Τοπική ελλ. κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

O Nαός της Π ί τ α ς!
Στο πλαίσιο της πρόσφατης ( βλ. προηγ. κριτικές ) ενασχόλησής μου με τα νεόφερτα νεο-πιτάδικα της Αθήνας επισκέφθηκα και το Pie Works. Τα σχόλια μου αφορούν δύο επισκέψεις μου σε μία εβδομάδα.

Ο χώρος μικρός μεν αλλά περιποιημένος σε σημείο που παραπέμπει σε boulangerie δυτικής Μητρόπολης. Βέβαια, εάν τύχει και περάσετε ώρες που είναι κλειστά μπορεί, όπως συνέβει και σε μένα κάποια στιγμή, να μη σας γεμίσει το μάτι τόσο...

Εξωτερικά, επί της οδού Αμερικής, υπάρχουν πολύ λίγα τραπεζάκια ενώ εσωτερικά υπάρχει μόνο η δελεαστική βιτρίνα με λογής λογής προϊόντα και μια υπέροχη ανοιχτή κουζίνα - παρασκευαστήριο. Στην ανοιχτή κουζίνα, μου τράβηξε το ενδιαφέρον αμέσως η κατασκευή της που αποπνέει αίσθηση και ατμόσφαιρα σπιτικής κουζίνας.

Το όλο εγχείρημα, όπως διάβασα, υλοποιήθηκε από δύο αυτοδημιούργητες, αξιόλογες και μορφωμένες κυρίες η μία εκ των οποίων έχει δυνατό background σε πολύ γνωστούς χώρους εστίασης πράγμα το οποίο άλλωστε φαίνεται εκ του αποτελέσματος!!

Στο προκείμενο λοιπόν:
Κοτόπιτα, μπουκιά και συγχώριο!!! Από πραγματικό φιλέτο κοτόπουλου που στοίχειωσε " βασανιστικά "' τον ουρανίσκο μας. Τα υπόλοιπα υλικά της ήταν πιπεριές φλωρίνης, μυρωδικά και κρέμα γάλακτος η οποία δεν " έσβηνε " τη γεύση του κοτόπουλου!! ΕΥΡΩ 3,90

Breakfast Pie... Κολάστηκα!!! Γευτήκαμε μια πίτα που, φαινομενικά, έμοιαζε με πεϊνιρλί σε στρογγυλό σχήμα με ένα αυγό μάτι στο κέντρο, χαρά οφθαλμών και κατόπιν στομάχου. Τα υπόλοιπα υλικά είναι βραστή πατάτα και μπέικον. ΕΥΡΩ 2,50

Βολιώτικη πίτα ημέρας με σπετζοφάι ( λουκάνικο με άρωμα πορτοκαλιού )!, πράσινες πιπεριές και ντομάτα φρέσκια. Ζουμερή και πολύ χορταστική. Ούτε σε τοπικό τσιπουράδικο!!!
ΕΥΡΩ 4,00

Πίτα τριών τυριών με φέτα, ανθότυρο και κασέρι σε σιμιγδαλένια κρέμα. Μια συμπαγής πίτα που καταναλώθηκε αυτοστιγμή χωρίς κανέναν απολύτως ενδοιασμό... ΕΥΡΩ 2,80

Πρασόπιτα με φέτα, κρεμμύδι και φέτα. Ισάξια σε γεύση. ΕΥΡΩ 2,90

Πορτοκαλόπιτα με 100 % τη γεύση του φρούτου αυτού. ΕΥΡΩ 3,00

Οι βέροι γλυκατζήδες - και δη λάτρεις της σοκολάτας - ζητείστε Γκαναζόπιτα ( Ganache Pie ) την οποία εμείς, δυστυχώς, και τις δύο φορές δεν προλάβαμε. ΕΥΡΩ 3,00

Εκτός από τις πίτες του καταλόγου, υπάρχουν και πίτες ημέρας, όπως η παραπάνω Βολιώτικη.

Όλες οι πίτες δίνονται και σε ταψί. Εκείνο των έξι τεμαχίων ( υπάρχει και δώδεκα τεμ. ) στοιχίζει γύρω στα ΕΥΡΩ 17,00

Οι γεύσεις είναι σχετικά απαλές και, παρόλο που πρόκειται για χορταστικές ποσότητες, δεν λiγωθήκαμε....

Τα υπόλοιπα, κατά την γνώμη μου, σημαντικά σημεία που κάνουν τη διαφορά στο Pie Works είναι τα εξής:

Το φύλλο ανοίγεται κάθε μέρα και είναι καθαρά χωριάτικο, θυμίζει παραδοσιακές τεχνικές παρασκευής και για τη παρασκευή του χρησιμοποιείται, αποκλειστικά, αγνό, παρθένο ελαιόλαδο!!

Οι πίτες στο take away και στο delivery σερβίρονται σε απλά αλλά γουστόζικα και φίνα χάρτινα, μάλλον πολυεστερικά, κουτάκια σε διάφορα σχήματα, με την επωνυμία του καταστήματος, που δεν έχουν καμία σχέση με τις κοινές χαρτοσακούλες.... Tα δε μαχαιροπήρουνα και οι χαρτοπετσέτες δίνονται σφραγισμένα σε πλαστική συσκευασία. Σεβασμός στο πελάτη.... στην αξιοπρέπεια και στην νοημοσύνη του! Εν ολίγοις, υπάρχει τσίπα....

Οι πίτες, προφανώς λόγω της ανάλογης συσκευασίας, διατηρούνται για αρκετή ώρα ζεστές είτε όταν τις παίρνουμε για κάποια απόσταση είτε όταν μας τις παραδίδουν στο χώρο μας.

Στα παραπάνω δύο θέματα, αποθαρρυντική εμπειρία - ώστε να μην γράψω κάποια κριτική στο ask4food - είχα στο Fillo στην Καραγιώργη Σερβίας. Οι πίτες ( και τα πιροσκί ) στο take away δίνονται κρύες μέσα σε χαρτοσακούλες και σε πλαστικές σακούλες φθηνής ποιότητας. Απογοητευτικό για ένα μέρος στην καρδιά της πόλης! Κρίμα γιατί έτσι οι, κατά τα άλλα, όπως διάβασα στο site μας, ωραίες γεύσεις δεν είχαν την ευκαιρία να αναδειχθούν και στoν δικό μου μικρόκοσμο γεύσεων.....!!.

Άντε και καλή μας όρεξη οι πιστοί του είδους....

ΥΓ Όλα τα νέου τύπου καταστήματα - εργαστήρια πίτας είναι πάντα καλοδεχούμενα και γίνονται, μέσα σε δύσκολες εποχές, αξιόλογα βήματα από νέα παιδιά που αξίζουν την προσοχή μας και την θερμή υποστήριξη μας!
Ποτέ όμως δεν λησμονούμε τα τυροπιτάδικα, και όχι μόνο, που μας ανάστησαν και παραμένουν πάντα στην καρδιά μας. Πως, δηλαδή, να μην κάνουμε, έστω μια στάση, για μια τυρόπιτα στο Άριστον, στο Μαμ, στην Πανεπιστημίου, στον Βόσπορο, στην Καισαριανή, στον Μαρώτη στα Πατήσια ή στον θρυλικό Βάρσο ? Γίνεται ?
Μάλλον όχι, γιατί λειτουργεί βλέπεις και αυτός ο Αναθεματισμένος ο "Αυτόματος".....