Μεζεδοπωλεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Αύγουστος. Το βράδυ της Πανσελήνου, τότε που κάθε Αθηναίος που (δεν) σέβεται τον εαυτό του πρέπει να κατέβει στο κέντρο, να ΖΜΠρωχτεί, να εκνευριστεί, να τσακωθεί, να βρει με το ζόρι κάπου να καθίσει να φάει και να γυρίσει σπίτι του να ποστάρει στα social media πόσο καλά (δεν) πέρασε.

Σε αντίθεση με το τι συνέβαινε στο κέντρο (το μαρτυρούσε η κίνηση στους δρόμους) ο πεζόδρομος του Νέου Κόσμου που φιλοξενεί το Τρίκυκλο ήταν γεμάτος μεν, ήσυχος δε.

Τα τραπέζια ήταν όλα γεμάτα αλλά εμείς είχαμε κάνει κράτηση και έτσι καθίσαμε αμέσως. Ομολογώ πως καθίσαμε αρκετά στριμωχτά όμως, έχετέ το υπόψιν σας να ζητήσετε ένα μεγάλο τραπέζι αν πάτε. Το τραπέζι-για-δύο που είχαν ένα ζευγάρι δίπλα μας ήταν τόσο μικρό που με το ζόρι χωρούσε 2 πιάτα μαζί με τα ποτήρια, μπουκάλια, ψωμάκι κλπ.

Ο χώρος έξω είναι ένας πεζόδρομος, μέσα μου φάνηκε ζεστός αλλά και εκεί τα τραπέζια μου φάνηκαν στριμωγμένα και αυτά. Γενικά χρειάζονται μια μικρή ανακατάταξη στα τραπέζια και μια αναθεώρηση για το πόσοι μπορούν να καθίσουν και σε τι χώρο.

Το σέρβις ήταν αργούτσικο (προφανώς λόγω αδειών κάποιων σερβιτόρων) αλλά αποτελεσματικό. Κατά τα δύο τρίτα χαμογελαστό, κατά το ένα τρίτο ξινό σαν λεμονάκι Αργεντινής. Η αλήθεια είναι πως υπήρχαν στιγμές που δεν ένοιωθα και πολύ ευπρόσδεκτη αλλά αυτές οι στιγμές δεν ήταν πολλές και δεν μου χάλασαν το σύνολο της βραδιάς που ήταν ευχάριστη και γεμάτη νοστιμιές.

Πάμε τώρα στα σημαντικά, δηλαδή στο φαγητό. Ήμασταν 5 και πήραμε τα εξής:

-Καπνιστές χοιρινές μπριζόλες λαιμού στη σχάρα. Ω Θεοί του Ολύμπου, ώστε αυτά τρώγατε και μας λέγατε για νέκταρ? Μιλάμε για ένα από τα νοστιμότερα πράγματα που έχω φάει. Θα ξαναπήγαινα μόνο και μόνο για να φάω αυτό και τίποτα άλλο! Μια μικρή ενστασούλα έχω στις Αραβικές πίτες που συνόδευαν τα μπριζολίκια και που ήταν ωμές και αδιάφορες.

-Πατάτες τηγανητές. Χερίσιες, τραγανές και νόστιμες.

-Μαραθόπιτα. ΠΟΛΥ καλή! Χειροποίητη και ψημένη χωρίς ίχνος λαδιού, γεμισμένη με υπέροχα χορταράκια και μυρωδικά. Η απόδειξη πως το απλό άνετα μπορεί να είναι και τέλειο, αρκεί να είναι καλοφτιαγμένο.

-Κεφτεδάκια. Τα κλασσικά, αλλά όχι ιδιαιτέρως ξεχωριστά. Ίσως αν τα τσιμπούσαν λίγο στο πιπεράκι και τον δυόσμο να τα βελτίωναν. Το τηγάνισμά τους πάντως ήταν εξαιρετικό, χωρίς ίχνος λαδίλας.

-Κοκκινιστό. Επίσης το κλασσικό, με πολύ μαλακό κρεατάκι.

-Μανιτάρια γεμιστά. Με τυράκια και μπέικον. Νοστιμότατα!

-Δύο επί μπουγιουρντί, καθότι το ένα δεν μας έφτασε. Το υπέροχο που κάνουν με το μπουγιουρντί σε αυτό το εστιατόριο είναι πως σε ρωτάνε πόσο πικάντικο το θέλεις. Κι αν τους πεις πολύ, δεν τσιγκουνεύονται τις πιπερίτσες τις πράσινες τις καφτερές τις πεντανόστιμες! Μακράν το καλύτερο μπουγιουρντί που έχω φάει λοιπόν, κι αυτό γιατί οι άνθρωποι σκέφτηκαν το πολύ απλό να ρωτάνε τον κόσμο πως τους αρέσει! Εύγε, Τρίκυκλο!

-Χαλούμι(ν) ψητό(ν). Λίγο πιο ωμό από ότι θα το ήθελα αλλά και πάλι το τσακίσαμε με μεγάλη ευχαρίστηση.

Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν ευχαρίστως από μπυρίτσες και χύμα ρακή, η οποία ήταν ΚΑ ΤΑ ΠΛΗ ΚΤΙ ΚΗ (μας το επιβεβαίωσε και ο Κρητικός της παρέας) και παρόλο που ήπιαμε μισό βαρέλι την άλλη μέρα το κεφαλάκι μου δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου.

Να μην ξεχάσω να σημειώσω πως έχουν εξαιρετική ποικιλία από μπύρες, λέει να πάτε μόνο για αυτές (αλλά κρίμα είναι, φάτε και κανένα μεζεδάκι, είναι τόσο νόστιμα)!

Ο λογαριασμός ήρθε με μωσαϊκό κέρασμα και δώσαμε λιγότερα από 20 ευρώ το άτομο. Excellent value for money, που λέμε και στου χουριόμ. Σημείωση πως αν και το μωσαϊκό δεν μου αρέσει, το δοκίμασα για να ξέρω τι θα σας γράψω στην κριτική μου και εξεπλάγην ευχάριστα. Ήταν ένα υπέροχο άγλυκο-γλυκό, χωρίς το φρικτό "κριτς-κριτς" της ζάχαρης και κυρίως χωρίς το παραπανίσιο βούτυρο που συναντάμε συνήθως στα μωσαϊκά. Χίλια μπράβο σε όποιον το έφτιαξε, μου άλλαξε τη γνώμη για ένα γλυκό που αγαπούσα να μισώ με πάθος.

Θα ξαναπάω? Ω ναι!
Το συνιστώ? Ω ναι!
Σκέφτομαι ακόμα τις μπριζόλες και λιώνω? Ω ΝΑΙ!!!