Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Επιστροφή από διακοπές και τι καλύτερο για να ξεχάσουμε ότι επιστρέφουμε στην καθημερινότητα από μια έξοδο για φαγητό.

19 Αυγούστου και αφού δεν υπήρχε πολύς κόσμος στην Αθήνα και δεν θα πήζαμε στην κίνηση λέμε να ανέβουμε προς Νέα Φιλαδέλφεια και της Μέλισσες, μετά από τόσες καλές κριτικές μας είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Αφού κάναμε την κράτηση μας για της 9 η ώρα για 2 άτομα ανηφορίσαμε σιγά σιγά. Στο δρόμο λέγαμε σιγά τζάμπα την κάναμε την κράτηση πόσο κόσμο να χει τέτοια εποχή.. κι όμως το μαγαζί μετά από λίγο που φτάσαμε τίγκαρε και μετά από μια κουβέντα που είχα με τον σερβιτόρο μου είπε ότι γίνεται κάθε μέρα χαμός.

Ο χώρος έξω που κάτσαμε είναι πολύ μεγάλος και χωρίς στριμωξίδι, με πάρα πολύ ωραία διακόσμηση, όμορφα ξύλινα τραπέζια, πολλά και όμορφα λουλούδια, ένα υπερυψωμένο ξύλινο σπιτάκι, πολύ όμορφα όλα και καθαρά. Το μόνο μείον είναι ότι δεν έχει καθόλου μουσική, πολύ πιθανό επειδή είναι σε κατοικημένη περιοχή να έχουν πρόβλημα με τους γείτονες, ήταν μια παρέα λίγο πιο δίπλα από μας που έπαιζε μουσική απ το κινητό, να ναι καλά τα παιδιά.. είχαν και ωραίο ρεπερτόριο. Για τον μέσα χώρο δεν μπορώ να πω πολλά μιας και τον είδα μόνο φτάνοντας στο μαγαζί, ωραίος μου φάνηκε αλλά λίγο μικρός θα γίνεται χαμός τον χειμώνα, όταν ξαναπάω θα τον αξιολογήσω πιο σωστά.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή από νέα παιδιά με πολύ κέφι και διάθεση να μας εξυπηρετήσουν, ότι χρειαστήκαμε ήταν εκεί ακόμα και όταν το μαγαζί γέμισε, πολύ γρήγοροι και πάντα με το χαμόγελο.

Στα του φαγητού τώρα να σας πω την αλήθεια δεν θυμάμαι όλα τα πιάτα που πήραμε μιας και έχει περάσει καιρός από τότε και έχω χάσει την απόδειξη.. και είχαμε πάρει πολλά. Μου φάνηκαν όλα τόσο λαχταριστά που τα θελα όλα.

Ξεκινήσαμε με σαλάτα Μέλισσες πάρα πολύ καλή και μεγάλη ποσότητα, θα ήθελα λίγο περισσότερη σος, ήταν κάπως στεγνή (3/4)

Πατάτες στη σέσουλα με λιωμένο τυρί από πάνω, κυδωνάτες πατάτες με την φλούδα, θα τις ήθελα πιο λεπτοκομμένες και περισσότερο τυράκι αλλά γούστα είναι αυτά.. (2/4)

Χοιρινή τηγανιά με μαυροδάφνη, υπέροχο πιάτο, ότι πρέπει για βούτες (4/4)

Κοτόπουλο Μέλισσες στο πήλινο με χαλούμι και πιτάκια, φανταστικό αλλά προσέξτε καίει, εγώ βιάστηκα και από κει και πέρα δύσκολα ξεχώριζα τις γεύσεις (4/4)

Και το τελευταίο που θυμάμαι είναι τα πιπεράτα μπριζολάκια, που ήταν για μένα το καλύτερο πιάτο που φάγαμε, οπωσδήποτε να το πάρετε αν πάτε. (4/4)

Ήπιαμε και 2 καραφάκια ψημένη ρακί φα-ντα-στι-κή, σχεδόν ίδια με αυτή που φτιάχνουν στο μοναστήρι στην Αμοργό.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα αν είσαστε κοντά στις γύρω περιοχές και για όποιον είναι πιο μακριά τουλάχιστον μια επίσκεψη την αξίζει.