Ιαπωνία - Sushi - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Στο KOI πήγαμε για ένα και μοναδικό λόγο. Από περιέργεια! Κάθε φορά που περνάγαμε από μπροστά είχε μόνιμα μεγάλη ουρά. Σε όλο το τετράγωνο έχουν ανοίξει κινέζικα, γιαπωνέζικα, ινδικά εστιατόρια αλλά αυτό τα ξεπερνούσε όλα σε κόσμο. Διάβασα μερικές κριτικές στο Ask4food και κατάλαβα ότι κερδίζει από τους ανταγωνιστές τους γιατί έχει πολύ πιο χαμηλές τιμές.

Επειδή δεν είχα ξαναφάει γιαπωνέζικο αλλά δεν ήθελα να πληρώσω και μια περιουσία για κάτι που τελικά δεν ήταν στα γούστα μου, μου φάνηκε καλή ευκαιρία για την πρώτη μου φορά. Πήγαινα με την σκέψη ότι ίσως η γεύση του να μη μου αρέσει καθόλου και να το αφήσω χωρίς να το αγγίξω. Πάντα ήμουν πιο παραδοσιακή και μόνο τον τελευταίο καιρό έχω πάρει απόφαση να δοκιμάσω άλλες κουζίνες. Πάντως ότι έχω δοκιμάσει σε καυτερά από αραβική και ινδική κουζίνα μου άρεσαν. Επειδή έχω καταγωγή από την Φλώρινα, εκεί τρώμε πολύ μπούκοβο. Το βάζουμε σε όλα μας τα φαγητά. Κάθε φορά που έχουμε επισκέπτες τους προειδοποιούμε.

Για να βρούμε τραπέζι χρειάστηκε να περιμένουμε γύρω στο ένα τέταρτο και πάλι εκεί που μας βάλανε δεν ήταν και πολύ άνετα. Ήταν αρκετά στριμωγμένα αλλά μας άρεσε που ήμασταν έξω. Οι σερβιτόρες ήταν ντυμένες με μαύρη στολή και φαίνονταν να ξέρουν πάρα πολλά για τα πιάτα τους γιατί τις ζαλίσαμε στις ερωτήσεις και μας απάντησαν σε όλες. Όμως ήταν λίγο απόμακρες. Ίσως γιατί είχαν πάρα πολύ κόσμο και δεν σταμάτησαν στιγμή.

Η φίλη μου είχε ξαναφάει σούσι σε ένα κινέζικο μπουφέ και ανέλαβε αυτή την παραγγελία.

Τα πιάτα τους ήταν πολύ μοντέρνα. Απλά αλλά μαύρα και το σούσι από πάνω φαινότανε εντυπωσιακό.

Πήραμε maki που ήταν ακριβώς το στυλ σούσι που είχα στο μυαλό μου. Σε όλες τις φωτογραφίες κάπως έτσι τα έχω δει. Ήταν τυλιγμένο ρύζι ατμού μέσα σε φύκι και είχε λαχανικό και ωμό ψάρι. Ευτυχώς η ποσότητα του ψαριού ήταν τόσο λίγη που δεν κατάλαβα καν τη γεύση του γιατί το φοβόμουνα λίγο. Μας έφεραν μαζί και γουασάμπι. Ότι γεύση κι αν είχε το σούσι, με το που έβαλα το γουασάμπι τα κάλυψε όλα. Επειδή μου αρέσουν τα πικάντικα μου άρεσε πολύ αλλά είτε έτρωγα σούσι είτε γουσάμπι πάνω σε μία φέτα ψωμί το ίδιο θα μου ήταν.

Μερικοί δίπλα μας τρώγανε με ξυλάκι. Δοκιμάσαμε κι εμείς και ξεσπάσαμε σε γέλια γιατί δεν τα καταφέρναμε.

Το κάναμε κι αυτό λοιπόν! Δεν ξετρελάθηκα αλλά ούτε και βγήκαν διάφορες φοβίες μου αληθινές. Εντάξει καλούτσικο είναι το σούσι αλλά δεν καταλαβαίνω κι όλη αυτή τη τρέλα που έχει πιάσει τον κόσμο. Μάλλον είναι πιο πολύ μόδα.

Περάσαμε καλά και γελάσαμε με τη ψυχή μας. Αντίθετα με τα όσα είχαμε ακούσει για το γιαπωνέζικο φαγητό δεν μας βγήκε τελικά πολύ ακριβό αλλά ούτε και χορτάσαμε όμως. Το καλό ήταν ότι δεν φύγαμε με ενοχές γιατί από θερμίδες πρέπει να είναι πολύ διαιτητικό.