Ινδία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Πέμπτη βράδυ 17/9 δύο άτομα επισκεφτήκαμε το INDIAN TANDOORI MASALA (με κράτηση από προηγούμενη ημέρα).
Για τον τρόπο μετάβασης στο κέντρο ούτε λόγος, μόνο με metro για να μη ζήσουμε τον εφιάλτη του παρκαρίσματος.

Ο χώρος δεν είναι τίποτε σπουδαίο, σχετικά περιποιημένο μαγαζί μέσα (έριξα μία ματιά) με τραπεζοκαθίσματα (τα οποία είναι τύπου παγκάκι άρα αρκετά άβολα) και έξω στον πεζόδρομο όπου και καθίσαμε λόγω της πολύ ζεστής βραδιάς.

Στον έξω χώρο υπάρχουν 5-6 τραπέζια και τα περισσότερα ήταν γεμάτα.
Μόλις καθίσαμε ήρθε η πολύ ευγενική και χαμογελαστή κοπέλα να μας καλωσορίσει με ένα πιατάκι που περιείχε νοατιμότατες πίτες συνοδευόμενες από 3 σάλτσες (πικάντικη, γλυκιά και μία με γεύση γιαουρτιού) μαζί με ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό, το οποίο και της ζητήσαμε να το πάρει πίσω και να μας φέρει νερό σε κανάτα. Η αντίδραση στην αρχή ήταν "μα το νερό στην κανάτα θα είναι ζεστό", τελικά μετά από επιμονή μας, έφερε την κανάτα με ΔΡΟΣΕΡΟΤΑΤΟ νεράκι βρύσης.

Εν απουσία αρσενικού από την παρέα μας, η παραγγελία μας ήταν πιο περιορισμένη σε ποσότητες (ε, ναι είναι γεγονός ότι οι γυναίκες -συνήθως- τρώμε λιγότερο) και παραγγείλαμε:

1 ρύζι basmatiμε μανιτάρια Euro 4,50 σε κανονική ποσότητα, νόστιμο πιάτο κυρίως στην αρχή που ήταν ζεστό, μετά που κρύωσε ήταν λιγότερο ελκυστικό
1 meat samosa euro 4,00, τηγανητά τρίγωνα γεμιστά με αρνί (η αλήθεια είναι ότι στην αρχή φοβήθηκα την πιθανότητα να μυρίζει το αρνί) αλλά ευτυχώς διαψεύτηκα.
Σερβίρετε σε μικρό σχετικά πιατάκι πάνω σε μαρουλόφυλλο και με λίγη ντομάτα, συνοδεία μιας αλοιφής -τύπου γιαούρτι- η μερίδα περιείχε μόνο 2 τρίγωνα αλλά ήταν πολύ γευστικά.

1 tandoori mixed plate euro 13,50 ποικιλία κρεάτων (στον κατάλογο έλεγε ότι συνοδεύεται με σαλάτα αλλά μάλλον εννοούν σαλάτα τα λίγα καραμελωμένα κρεμμύδια στον πάτο το σκεύους και την υποψία ντομάτας στο πλάι).
Γευστικά ήταν πολύ καλό παρόλο που δεν μπορώ να εκτιμήσω την ποιότητα των υλικών (στα κρεατικά με πολύ μπαχαρικό πως???).
Συνοδεύσαμε το γεύμα με 1 κιλό λευκό χύμα κρασί το οποίο κόστιζε euro 11,00/κιλό!!! πολύ ακριβή τιμή για χύμα κρασί.
Παρά την ακριβή τιμή του κρασιού, πρέπει να παραδεχτώ ότι ήταν πολύ γευστικό, ελαφρύ -με μία αμυδρή φρουτώδες νότα- ότι πρέπει για ζεστές βραδιές και πικάντικες γεύσεις (παρόλα αυτά δεν δικαιολογείται η τιμή του! ).

Σημειώνω ότι στο σύνολό του το γεύμα (γεύση-ποσότητα) μου άφησε καλές εντυπώσεις (και να φανταστείτε το mixed plate δεν το καταφέραμε όλο - βέβαια δεν ήμασταν και πολύ πεινασμένες).

Οφείλω να κάνω αναφορά στη σερβιτόρα η οποία -ναι μεν είχε να ανταποκριθεί σε 5-6 τραπέζια μόνο- όμως ήταν χαμογελαστή, άμεση, ρώτησε εάν είμαστε ευχαριστημένες από το φαγητό, εάν χρειαζόμαστε κάτι άλλο κλπ., γι αυτό και το 4 στην εξυπηρέτηση.
Λογαριασμός ήρθε στα euro 33,00 καλή τιμή για ινδικό γεύμα -παρόλο που νομίζω ότι μπορεί να κατεβάσει λίγο τις τιμές του.

Σημαντική σημείωση: Το μαγαζί είναι πραγματικά pet friendly (και όχι σαν τα περισσότερα εστιατόρια της Αθήνας που δηλώνουν ότι είναι αλλά στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ), στο διπλανό μας τραπέζι γευμάτιζε ζευγαράκι με το σκυλάκι τους να κάθεται ήσυχα δίπλα στην κοπέλα πάνω στο κάθισμα χωρίς να γίνει καμία παρατήρηση. Εύγε!
Θα ξαναπάω -την επόμενη φορά με το σκυλί μου!