Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αγ. Βαρβάρα, Αθήνα

Η ονομασία του μαγαζιού πρέπει να αλλάξει γιατί θα... παραπλανήσει!

ΕΝ... ΤΙΜΟΝ θα έπρεπε να λέγεται!

Θα ξεκινήσω την κριτική μου λέγοντας να πάτε! Ακόμα και "μπατίρης" να είναι κάποιος θα βρει τον τρόπο και θα μπορέσει να φάει αξιοπρεπέστατα και νόστιμα.

Δεν πρόκειται για κάποια σούπερ-ντούπερ πρόταση, πρόκειται όμως για ένα πολύ καλό μεσημεριανό ή βραδυνό γεύμα, σε μια ήσυχη περιοχή χωρίς πολλές φανφάρες!

Η αφορμή της επίσκεψης μου δόθηκε πρώτα από τις παλαιότερες κριτικές που είχα διαβάσει στο σάιτ και δεύτερον γιατί ήταν ανοιχτό από το μεσημέρι. Έτσι την Τετάρτη το μεσημέρι 16/9/2015 ήρθε η ώρα της ευκαιρίας για κάτι χαλαρό μαζί με τον Μπούτση (να ξεκολλήσει λίγο και από το DaSotto).

Λίγο πιο κάτω από το πασίγνωστο Δράμι, μαγαζί σήμα-κατατεθέν της περιοχής, βρίσκεται αυτό το συμπαθέστατο μαγαζί. Εξωτερικά δεν θα σας κάνει κάποια ιδιαίτερη εντύπωση, θα δείτε ότι περιβάλλεται από μπόλικο ξύλο. Δώστε του μια ευκαιρία όμως να το γνωρίσετε, ακόμα και αν δεν πεινάτε πολύ.

Εμάς μας υποδέχτηκε ένας κύριος γύρω στα 35, εμφανισιακά σαν τον πασίγνωστο (πρώην πλέον) διαιτητή ποδοσφαίρου Τάσο Κάκο. Πρόκειται πιθανότατα για τον ιδιοκτήτη. Εκείνη την ώρα υπήρχε μόλις μια παρέα ακόμα, γύρω στις 13.45. Χαμογελαστός και πρόθυμος να απαντήσει σε κάθε απορία μας, χανόταν για κάποια μικρά διαστήματα γιατί επέβλεπε και την κουζίνα. Δεν μας προβλημάτισε καθόλου όμως αυτό καθώς μας έδωσε την εντύπωση ότι είναι οικογενειακή επιχείρηση, πράγμα που επιβεβαιώθηκε στο τέλος.

O χώρος είναι κυρίως χειμωνιάτικος, με μπόλικο ξύλο, όπως και τα τραπεζοκαθίσματα του. Υπάρχει ένα τζάκι όπου φέτος το ετοιμάζουν εν'όψει του χειμώνα, η διακόσμηση δεν είναι κάτι ιδιαίτερο (καμία σχέση με του Δραμιού πχ), έχει κάποια καδράκια που παραπέμπουν σε εποχές 60's-70's, κάποια γραμμόφωνα και κιθάρα αλλά και κάποια βαζάκια και κονσέρβες δίπλα από το κλιματιστικό. Δεν πρόκειται για κάτι ιδιαίτερο, θα το χαρακτήριζα και λίγο άδειο σαν χώρο. Το χαρακτηριστικό του μαγαζιού είναι οι συγκρατημένες τιμές του.

Ο κατάλογος είναι ένα δελτίο παραγγελίας που σημειώνεις εσύ τι θες. Οι επιλογές αρκετές, χωρίς να σε κουράζουν. Υπάρχουν οι κλασικές σαλάτες τύπου λάχανο, μαρούλι, χωριάτικη αλλά έχουν και ρόκα-παρμεζάνα, θαλασσινών, και μια δική τους. Τυριά, πατάτες, κολοκυθάκια αλλά και αβγά με πατάτες, τηγανιές, κρεατικά κλπ αλλά και θαλασσινά όπως καλαμαράκια, χταπόδι, μπακαλιάρο, γαλέο, μύδια, γαρίδες (και γαριδομακαρονάδα).

Εμείς παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται ψωμί, στα 0.5 ευρώ ανά άτομο. Δεν το δοκίμασα καν.

