Beer Restaurants - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Το Shakesbeer στην Ηλιούπολη το επισκέφθηκα πάνω απο δύο φορές για να σχηματίσω εμπεριστατωμένη άποψη. Πρόκειται για ένα πολύ όμορφο μαγαζί που παραπέμπει σε μοντέρνα μπυραρία, με το ξύλο να κυριαρχεί.

Ο χώρος αρκετα ευρυχωρος αλλά επειδή ακόμα δεν έχω κάτσει για αν δω τι παίζει με το εσωτερικό του, ελέω Καλοκαιριού, θα ήθελα να τον ξαναδώ. Το προσωπικό του καλοδουλεμένο, ευγενικό και με άποψη κάτι που εκτίμησα δεόντως.

Δεν θα εστιάσω τόσο στις 120 και βάλε ετικέτες του κάτι που θεωρώ δεδομένο για μια μπυραρία παρότι θα ήθελα να δω κάποια στιγμή να σερβίρει βαρελίσια La Trappe quadrupel, θα εστιασω όμως στην κουζίνα του, που αν μη τι άλλο εκεί είναι όλα τα λεφτα που λέει και ο θυμόσοφος λαός μας.

Πραγματικά θα βρείτε μεγάλη ποικιλία από πιάτα που ναι μεν παραπέμπουν σε κλασικούς μπυρομεζεδες αλλά καμία σχέση δεν έχουν σε γεύση και εμφάνιση με αυτούς κάτι που σίγουρα θα ξετρελάνει τους γευστικούς σας κάλυκες.

Μετά απο αυτή την μικρή εισαγωγή ας πάμε στην τελευταία επίσκεψή μου στο Shakesbeer όπου και το επισκεφθήκαμε δύο ζευγάρια Σάββατο Βράδυ όπου και είχαμε φροντίσει να κρατήσουμε τραπέζι καθώς ήταν καθόλα γεμάτο.

Για αρχή μας σερβίρανε χωρίς διθενιές νεράκι από καράφα και όχι εμφιαλωμένο κάτι που μας άρεσε πολύ.

Στο δια ταυτα,

Πήραμε 4 La Trappe Dubbel

Μια μανιτάρια σοτέ τα οποία συστήνονται ανεπιφύλακτα και άρεσαν πολύ

Μια τηγανιά η οποία παρεμπιπτόντως συστήνεται ανεπιφύλακτα καθώς εντυπωσιάζει ο τρόπος που αυτή σερβίρεται μέσα σε ένα καρβελάκι όπου εχει αφαιρεθεί η πολύ ψίχα και την θεση της έχει πάρει η τηγανιά με τα "ζουμιά της" τα οποία ειναι σε τέτοια ποσότητα ετσι ώστε να μην "διαλύει την βάση του ψωμιού" με ότι αυτό συνεπάγεται....

Δύο τάκος που ήταν ελάχιστα καυτερά και αποτελούν εξαιρετική επιλογή για την μπύρα

Το πιάτο με τα τέσσερα μικρά burgerακια, τα οποία ήταν γευστικά μεν αδιάφορα δε.

Ένα φαχίτας επίσης πολύ εύγευστο και χορταστικό

Απο γλυκά επιλέξαμε μια εξαιρετικότατη κρέπα με μπισκότο μερέντα και μπανάνα καθώς και ένα cheesecake που αν μη τι άλλο ηταν καταπληκτικό καθως είχε μαστιχωσει πολύ ωραία η κρέμα του και το μπισκότο του ηταν τραγανό και εύγευστο...

Για όλα τα παραπάνω και αφου "σκάσαμε" κυριολεκτικά από το φαγητό, πληρώσαμε 100€ κάτι που μας άφησε απόλυτα ικανοποιημένους.

Εν κατακλείδι... συστήνεται ανεπιφύλακτα μόνοι και μόνο για τους μεζέδες του.