Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Κατ'αρχάς να πω πως οι κριτικές από τους χρήστες είναι αντιπροσωπευτικές και της βαθμολογίας του καταστήματος!

Έχοντας διαβάσει τις κριτικές από τις φίλες Tzia, indulge αλλά και του ALEX80 που εμφανίζονται πάνω-πάνω, θεώρησα πως δεν μπορώ να προσθέσω κάτι ιδιαίτερο πάνω στην ήδη διαμορφωμένη άποψη που υπάρχει για τον Μαύρο Γάτο. Εμένα βέβαια μου είναι άγνωστος καθώς δεν είμαι της περιοχής.

Κάθε περιοχή έχει και κάποιο ταβερνάκι με ιστορία. Στη Δραπετσώνα ιστορικός είναι ο Κατσόγιαννος, ενώ και η Αθηνά έχει φτάσει και αυτή τα 26 έτη πλέον. Επειδή όμως δεν ήμουν εγώ ο οικοδεσπότης αλλά ο καλεσμένος μαζί με κάποιους άλλους φίλους, η τελική επιλογή δεν ήταν δική μου. Ευτυχώς οι κριτικές ήταν "ευαγγέλιο" για το τι πρόκειται να ακολουθήσει.

Αρχικά θα πω πως το μαγαζί είναι μια κατηγορία μόνο του. Βρίσκεται σε απόσταση 15 μέτρων από το Μαύρο Πρόβατο και πολύ κοντά από άλλα της περιοχής αλλά δεν έχει αλλάξει τον χαρακτήρα του. Δεν ήταν ταβέρνα, μετά λίγο νεοταβέρνα, μετά λίγες γκουρμέ πινελιές ή..... αααα!!! Για 2 ημέρες θα έρθει να μαγειρέψει ο κύριος Πουρουπουπού και θα κάνουμε ειδικό μενού με 30 ευρώ το κεφάλι και θα φάτε στο τέλος της ημέρας μια κουτσουλιά με wine pairing από την πασίγνωστη ρετσίνα του κτήματος Μαλαματίνα, Εκάμβη κλπ.

Ξέρεις πως εκεί πας για την ταβέρνα, για να νιώσεις μια νότα νοσταλγίας και για να κουβεντιάσεις. Παλαιότερα θεωρούσα κι εγώ πως δεν υπήρχε λόγος να βγαίνω για φαγητό για να φάω κάτι που μπορώ να το φτιάξουν (άλλοι) και στο σπίτι μου. Τα χρόνια πέρασαν και οι παππούδες (πόσο μου λείπουν) μας αποχαιρέτισαν. Αυτά τα φαγητά που τα είχαμε δεδομένα, τώρα λέμε ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΗΣΟΥΝ ΕΔΩ.

Οπότε και τα ταβερνάκια έχουν την δική τους αίγλη και προσπαθούν να διατηρηθούν και αυτά με όλες τις δυσκολίες.

Η επίσκεψη μας έγινε Παρασκευή 18/9/2015 και ώρα 21.00 από 8 άτομα, με διάθεση να εξιστορήσουμε τις γαστρονομικές αμαρτίες των διακοπών, τα σχέδια για το μέλλον αλλά και για να βάλουμε σε μια τάξη τις επόμενες επισκέψεις, είτε με παρέα είτε μόνοι.

Εμείς επιστρατεύσαμε το σκούτερ για την επίσκεψη γιατί γνωρίζαμε πως το πάρκινγκ είναι δράμα. Βρήκαμε εύκολα έξω από το μαγαζί, μάλιστα είχε χώρο και για αυτοκίνητο. Στο πίσω αμάξι βρισκόταν απλωμένος στο καπό ένας κεραμιδί γάτος. Στην είσοδο βρισκόταν ένας μαύρος. Μάλλον γι'αυτό και η ονομασία. Όπως μας είπε και η φίλη μας, αρκετοί τριγυρνούν στην περιοχή.

