Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μετά από αρκετό καιρό που έχω να γράψω κάποια κριτική αλλά παρακολουθώντας και διαβάζοντας σε τακτική βάση τις κριτικές των υπόλοιπων φίλων, να ευχηθώ καλό φθινόπωρο και καλή δύναμη σε όλους!

Ο Παντελής ήταν στο μυαλό μου εδώ και πολύ καιρό αλλά όλο κάτι τύχαινε και έμενε ως σκέψη. Τελικά η πρώτη μας επίσκεψη έγινε κατόπιν μιας κάπως ανορθόδοξης διαδρομής το Σάββατο το απόγευμα, γιατί πρέπει να είναι ανορθόδοξο να βρίσκεσαι στην Κακιά Θάλασσα στην περιοχή της Κερατέας για το τελευταίο ίσως ( ; ) μπάνιο του καλοκαιριού και να καταλήξεις για φαγητό στο Χαλάνδρι.

Για μια ακόμα φορά λοιπόν οι φίλες μου με εμπιστεύτηκαν κι εγώ εμπιστεύτηκα τις κριτικές στο ask4food και δεν έπεσα έξω, αντιθέτως ο ενθουσιασμός τους προστέθηκε στον δικό μου.

Η αμφίεση μας μετά το μπάνιο στη θάλασσα ήταν μάλλον αστεία και αταίριαστη για Σάββατο απόγευμα και για μια τόσο ωραία ταβέρνα, αλλά δεν πτοηθήκαμε, αντιθέτως την διακωμωδήσαμε μαζί με τους σερβιτόρους που ήταν ευγενικοί μαζί μας και γελαστοί.

Στις 19.30 ήμασταν η πρώτη παρέα, στις 21.30 που φύγαμε δεν υπήρχε κανένα άδειο τραπέζι. Προσοχή στον κήπο βέβαια που είναι ομολογουμένως χάρμα οφθαλμών αλλά οι σκνίπες κ τα κουνουπάκια μας κέντησαν κυριολεκτικά, μεταφορικά και με κάθε άλλο τρόπο, μέχρι τη στιγμή που ο σερβιτόρος πολύ ευγενικά άναψε ένα φιδάκι κοντά στο τραπέζι μας και ησυχάσαμε κάπως από την αφαίμαξη των κομάντο.

Νερό πολύ παγωμένο σε κανάτα ήρθε αμέσως και ανανεώθηκε στο σωστό χρόνο, ψωμάκι πολύ ωραίο και ψημένο με λαδορίγανη, χρεώθηκε 0,50 λεπτά το άτομο, καλόγουστος κατάλογος σε φυλλαδιάκι, με ωραίο όχι τεράστιο μενού και με κάποια επιπλέον πιάτα ημέρας που μας τα είπαν προφορικά.

Πήραμε λοιπόν τη σαλάτα του Παντελή, στα 5,80 ευρώ αν θυμάμαι καλά, με πρασινάδες και ωραία σως βινεγκρέτ, νοστιμότατη, φρέσκια και χορταστική.

Σελινοπιπεράτη στα 3,20 ευρώ, κάτι ανάμεσα σε τυροσαλάτα και κοπανιστή, πολύ νόστιμη, φαγώθηκε σε χρόνο ρεκόρ αλειμμένη πάνω στο ψημένο ψωμί και ήταν πολύ ευχάριστη και ιδιαίτερη ως γεύση.

Λαχανοντολμάδες ( πιάτο ημέρας ) με ρύζι και κιμά, 5,50 ευρώ, με 4 μεγάλους ντολμάδες στη μερίδα. Είχαν όμορφα μυρωδικά και ωραίο αυγολέμονο, πάρα πολύ νόστιμοι σαν τους σπιτικούς της μαμάς μου.

Σπανακόπιτα στα 4,50 ευρώ - εξαιρετική!!! Τεράστια μερίδα με 2 μεγάλα κομμάτια.

Φρεσκοτηγανισμένες πατάτες στα 2,50 ευρώ.

Ποικιλία κρεατικών στα 16 ευρώ, ικανή ποσότητα για 3 άτομα, περιλαμβάνει από 2 τεμάχια κοτόπουλο, πανσέτα, μπριζολάκια και τα περίφημα μπιφτέκια μαζί με αρκετές τηγανιτές πατάτες, όλα νόστιμα και καλοψημένα. Δεν έχω βρει τέτοια ποικιλία σε αυτή την τιμή.

Μισό κιλό χύμα ροζέ κρασί, μας άρεσε πολύ, νομίζω στα 3 ευρώ.

Φάγαμε τα πάντα με πολλή όρεξη, κοιταζόμασταν μεταξύ μας για να βρούμε κάποια αστοχία ή κάτι που να είναι μέτριο και δεν βρήκαμε τίποτα καθώς όλα ήταν τόσο νόστιμα σαν τα σπιτικά, σε μερίδες επίσης σπιτικές και με τιμές πολύ πολύ ελκυστικές. Αξίζει να πω ότι δεν υπάρχει στον κατάλογο καμία σαλάτα που να τιμάται πάνω από 6 ευρώ.

Στο κλείσιμο του γεύματος μας προσφέρθηκε κλασικά κέρασμα με επιλογή από 4 γλυκά, επιλέξαμε μωσαικό και γιαούρτι με κυδώνι, το οποίο ήρθε σε ατομικό πιάτο για τον κάθε έναν χωριστά και όχι μια μερίδα για όλους, μπράβο τους και γι"αυτό.

Σύνολο με απόδειξη κανονικά στα 42 ευρώ, ήτοι 14 ευρώ το άτομο, νομίζω το καλύτερο vfm που έχω συναντήσει εδώ και πάρα πολύ καιρό σε ταβέρνα στην Αθήνα.

Έπονται πολλές επισκέψεις για τον επερχόμενο χειμώνα στον Παντελή!! Το συστήνω με κλειστά μάτια.