Μεζεδοπωλεία - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Σαββατόβραδο και η ομορφιά του νοσταλγικού Πειραιά με τα σοκάκια του και με τα θαλασσινά τους μας είχε λείψει. Κατόπιν ανάγνωσης αρκετών διφορούμενων κριτικών από το site και κατόπιν πρότασης ενός πολύ καλού φίλου βέρου Πειραιώτη κατηφορίσαμε....

Το Υπερωκεάνιο βρίσκεται σε έναν όχι τόσο κεντρικό δρόμο του Χατζηκυριάκειου που το πάρκινγκ κλασσικά για Πειραιά και δη Σάββατο βράδυ είναι αρκετά δύσκολο. Παρόλα αυτά σταθήκαμε αρκετά τυχεροί και παρκάραμε σχεδόν έξω από το εστιατόριο.

Ο χώρος δεν λέει και πολλά μιας που διατηρεί την κλασσική αυλή με τα παραδοσιακά τραπέζια ταβέρνας με λίγες πράσινες γλάστρες να τον στολίζουν. Μετά από κράτηση για τρεις και κατόπιν παράδοσης των καταλόγων από τον ευγενέστατο σερβιτόρο επιλέξαμε:

- Μύδια με κουρκούτι και γιαούρτι με σκόρδο, δυστυχώς ήταν το μόνο που δεν δοκίμασα γιατί έχω αλλεργία αλλά μύριζαν υπέροχα και όπως η παρέα ανέφερε ήταν το ίδιο υπέροχα και γευστικά.

-Ριζότο από μελάνι σουπιάς το οποίο ήταν το ωραιότερο πιάτο κατά την γνώμη μου, το τσακίσαμε στην κυριολεξία.

-Παντζάρια με ξύδι και μέλι πολύ ενδιαφέρον πιάτο σε αυτή του την εκδοχή έναντι σαλάτας.

-Κολοκυθάκια τηγανιτά κομμένα σε λεπτές βέργες και σος γιαουρτιού πολύ γευστικά.

-Τυροπιτάρια Σίφνου (ή κάποιου γνωστού νησιού τελοσπάντων!!! ) ήταν το μόνο πιάτο που μου πέρασε εντελώς αδιάφορο η ζύμη δεν ήταν τόσο τραγανή όσο την περίμενα και το τυρί μέσα όχι τόσο λιωμένο όσο θα το ήθελα.

-Καλαμαράκια τηγανητά επάνω σε αρκετής ποσότητας ντιπ πιπεριάς φλωρίνης εξαιρετικός συνδυασμός για να δώσεις στο απλό αυτό θαλασσινό πιάτο άλλη αύρα και άλλη γεύση τελείως! Μας άρεσαν πάρα πολύ.. -

-1 Μπουκαλάκι ούζο Μπαμπατζίμ.

Για όλα τα παραπάνω δώσαμε 58 Ευρώ οι τρεις μας με κέρασμα καρπουζάκι για το τέλος. Τα θεωρώ καλά για τα ψαρικά που φάγαμε.
Ως προς τα αρνητικά μην περάσετε ούτε απέξω αν δεν έχετε κλείσει Τραπέζι. Ερχόταν πολύς κόσμος που στεκόταν από πάνω μας λόγω του ότι τα τραπέζια είναι πολύ στριμωγμένα μεταξύ τους ο οποίος περίμενε για τραπέζι και αρκετοί άπο αυτούς τελικά αποχωρούσαν... Επιπλέον η εξυπηρέτηση όταν το μαγαζί γεμίζει θεωρώ ότι λίγο το χάνει.

Το συνιστώ λοιπόν σαν απόκεντρο του Πειραιά καλό μαγαζί για ψάρι, με τιμές απλά καλές ούτε ακριβές αλλά ούτε και φθηνές με αρκετή όμως βαβούρα.
Θα ξαναπάω αλλά ποτέ πάλι Σάββατο βράδυ.