Ο χώρος είναι απλός και "παλιακός", όπως αρμόζει σε μαγαζιά του είδους. Ίσως να μην έχει γίνει κάποια ανακαίνιση πρόσφατα, σίγουρα όμως ήταν πεντακάθαρος και τακτοποιημένος ενώ και οι τουαλέτες ήταν επίσης πολύ καθαρές και σύγχρονες. Τώρα που το σκέφτομαι, η Ραμόνα είναι ένα αντίστοιχο μαγαζί στην Καλλιθέα, βάσει εδεσμάτων γιατί στον χώρο διαφοροποιούνται. Δυστυχώς θα "μυρίσουν" και λίγο τα μαλλιά σας, σημασία έχει όμως να περάσετε καλά.

Προτιμήσαμε τον μέσα χώρο και όχι το πεζοδρόμιο που είναι στενό και αντίστοιχων προδιαγραφών όπως και στο Μαύρο Πρόβατο, κοινώς με τα αμάξια δίπλα σου. Πάντως κλιματιζόταν κανονικά, τσιγκουνιές δεν έκαναν οι άνθρωποι (ούτε και στις μερίδες τους). Η τελική εικόνα φεύγοντας, στο κλείσιμο της βραδιάς ήταν.... το ΨΥΓΕΙΟ τους. Σας φαίνεται παράδοξο, δεν αναφέρομαι όμως σχεδιαστικά σε κάτι πρωτότυπο αλλά μιλάω για ένα απλό ψυγείο τύπου σουβλατζίδικου (σαν του Μπαρμπαδήμου καλή ώρα) που όμως μου έδωσαν την εντύπωση πως έχουν καλά κρεατικά και δεν έχουν κάτι να κρύψουν.

Η παραγγελία μας ήταν αρκετά μεγάλη και ίσως ξεχάσω να αναφέρω κάτι:

- Χωριάτικη σαλάτα στα 6 ευρώ. Δεν δοκίμασα αλλά φαινόταν καλής ποιότητας και δροσερή, με τη φέτα της. Φαγώθηκε γρήγορα.

- Πατάτες τηγανιτές δεν πήραμε γιατί ήρθαν σαν γαρνιτούρα σε ξεχωριστή πιατέλα μαζί με τα κρεατικά. Δεν μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα, έχω φάει καλύτερες χωρίς να σημαίνει όμως πως μας έμειναν στο τραπέζι.

- Κολοκυθάκια και μελιτζάνες τηγανιτές με κουρκούτι, καυτά και νόστιμα αλλά θα ήθελα να έχουν λιγότερο κουρκούτι. Οι τιμές τους στα 3 ευρώ.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ. Χοντρούτσικοι και καλοτηγανισμένοι, θα ήθελα λίγο παραπάνω κολοκύθι.

- Βασιλοτύρι στα 3 ευρώ. Κρεμώδες με ελαφρώς ξινούτσικη γεύση. Μπορείτε να το αλείψετε πάνω στο ψωμί που έρχεται στα κάρβουνα όπου οι υπόλοιποι το τίμησαν δεόντως.

- Τυροκαυτερή στα 3 ευρώ. Σπιτικότατη, πορτοκαλί χρώματος και με κομμάτια φέτας και πιπεριάς μέσα. Μια αψάδα την είχε χωρίς να είναι απαγορευτική για τους ευαίσθητους. Να την παραγγείλετε σίγουρα, είναι και χορταστική.

- Λαχανοντολμάδες αυγολέμονο στα 6-7 ευρώ. Ήρθαν σε νορμάλ θερμοκρασία, μοιραστήκαμε 4 καλά τεμάχια. Νόστιμοι, φυσικά δεν έμεινε τίποτα.

- Σπανακόπιτα ηπειρώτικη με τραχανά στα 3 ευρώ. Να πω την αλήθεια δεν τιμήθηκε ιδιαίτερα, ήταν και δική μου επιλογή. Σαν κάτι να έλειπε. Ήταν μονότονο το σπανάκι χωρίς να έχει κάποιο άλλο υλικό που να κάνει αντίθεση.

- Λουκάνικο χειροποίητο στα 7 ευρώ. Για τα δικά μου γούστα θεωρώ βαρύ, με μια δόση βαρβατίλας χωριάτικου, όσοι αρέσκεστε να το δοκιμάσετε. Έφαγα 1-2 κομμάτια με λεμόνι που το νοστίμιζε.