- Σαλάτα Ά... τιμών στα 4.8 ευρώ. Μαρούλι, λωρίδες φιλέτου κοτόπουλου με σουσάμι, καρύδια, δαμάσκηνο, πορτοκάλι. Νόστιμη για εισαγωγή, δροσερή και φρέσκια. Ωραία ιδέα με τα φρούτα, θα ήθελα μόνο λίγο πιο έντονη βινεγκρέτ για να "γλιστράει" καλύτερα.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 3.7 ευρώ.4 τσουπωτά τεμάχια, θα ήθελα να είναι λιγότερο φουσκωτά, με αρκετό κολοκύθι, ενώ μας είπε το παλικάρι ότι έχει τυρί... δεν αντελήφθην που έλεγε και ο Καραβανέας.

- 1/2 φλογέρες με ζαμπόν-τυρί και 1/2 φλογέρες με φέτα-μέλι στα 3.7 ευρώ. Από 2 τεμάχια η κάθεμια, πολύ ευγενικά δέχτηκαν να μοιράσουμε τις μερίδες στη μέση για να δοκιμάσουμε. Τραγανές και νόστιμες, ιδιαίτερα αυτές με τη φέτα που κάναμε βούτα στο μελάκι. Ήρθαν καυτές.

- Σουτζουκάκια με μερικές πατάτες τηγανιτές στα 4.8 ευρώ.4 γεματούτσικα κομμάτια, με ισορροπημένο άρωμα-γεύση, σπιτικά χωρίς να "κλέβουν" τη γεύση με "περίεργες" προσθήκες. Ο κιμάς καλής ποιότητας, η σάλτσα τομάτας ιδανική για βούτες, ισορροπημένη από γλυκύτητα. Καλή μεσημεριανή μερίδα.

- 3 μπύρες Άλφα στα 2.2 ευρώ/έκαστη.

- Κέρασμα πανακότα με καραμέλα, μια χαρά κλείσιμο για αλλαγή.

Σύνολο στα 20.9 ευρώ με απόδειξη και κοιταζόμασταν αν όντως είναι αλήθεια. Τώρα που γράφω την κριτική διαπιστώνω πως μάλλον δεν μας χρεώθηκαν οι φλογέρες, το κόστος θα έπρεπε να είναι στα 24.6 ευρώ. Αν το είχαμε αντιληφθεί εκείνη τη στιγμή θα καταβάλαμε και το αντίτιμο εκείνου του πιάτου. Και πάλι όμως πρόκειται για αξιοπρεπέστατη τιμολόγηση.

Κατά τη διάρκεια του γεύματος άκουσα να μιλάει ο ιδιοκτήτης με την άλλη παρέα και να λέει "μακάρι να έπεφτε το ΦΠΑ για να έριχνα κι άλλο τις τιμές". Μου άρεσε πολύ το σκεπτικό του. Αργότερα που μίλησα μαζί του μου είπε πως δεν έχουν προμηθευτή αλλά πάει και αγοράζει από τον κρεοπώλη και τον μανάβη, ενώ και το ψωμί το παίρνει από κοντινό φούρνο συγγενικού προσώπου.

Θεωρητικά, ο χώρος ίσως είναι δικός του για να διατηρεί αρκετά καλές τιμές, αυτό όμως δεν αλλάζει την προσέγγιση και την οπτική που έχει γύρω από την επιχείρηση του.

Μας τόνισε πως μαγειρεύουν οι ίδιοι τα φαγητά, ενώ πχ τα ντολμαδάκια στον κατάλογο τα είχε σβησμένα γιατί δεν μαγείρεψαν εκείνη τη μέρα. Εγώ θα έλεγα να μην φοβηθείτε και να κάνετε την επίσκεψη. Οι τιμές είναι αρκετά καλές, πχ μπριζόλα 5 ευρώ, καλαμαράκια 5 ευρώ, μύδια σαγανάκι στα 5.2 ευρώ, γαρίδες σαγανάκι στα 6.2 ευρώ.

Δεν θα γράψω όλο τον κατάλογο γιατί θα κουράσω. Πρόκειται για ζεστή και τίμια επιχείρηση.

Υ. Γ Η ποιότητα για την κατηγορία του είναι στο 3+ αλλά έδωσα μεγαλύτερη έμφαση στο vfm και την εξυπηρέτηση.

Υ. Γ 2 Κάποιοι αξιόλογοι χρήστες έχουν καιρό να εμφανιστούν και μας λείπει η παρουσία τους. Στην προκειμένη έχω στο μυαλό μου τον φίλο Casterly Rock και τη φίλη Ucook. Eπίσης και ο Greatape έχει καιρό να γράψει. Αναμένουμε νέα τους!