν εντός ευτυχώς. Καθίσαμε σε ένα μεγάλο στρογγυλό τραπέζι την πρώτη φορά για να είμαστε πιο άνετα. Μουσική ευχάριστη σε έντεχνους ρυθμούς Οι τουαλέτες σε καλή κατάσταση.

Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή, όλα τα παιδιά είναι ευγενικά και πρόθυμα και δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα.

Παραγγείλαμε την πρώτη φορά 5 άτομα:

- Σαλάτα πράσινη σε φωλιά με κοτόπουλο, απάκι και βινεγκρέτ, φρέσκια και γευστική

- Τυροκαυτερή χειροποίητη επίσης πολύ καλή

- Πατατόφλουδες, με σάλτσα γιαουρτιού, ντοματούλα ψιλοκομμένη και κρεμμυδάκι φρέσκο…εξαιρετικές!!! Είναι απαραίτητες σε κάθε παραγγελία

- Φωλιά πατάτας με αυγά, γραβιέρα και απάκι, επίσης ένα ορεκτικό που δεν πρέπει να λείψει από καμία παραγγελία

- Λουκάνικο γεμιστό με τραχανά και τυρί…εξαιρετικό! Είχε και μια σαλτσούλα κίτρινη, νομίζω μουσταρδάτη από πάνω περιχυμένη. Ακούσαμε τη γνώμη του ευγενικού σερβιτόρου που μας πρότεινε αυτό αντί το Σφακίων, ως κάτι πιο ιδιαίτερο. Η γνώμη του μας βρήκε σύμφωνους όλους. Είναι ίσως ο πιο πρωτότυπος και συνάμα γευστικός συνδυασμός σε λουκάνικο που έχω δοκιμάσει

- Λουκάνικο Σφακίων με καπνιστή πάπρικα, έτσι για να μας φύγει η απορία γύρω από το πιο από τα δύο είναι καλύτερο. Ήταν αρκετά καλό αλλά ψηφίζω το πρώτο…δαγκωτό!!!

- Παστουρμαδοπιτάκια με φύλλο κανταΐφι και μια υπέροχη μαρμελάδα ντομάτας! Κι εδώ πρωτοτυπεί η συνταγή με το φύλλο κανταϊφιού που ήταν λίγο παραπάνω τραγανό από το σύνηθες αλλά η μαρμελάδα ντομάτας είναι η ωραιότερη που έχω δοκιμάσει, με την σωστή γλυκύτητα και χωρίς να βγάζει τη ντοματίλα

- Τηγανιά χοιρινή, επίσης αρκετά καλή

- Σαγανάκι φορμαέλα με δημητριακά, χαρουπάλευρο και γλυκό κουταλιού τριαντάφυλλο, που προσωπικά περίμενα με ανυπομονησία να γευτώ με τόσα που είχα διαβάσει, αλλά εμένα δεν με ενθουσίασε τόσο. Προφανώς δεν είναι του γούστου μου η γεύση του συγκεκριμένου τυριού. Μου έπεσε λίγο βαρύ στη μυρωδιά του, όμως αυτό δεν έχει να κάνει με την εκτέλεση του πιάτου αλλά με την δική μου προτίμηση.

- Πατάτες τηγανιτές με στάκα, νόστιμες κι αμαρτωλές!

- Μπιφτεκάκια γεμιστά με τυρί και σάλτσα ντομάτας 2 μερίδες (5τμχ μικρά έκαστη), πολύ νόστιμα και ζουμερά

- Φιλετάκια μοσχαρίσια με πουρέ πατάτας αρωματισμένα με λάδι τρούφας. Γευστικό πιάτο αν και λίγο τσιμπημένο σε τιμή

Ενδέχεται να μου διαφεύγει κάποιο πιάτο γιατί δεν βρήκα την πρώτη απόδειξη.

Ήπιαμε 4 μπύρες (2 θολές, 2 Ρεθυμνιακές ξανθιές, 1 κάιζερ), νεράκι άφθονο σε κανατούλα και πληρώσαμε 20€/άτομο

- Χοιρινά μπριζολάκια που ήταν ωραία στη γεύση αλλά λίγο σκληρά

- και επανάληψη από τα προαναφερόμενα πατατόφλουδες, φωλιά πατάτας, μπιφτεκάκια, παστουρμαδοπιτακια, και λουκάνικο γεμιστό.

- Πορτοκαλόπιτα με παγωτό, πάρα πολύ καλή

- Γκανάζ σοκολάτας με φυστικοβούτυρο σε ποτήρι, συμπαθητική αλλά ομολογουμένως λίγο βαριά για το στομάχι μετά από αρκετό φαγητό.

Πληρώσαμε 22€/ άτομο

Οι περισσότερες τιμές κυμαίνονταν από 3,50€ έως 6,00€ αλλά σημειώστε ΠΡΟ 23% άρα προσθέστε περίπου 0,50€ σε κάθε πιάτο. Γι’ αυτό δεν γράφω αναλυτικές τιμές.

Πάμε τώρα στα αρνητικά της υπόθεσης:

Τα φάουλ της Φυσαρμόνικας που θα αναφέρω είναι τα εξής: Την πρώτη φορά μας κέρασαν ένα πιατάκι με 5-6 κομμάτια συμπαθητικό κορμό και “ένα” ποτηράκι πανακότα πολύ καλή ΑΛΛΑ…με 5 κουταλάκια για να δοκιμάσουμε όλοι!

Εκτιμώ το γεγονός του κεράσματος αλλά πρώτον, θεωρώ το λιγότερο άκυρο να φέρνεις σε 5 ανθρώπους ένα γλυκό, που παρεμπιπτόντως δεν γνωρίζεις την σχέση που έχουν μεταξύ τους, ώστε να το μοιραστούν από το ίδιο ποτήρι…! Δεδομένου ότι είναι κρεμώδες και δεν τεμαχίζεται καθιστά, την συγκεκριμένη κίνηση εντελώς λάθος για ευνόητους λόγους. Δηλαδή αν μας κερνούσαν ένα κοκτέιλ, θα μας έφερναν 5 καλαμάκια;;

Δεύτερον δε μπορώ να μην λάβω υπ’ όψη τα σχόλια των προηγούμενων φίλων περί μη κεράσματος κατά την επίσκεψή τους, επιβεβαιώνοντας και με την σειρά μου ότι την δεύτερη φορά δεν μας κεράστηκε παρά μόνο μαστίχα, παρότι παραγγείλαμε από μόνοι μας 2 γλυκά συνολικού κόστους 9€ σε σύνολο λογαριασμού 44,50€. Οπότε η επιλεκτική αυτή τακτική αποτελεί πολύ άσχημη εικόνα κατά την γνώμη μου.

Συμπερασματικά η Φυσαρμόνικα είναι ένα μεζεδοπωλείο άξιο προσοχής, με ιδιαίτερα πιάτα, ευχάριστο περιβάλλον και καλή εξυπηρέτηση. Αυτό το πακετάκι είναι ικανό να κάνει κάποιον να παραβλέψει την άχαρη τοποθεσία του και να περάσει λίγες ώρες χαλάρωσης με την παρέα του, απολαμβάνοντας ιδιαίτερες γευστικές προτάσεις.

Δεν έχω παρά να ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ κι εγώ με την σειρά μου και να κλείσω λέγοντας πως λαμβάνοντας υπόψη τον παράγοντα “γούστο” μπορεί κάποιος να μην ξετρελαθεί, αλλά είναι δύσκολο η Φυσαρμόνικα να τον απογοητεύσει.

19 Σεπ 2015

PONTIKI