Bar Restaurants - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Είμαι από τους λίγο καθυστερημένους που διάβαζαν για το Rock en Balls εδώ κι ένα χρόνο περίπου αλλά δεν είχαν πάει. Δε συχνάζω πολύ στην πλατεία Αγίας Ειρήνης, γιατί γίνεται ένας πανικός. Οπότε και τις λίγες φορές που είχα πάει, καθόμουν κυριολεκτικά όπου έβρισκα ελεύθερο τραπέζι (δηλαδή ποτέ στο throubi και ποτέ στο rock en balls, που είναι πάντα γεμάτα).

Έτσι, ας πούμε ότι ανακάλυψα το Rock en balls εντελώς από σπόντα, αρχές Αυγούστου, που ήταν πιο χαλαρά και βρήκαμε τραπέζι. Ήμουν με 2 φίλες. Είχαμε βγει για ποτό αλλά καταλήξαμε να τρώμε ωραιότατους κεφτέδες.

Δεύτερη φορά βρέθηκα χθες, μεσημέρι καθημερινής, με τον τζίτζικα να σκάει στους 32 βαθμούς κι εγώ να περιφέρομαι με την ίδια φίλη στο κέντρο για δουλειές. Γενικά είναι η χειρότερη μου να πεινάω και να αναγκάζομαι να φάω ό, τι να ναι στο χέρι, απλά για να μου κοπεί η πείνα. Προτιμώ να αφιερώσω το μισάωρο να κάτσω κάπου σαν άνθρωπος, έστω σε σταντάκι, παρά να περιφέρομαι με το σάντουιτς στο ένα χέρι και το κινητό στο άλλο.
Όταν έχω βέβαια μια σχετική άνεση χρόνου, γιατί δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες.

Τέλος πάντων, για τέτοιες περιπτώσεις που η λιγούρα με βρίσκει μεταξύ Συντάγματος και Μοναστηρακίου, έχω φτιάξει ειδική short list με όλα τα διαμαντάκια που διαβάζω στο ask4food. Πρώτη μας απόπειρα ήταν το Etnico στην Κολοκοτρώνη (η PP-TINA μου είχε εξάψει την περιέργεια), αλλά μάλλον η ώρα δεν το ευνοούσε. Πολύ κεντρικό το σημείο και πολλή κίνηση, πολύς θόρυβος, πολύ καυσαέριο. Θα το δοκιμάσω κάποιο βραδάκι.

Ο νους μας πήγε προς πεζόδρομο, κάτι προς Ερμού- Αιόλου- πλατεία Αγίας Ειρήνης και τότε σκεφτήκαμε τα δοκιμασμένα κεφτεδάκια του rock en balls. Η απόφαση είχε παρθεί.

Καθίσαμε στον εσωτερικό χώρο, που είναι ωραίος, industrial, ψηλοτάβανος και κυρίως δροσερός. Να πω εδώ ότι η πλατεία Αγίας Ειρήνης είναι από τις λίγες περιοχές που συγκεντρώνουν τόσα καφέ-μπαρ σε πραγματικά ωραίους χώρους! Διατηρητέα, νεοκλασικά, εντός στοών, όλα με ιδιαίτερο χαρακτήρα. Κατά τη γνώμη μου.

Ήρθε ο σερβιτόρος (ένας νεαρός με εναλλακτικό λουκ) και μας έφερε νερό σε κανάτα και μας έστρωσε τα σουπλά όπου αναγράφεται το μενού. Με αυτά τα σουπλά μας "είχε δελεάσει" και το καλοκαίρι και μετατρέψαμε το ποτό σε... κεφτέδες!

Το στιλ φαγητού είναι γνωστό, ας μην επεκταθώ. Παραγγέλνεις κεφτέδες της αρεσκείας σου με μια σος της αρεσκείας σου προς 6 ευρώ και αν θες συνοδεύεις με κάτι έξτρα (πατάτες bravas, κους-κους και λαχανικά, βραστά λαχανικά, ρύζι ή ζυμαρικά) προς 4 ευρώ. Δηλαδή με 8- 10ευρώ τρως ικανοποιητικά και χορταίνεις. Και λέω 8 γιατί το συνοδευτικό μπορείς να το μοιραστείς, αν δεν πεινάς πολύ.

Οι κεφτέδες είναι 4 στο πιάτο, μεγάλου μεγέθους (ας πούμε... μπαλάκι γκολφ), κατά τη γνώμη μου χορταίνεις άνετα, αν δεν έχεις πάει λιμοκτονώντας.

Έχω δοκιμάσει τους κλασικούς από μοσχαρίσιο κιμά και τους κοτόπουλου με κάρι (ελαφρά κίτρινη όψη, αλλά το κάρι δεν "πολυακούγεται"). Είναι ψημένοι στο φούρνο και νόστιμοι. Από σος, έχω δοκιμάσει κόκκινη σάλτσα με βασιλικό και mayo (πολύ καλή). Από συνοδευτικά οι πατάτες bravas τα σπάνε. Καλοτηγανισμένες, τραγανές, τις παραγγείλαμε και τις 2 φορές που πήγαμε. Τα λαχανικά βρασμένα λίγο (μπροκολάκι, κολοκυθάκι, πατατούλα, κουνουπιδάκι), τραγανά και ελαφριά.

Όλα έρχονται σε μικρά εμαγέ μπολάκια (εξ ου και τα υποκοριστικά) και όταν τα βλέπεις, σου φαίνονται τόσο... γλυκούτσικα, που λες "Με δουλεύουν. Θα φάμε ή θα παίξουμε;" Αλλά τρώγοντας, καταλαβαίνεις ότι οι ποσότητες δεν είναι καθόλου μικρές.

Στον κατάλογο υπάρχουν και άλλα πιάτα, με έμφαση στα ζυμαρικά και στο comfort food, υπάρχουν και σαλάτες και σούσι, αλλά οι τιμές ανεβαίνουν στα γνωστά υψηλά επίπεδα. Χωρίς να αμφιβάλλω ότι και τα υπόλοιπα θα είναι πεντανόστιμα- ο σεφ φαίνεται να το χει-, εμένα στο rock en balls με τραβάει η φάση με τους κεφτέδες (κι αυτoύς βαθμολογώ σε γεύση, τιμή και vfm)

Τους βρίσκω και σχετικά οικονομικούς και παρεϊστικους και εναλλακτικούς. Είναι ο λόγος που θα καθίσεις εκεί, αντί σε οποιοδήποτε άλλο καφέ- μπαρ στην Αγία Ειρήνη. Συνδυάζει φαγητό, ποτό και τσιμπολόγημα. Οι ηλικίες είναι λίγο πιο φοιτητικές, αλλά τι σημασία έχει; όλοι οι καλοί χωράνε!

Αν δεν έχετε πάει (λέμε τώρα) να πάτε!