*** Εδώ να πω πως η φίλη που μας κάλεσε είχε φέρει χοιρινό από το χωριό του άντρα της που μας το μαγείρεψαν με κόκκινη σαλτσούλα και ήταν νοστιμότατο. Δυστυχώς περίσσεψε λόγω και της μεγάλης παραγγελίας, όμως σίγουρα ήταν καλός μεζές και για την επόμενη ημέρα. Το κατάστημα ευγενικά αρνήθηκε να κρατήσει το υπόλοιπο που ήταν ακόμα στην κουζίνα και αν κατάλαβα καλά το πακέταρε.

- ΚΡΕΑΤΙΚΑ!!!

- Kαλοψημένα, ζουμερά και νοστιμότατα παϊδάκια χωρίς βαρβατίλα, λουκούμι. Πήραμε 1/2 κιλό στα 15 ευρώ.

- Πιατέλα με ψαρονέφρι, μπιφτέκι και λοιπά κρεατικά. Ζουμερότατα, κατέβαιναν σαν ένα υγιεινό σνακ. Από τα πιο ανάλαφρα και ζουμερά μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει χωρίς περίεργες προσμίξεις. Το συκώτι χωρίς ίνες και ψημένο ζουμερά κι αυτό.

ΦΥΣΙΚΑ και δεν τα καταφέραμε όλα αυτά αν και 8 άτομα.

Για ποτά πήραμε κρασάκι, μπύρες κλπ. Ίσως τα 8 ευρω/κιλό είναι τσιμπημένη τιμή για το είδος του μαγαζιού, όχι ότι χαλαστήκαμε πάντως. Το κόκκινο ημίγλυκο πάντως δεν μου πολυάρεσε να πω την αλήθεια και το γύρισα σε μπύρα.

ΣΥΝΟΛΟ στα 117 ευρώ, τιμή άψογη με ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ απόδειξη.

Επίσης κέρασμα κάτι σαν γλυκό του κουταλιού καρπούζι ( τραγανό! ), ωραιότατος χαλβάς σιμιγδαλένιος και γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού ροδάκινο. Εύχομαι να τα είχα αυτή τη στιγμή που γράφω γιατί.... εκείνη τη στιγμή δώσαμε βάρος στα γλυκά που είχε φτιάξει μια φίλη της παρέας... και τι γλυκά...

Επιπέδου Μάστερ Σεφ, τάρτα φουντουκιού με βούτυρο γάλακτος και ένα τύπου μπράουνι με 72% σοκολάτα μπίτερ σε σχήμα καρδιάς. Ευτυχώς που έλειπε έτερο μέλος της παρέας "ανταγωνιστής" μου στα γλυκά και πήρα πακέτο για το σπίτι την τάρτα φουντουκιού γιατί αλλιώς θα χαλούσαν φιλίες!

Τι άλλο να πω για τον Μαύρο Γάτο. Πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση που ΔΕΝ θυσιάζεται στον βωμό του κέρδους. Βοηθάει και η νέα γενιά που είναι άψογη στα καθήκοντα της και ευγενέστατη.

Ευχαρίστως θα ξαναέκανα μια επίσκεψη για να μασαμπουκώσω τα κρεατικά του Μαύρου Γάτου μαζί με την ίδια καλή παρέα βεβαίως βεβαίως.

Ο Μαύρος Γάτος στέκεται στα πόδια του και θα συνεχίσει με την ίδια σεμνότητα που τον διακατέχει....

Βάλτε το στη wish list για τα κρεατικά του.

Μη γίνει και μαύρος ΠΑΝΘΗΡΑΣ και διώξει και λοιπά προβατάκια από την περιοχή (δεν αποτελεί μομφή για το επίσης αξιόλογο Μαύρο Πρόβατο)...

2015-09-29 17:16:07

Σας ευχαριστούμε πολύ για την κριτική σας!
Ευχόμαστε να σας ξαναδούμε σύντομα!

2016-11-14 14:10:19
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την VAGELIS.