Cafe - Restaurants - Παγκράτι, Αθήνα

Βρισκόμαστε στις αρχές του καλοκαιριού, η μικρή μας κατασκηνώνει, έχουμε μόλις μετακομίσει, το σπίτι είναι άνω κάτω, έχει ανακοινωθεί το κλείσιμο των τραπεζών και επικρατεί ένα κλίμα αβεβαιότητας και ψιλοπανικού όταν πέφτει η πρόταση από ζευγάρι κολλητών να βρεθούμε.

Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυπεινάμε, θέλουμε να πιούμε καμιά μπυρίτσα με κάτι να τσιμπάμε για να τα πούμε. Μιας και το σπίτι δεν ενδείκνυται, ακόμα, για άραγμα, έχουν πιάσει οι πρώτες ζέστες, δε μας έρχεται και τίποτα στο μυαλό, αποφασίζουμε να βγούμε με τα πόδια και να εξερευνήσουμε, επί τη ευκαιρία, τις δυνατότητες της καινούργιας γειτονιάς.

Ήξερα τα μαγαζιά της πλατείας Προσκόπων τίποτα, όμως, δε με είχε προϊδεάσει για το cafe/bar/restaurant boom που αντίκρυσα. Μου θύμισε τη Χάρητος στη δεκαετία του 80. Σε μια ακτίνα 300 μέτρων έχουν ανοίξει τουλάχιστον 10-12 μαγαζιά τα οποία ήταν όοολα φίσκα.

Βρίσκουμε, λοιπόν, ένα τελευταίο τραπεζάκι στο Τρίγωνο και καθόμαστε χωρίς δεύτερη σκέψη. Όπως αποδείχτηκε στη συνέχεια της βραδιάς, πράξαμε άριστα.

Το μαγαζί βρίσκεται στη γωνία των οδών Αμύντα και Αρχελάου σε απόσταση αναπνοής από το Μαύρο Πρόβατο και το Musique cafe - το οποίο νομίζω ότι έχει ήδη επισκεφτεί ο φίλος Vaggelis-. Είναι εύκολο να το βρει κανείς αλλά, η αλήθεια είναι, ότι δεν έχει και καμιά εμφανή ταμπέλα οπότε χρειάζεται λίγο προσοχή. Το πάρκινγκ από την άλλη είναι ένα θέμα στην περιοχή.....! θέλει υπομονή και ψάξιμο εκτός αν επιλέξετε τη λύση του μετρό, στάση Ευαγγελισμός, η οποία απέχει γύρω στα 10 λεπτά με τα πόδια.

Όπως καταλαβαίνετε και από το όνομα το μαγαζί είναι γωνιακό. Το καλοκαίρι απλώνει τα τραπέζια του στο γύρω, φαρδύ πεζοδρόμιο που όμως έχει και τα δεντράκια του και τα λουλουδάκια του άρα βγάζει μια καλοκαιρινή, χαλαρή αίσθηση, χωρίς ενόχληση από διερχόμενα αυτοκίνητα. Ο μέσα χώρος, εμένα, μου θύμισε τα πρώτα μπαρ στα οποία πήγα...., βλέπε, Ιπποπόταμος ενώ της φιλενάδας της θύμισε παλιά καφέ και μπαρ στη Θεσσαλονίκη. Γενικά η ατμόσφαιρα είναι λίγο ρετρό, λίγο μποέμ, λίγο φοιτητική, παρεϊστικη, ότι έπρεπε, δηλαδή, για τη συγκεκριμένη βραδιά.

Μόλις καθήσαμε ήρθαν αμέσως κατάλογοι και κρύο νερό σε κανάτα. Ο προσανατολισμός του μαγαζιού είναι σαφώς μπαρίστικος χωρίς να λείπουν, όμως, οι ενδιαφέρουσες προτάσεις για τσιμπολόγημα.

Εμείς επιλέξαμε:
- Μπρουσκέτες με ντομάτα, ρόκα και προσιούτο. Δύο τεράστιες φέτες ζυμωτού ψωμιού, άριστα φρυγανισμένου με καρεδάκια ντομάτας, ολόφρεσκης ρόκας και ωραιότατου προσιούτο.

- Τάρτα πράσου με φέτα. Ήρθε ένα τεράστιο κομμάτι καυτής τάρτας με πλούσια μπεσαμέλ, γλυκύτατα πράσα - αν κι εκτός εποχής- και διακριτική γεύση τυριού και μυρωδικών. Γεμάτη και ισορροπημένη γεύση. Η μοναδική παρατήρησή μου γιαυτό το πιάτο αφορά στη βάση της τάρτας, η οποία ήταν σφολιάτα, με αποτέλεσμα να είναι ένα τσακ πιο λιπαρή. Πάντως ήταν νοστιμότατη και ευχαρίστως θα την ξαναπάρω.

- Ποικιλία. Μια μεγάλη πιατέλα που, από ότι είδα έπαιζε πολύ και στα γύρω τραπέζια, η οποία είχε διάφορα τυριά, αλλαντικά, κεφτεδάκια, λουκάνικο, απάκι αυγά και κάποιες αλοιφές. Χωρίς να έχει κάτι το ξεχωριστό, μας έκανε εντύπωση και το σχολιάσαμε μάλιστα, η ποιότητα όλων όσων περιείχε. Τα αυγά ας πούμε ήταν φρεσκότατα, τα τυριά και τα αλλαντικά πιο ψαγμένα και όχι σούπερ μάρκετ, το απάκι, ομοίως. Δικαίως λοιπόν αποτελεί ένα από τα hit του μαγαζιού.

Ήπιαμε μπύρες τα κορίτσια και άπειρα κανατάκια ρακής ή τσίπουρου, συγχωρήστε με, αλλά δε θυμάμαι, τα αγόρια.

Η εξυπηρέτηση από δύο νεαρά κορίτσια, η μια εκ των οποίων ηθοποιός, ήταν άμεση, παρόλο τον κόσμο, ευγενική, χαμογελαστή, οικεία.

Όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό μας ανακοίνωσαν ότι λόγω κατάστασης είχαμε 20% έκπτωση!! Οκ! Αυτό δεν το έχω ξανασυναντήσει! Μπράβο τους! Το ποσό που κληθήκαμε να πληρώσουμε ήταν γύρω στα 40 κάτι ευρώ που το θεωρώ εξαιρετικό vmf μιας και ήπιαμε αρκετά ενώ το φαγητό δεν το λες και απλώς τσιμπολόγημα..... προς το κανονικό έφερνε!

Μου άρεσε πολύ αυτό το μαγαζάκι! Μου θύμισε ανέμελες εποχές και χρόνια αθωότητας! Αν, λοιπόν, μετά από μια κουραστική μέρα θελήσετε να αποφορτιστείτε με ποτάκι και νόστιμα συνοδευτικά ή να χαλαρώσετε με τους φίλους σας ή βρίσκεστε σε νοσταλγική διάθεση θα σας πρότεινα να το γνωρίσετε. Εμένα πάντως αποτελεί πλέον ένα από τα σιγουράκια μου στην περιοχή. Σας περιμένω!