Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Διαβάζοντας τις καλές κριτικές των φίλων εδώ ήθελα να δοκιμάσω τη μαγειρική της κ. Χρύσας, αν και τα Πετράλωνα δεν είναι κοντά μας ούτε κυκλοφορούμε εκεί για δουλειές ή βόλτες, κοινώς δε μας είναι θελκτικά για βρ. έξοδο...
Ήρθε όμως μια ωραιότατη ειδική βραδιά της Ομάδας Γαστρονομίας&Πολιτισμού που προσέφερε ένα μεγάλο δείγμα του μενού μαζί με κρασί λευκό-κόκκινο Μεγαπάνου (25€/άτομο) και δε χάσαμε την ευκαιρία!

Τετάρτη βράδυ πριν τις εκλογές και με προεκλογική συγκέντρωση στο Σύνταγμα (συν τον αγώνα Ολυμπιακού αργότερα) τα μποτιλιαρίσματα σ'όλη τη διαδρομή από ΒΠ ήταν ανελέητα, αλλά καταφέραμε και φτάσαμε με μόλις 5' καθυστέρηση (η μηχανή του καλού μου διέσχιζε περήφανα την αυτοκινητοθάλασσα) κι ενώ οι υπόλοιποι συνδαιτυμόνες άργησαν άλλα 20'-30'!

Η θέση με απογοήτευσε μπορώ να πω, ένα συνοικιακό μαγαζάκι σε στενάκι με πολυκατοικίες τριγύρω (με σκαλωσιές για επισκευές μάλιστα ακριβώς απέναντι) και τα υπόλοιπα ανερχόμενα εστιατόρια των Πετραλώνων κρυμμένα/σκορπισμένα σε άλλα στενάκια (δεν υπάρχει δηλ. έστω κάποια "περαντζάδα" που να ευνοεί τη βόλτα ή το εύκολο ψάξιμο για τραπέζι από το ένα στο άλλο εστιατόριο όταν δεν έχει προηγηθεί κράτηση). Τα 2-3 τραπέζια στο άχαρο πεζοδρόμιο δε μ'άρεσαν καθόλου, καλύτερο το εσωτερικό όπου και καθίσαμε!

Ο χώρος μέσα είναι γουστόζικα διακοσμημένος, όπως καλά περιγράφεται στις προηγ. κριτικές, αλλά το στρίμωγμα είναι μεγάλο! Το τραπεζάκι για 2 πνίγηκε εκατέρωθεν (η καρέκλα-κορυφή του διπλανού μας τραπεζιού ακουμπούσε κυριολεκτικά στο τραπέζι μας, κάθετα, με μηδενικό κενό, τραβούσα κάθε τόσο το μπουκάλι το νερό μην το ρίξει με τον αγκώνα του ο κύριος).

Το φαγητό αξίζει (μπράβο κ. Χρύσα! ) και η εξυπηρέτηση από τις 2 αεικίνητες κυρίες πολύ καλή (μικροκαθυστερήσεις στερούν το "άριστα", η αίθουσα ήταν γεμάτη), οπότε για όσους είναι κοντά είναι μια νόστιμη και vfm επιλογή!

Νερό έρχεται βρύσης, ψωμάκι ωραιότατο με ελίτσες, κι από κει και πέρα εμείς είχαμε στη μέση: την παντζαροσαλάτα με γιαούρτι και καρύδια (καλή), τη σαλάτα με φακές-πρασινάδες-γαύρο (τεράστια, νόστιμη και σωστά αρτυμένη), τα τραγανοτηγανισμένα καλαμαράκια με μπαλσάμικο και τσιπς κολοκυθάκι στην κορφή (εξαιρετικά), τις σιουφιχτές μακαρούνες με ντομάτα-βασιλικό και στην κορφή ξύγαλο (ωραίες). Για κυρίως είχαμε ψαρονέφρι ωγκρατέν (η γαλλική επιρροή) με πατάτες και λίγη πρασινη σαλάτα στο πλάι, πολύ καλομαγειρεμένο και γευστικό!

Τα γλυκά στη Χρύσα είναι χειροποίητα και φρεσκότατα, εμείς δοκιμάσαμε το ονειρεμένο τσιζ κέικ με μέλι (που κι ο άντρας μου που απεχθάνεται γενικά τα τσιζ κέικ έφαγε λίγο! ) και χαλβά με σφηνάκι μασκαρπόνε.

Ένα ζευγάρι δε χρειάζεται τόσα πολλά πιάτα βέβαια, ένα-δυο μπορούσαν και να λείπουν, άρα σε κανονική επίσκεψη και πάλι δε θα ξεπερνούσε τα 20-25€/άτομο ανάλογα με το κρασί φυσικά!

2015-09-21 12:31:29

Σας ευχαριστούμε πολύ για τα πολύτιμα σχόλιά σας.
Ξέρετε καλά ότι οι συμβουλές από φίλους-πελάτες σίγουρα μας κάνουν καλύτερους!

Ευχόμαστε να έχετε την ευκαιρία θα έρθετε και πάλι στο ΧΡΥΣΑ ΧΡΥΣΑ για να ζήσετε μία νέα και ακόμη καλύτερη γαστρονομική εμπειρία.

ΧΡΥΣΑ Π.

2016-12-06 11:33:30
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την ekatn.