Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η όμορφη Νέα Σμύρνη έχει πολλές επιλογές για φαγητό έξω. Φαλαφελάδικα δεν έχει ακόμα αλλά που θα πάει, θ´ ανοίξει και κανά τέτοιο. Εδώ άνοιξε και σούσι. Περνάω έξω από το Παλλάς 24 χρόνια, ποτέ μου δεν είχα μπει μέσα να δω τι σερβίρει. Ψάχνοντας όμως για απλό καθημερινό ελληνικό, ας πούμε, μαγειρευτό φαγητό, είπα φέτος να κάνω την δοκιμή. Δικαιώθηκα και μάλλον γι ´ αυτό συνεχίζει το μαγαζί την πορεία του τόσα χρόνια. Γί αυτό το καταχώρησα και στο ask4!

Δεν σου γεμίζει το μάτι, είναι αλήθεια. Βρίσκεται σε σημείο χμ, off square, αλλά κοντά στη πλατεία. Είναι λίγο χωμένο και μακρόστενο στο βάθος ναι. Ίσως να μην εμπνέει να πας να φας το μεσημεριανό ή το βραδινό σου, ναι. Περατζάδα δεν έχει ούτε χώρο για τραπεζάκια έξω, οκ. Αλλά αν είστε από αυτούς που παίρνουν μερίδες φαγητού απο το ΑΒ ή τις προτάσεις του Βενέτη, δεν κάνετε μια δοκιμή στο Παλλάς;

Γιατί έχει ένα μάγειρα (ή μαγείρισσα) που διαθέτει... χέρι (όπως λέμε στην αργκό των κουζινών): αν και έχω δοκιμάσει λίγες επιλογές, προς το παρόν, ό, τι έχω φάει είναι απλά νοστιμότατο και μιλάω για τα μαγειρευτά του από ταψί ή κατσαρόλα. Γεμιστά, μοσχαράκι γιουβέτσι με πεντανόστιμη σαλτσούλα, απίθανο κολοκύθι γεμιστό αυγολέμονο, μοσχάρι με πατάτες και κάλυψη τυριών, ρολό κρέατος, κρεατόσουπα χορταστική όλα ένα κι ένα. Διαθέτει κι άλλα που δυστυχώς στις τρεις -τέσσερις επισκέψεις μου είχαν τελειώσει αλλά οι γεύσεις στα ανωτέρω που έχω δοκιμάσει (και σε διαφορετικές επισκέψεις με επανάληψη του πιάτου) με έπεισαν ότι και καλή πρώτη ύλη διαθέτει και μαγειρεύει νόστιμα.

Ψάχνοντας στο net για πλήρη κατάλογο, βρήκα μέσω efood τις υπόλοιπες επιλογές για ντελίβερυ δηλ. πάστα, μπέργκερς, πίτσα, της ώρας ψητά, κλαμπ σάντουιτς κοκ. Αν είναι αντάξια των μαγειρευτών του δεν γνωρίζω, πάντα αναρωτιέμαι για την δυνατότητα μιας κουζίνας να ανταπεξέλθει ικανοποιητικώς σε πληθώρα διαφορετικών γεύσεων και πιάτων, όμως οι μαγειρευτές προτάσεις του μάλλον αξίζουν. Τιμές εντάξει, ένα τσικ ίσως πιο κάτω θα ήταν καλοδεχούμενο αλλά κι έτσι αξίζει 2 1/2 στα 4 ως vfm. Μέσα δεν κάθομαι πάντως, προτιμώ να πάρω το φαγητάκι να το απολαύσω σπίτι μου. Α, και δεν ταιριάζει το ψωμί που προτείνουν με τα πιάτα (στρογγυλό στυλ μπέργκερ, ίσως ταίριαζε απλό χωριάτικο σε φέτα, άσε που χρεώνεται κιόλας), αλλά είμαι από αυτούς που παίρνουν μόνο τα θετικά... Μετά από τόσα χρόνια εγώ θα τους αλλάξω πολιτική; Και τα γούστα διαφέρουν, μην ξεχνάμε.

Συναισθηματική αποτίμηση: σάββατο μεσημέρι, μετά το γυμναστήριο, παρκάρω τη βέσπα μου απ´ έξω, παίρνω δύο μεριδούλες (καθότι και πεινασμένος αλλά και γιατί όταν μεγαλώνεις σε επαρχία τρώγοντας το φαγητό της οικογένειας, ε έχεις μάθει στις πλούσιες μερίδες και αυτό το 2+1/2 κολοκύθι δεν μου στέκεται σωστό αριθμητικά) άφοβα ότι διαθέσιμο υπάρχει και βουρ για σπίτι... Απόλαυση και ικανοποιημένο στομάχι.
Ωραία τα´ πα, πάμε και γι ´ άλλα...