Σουβλάκι & Σχάρα - Μαραθώνας, Αθήνα

Την Κυριακή των τελευταίων εκλογών, είπαμε δύο ζευγάρια με δύο παιδάκια να πάμε χαλαρά για φαγητό στο Μαραθώνα. Πήγαμε κατευθείαν στου Κρητικού, όπως το λέμε μεταξύ μας. Στο μέρος μας μύησε ο έτερος του άλλου ζεύγους, κρεατογευσιγνώστης από τους λίγους, μερακλής και καλοφαγάς.

Το μέρος σε πρώτη φάση δεν λέει απολύτως τίποτα και εξηγώ: θεωρητικά είναι σουβλατζίδικο η παραλία όμως το σώζει (το καλοκαίρι τουλάχιστον) και έτσι μπορείς να απολαύσεις τα ωραία του κρέατα δίπλα από την παραλία, όπου τα πιτσιρίκια θα παίζουν και εσείς θα απολαμβάνετε τα μπυράκια σας χωρίς γκρίνιες και "βαριέμαι"!

Οι ιδιοκτήτες, ναι καλά μαντέψατε είναι Κρητικοί και φέρνουν το κρέας από κάτω (μεγάλη υπόθεση το καλό, ποιοτικό και φθηνό συγχρόνως κρέας! ).
Αρχικά παραγγείλαμε ντάκο (το πιάτο επαναλήφθηκε) με ψιλοκομμένες ντοματούλες που ακόμα είναι υπέροχες, κριθαροκουλούρα, και κάππαρη. Γευστικός, δροσερός μια χαρά για αρχή.

Πατάτες τηγανιτές, στο χέρι εννοείται φρέσκιες δεν μοιάζουν με πατάτες σουβλατζίδικου. Ο μικρός ήθελε αυγουλάκια τηγανιτά, πήραμε μια μερίδα καλοτηγανισμένα πολύ ωραία. Μαζί ήρθαν και κολοκυθοκεφτέδες, τους προτείνω ανεπιφύλακτα χωρίς αυγά, τυριά, μόνο κολοκύθι, λίγο καροτάκι, μυρωδικά και φρέσκο κρεμμυδάκι όλα διακριτά μέσα στο φρεσκοτηγανισμένο κεφτέ (5 μεγάλοι στη μερίδα - μπράβο παιδιά άριστα 10! ).

Και πάμε στα ενδιαφέροντα: μιλάμε ότι οι άνθρωποι κάνουν ένα κοντοσούβλι, όλα τα λεφτά! Μελωμένο, ψημένο με πιπεριές ντομάτα και κρεμμύδια, πανδαισία γεύσεων και αρωμάτων, χώρια που δεν χρειάζεται καν μαχαίρι!
Κεμπάπ αρνίσια κυρίως, δικής τους παρασκευής δυνατή γεύση τρία στη μερίδα κι αυτά σωστά ψημένα και γαρνιρισμένα με πατάτες, κρεμμύδια, ντομάτα και πιτούλα.

Πήραμε ακόμα ένα γύρο κοτόπουλο, πραγματικά μπράβο στα παιδιά που το έχουν, θα το έδινα άνετα στην κόρη μας να το φάει, καλό κρέας, ωραίο ψήσιμο, χορταστική μερίδα. Τέλος το σουβλάκι κοτόπουλο κι αυτό υπέροχο και πολύ πολύ μεγάλο (αν τρώτε συνήθως δύο, παραγγείλτε ένα).

Μαζί με όλα αυτά παραγγείλαμε μπυρες (πολλές) και οι άντρες ήπιαν και δύο καραφάκια τσικουδιά έτσι για να τιμήσουν τη λεβεντογέννα!!
Λογαριασμός για όλα τα παραπάνω; φάγαμε έξι άτομα (και τα πιτσιρίκια μας παρήγγειλαν ξεχωριστά) και μαζί με τα ποτά, πληρώσαμε 63ευρώ, δηλαδή χωρίς τα ποτά περί τα 8 ευρώ έκαστος για καλό και ποιοτικό κρέας.

Το μαγαζί το προτείνω για τον τρόπο με τον οποίο ψήνει, τις τιμές που προσφέρει, το φιλικό σέρβις (χαλαρό λίγο παραπάνω) και κυρίως για το κοντοσούβλι του, το οποίο οφείλετε να δοκιμάσετε αν σας φέρει ο δρόμος σας από Μαραθώνα. Εμείς πάντως από Χαλάνδρι και Δροσιά βρεθήκαμε εκεί μόνο για τον Κρητικό. Επιβραβεύουμε τους τίμιους, σωστούς και μερακλήδες ιδιοκτήτες που παλεύουν μέσα από απλά πράγματα να κάνουν τη διαφορά και τελικά την κάνουν! Μπράβο παιδιά, συνεχίστε την καλή σας προσπάθεια!