Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Σ υ μ π τ ώ σ ε ω ν σ υ ν έ χ ε ι α!!

Μετά την προηγούμενη κριτική μου για τον ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ και τη σύμπτωση με τον VAGELI, που κατά την επίσκεψή μου εκείνος τον ανέφερε μαζί με το VINO ETCETERA, της δικής του κριτικής, τώρα -μεσάνυχτα Σαββάτου προς Κυριακή 27/9- ετοιμάζοντας την υποβολή κριτικής μου για το SIXTIE'S DINNER (SD) που το επισκέφθηκα προχθές, μεσημέρι Πέμπτης 24/9, να' σου η εμπεριστατωμένη, ως συνήθως, κριτική γι' αυτό απ' την εμπιστη φίλη χρήστη PONTIKI, που το απόλαυσε κατά το Σαββατόβραδο της 19/9!!

Μετά την πιο πάνω διευκρίνιση, ακολουθεί το κείμενό μου, όπως ή τ α ν ή δ η γραμμένο, τη στιγμή που ψήφισα την ωραία κριτική της PONTIKI. Ελπίζω, έτσι, να συμπληρώνεται επαρκώς το παζλ του αξιόλογου αυτού μαγαζιού...

Διαβάζοντας τις κριτικές στο site μας, εντυπωσιάστηκα με το SD, γιατί είναι το μ ο ν α δ ι κ ό μαγαζί που έχει, μέχρι στιγμής, Γεύση 100% και μάλιστα από 10 σοβαρούς χρήστες, ανάμεσα στους οποίους η έμπειρη Julie 05 και ο makis 67, που το εισήγαγε στο site. Το SD έχει Γεύση 100%, Αξιολόγηση 93% και ήδη Βεβαιότητα περίπου 80%, ξεχωρίζοντας έτσι από κάθε άλλο χώρο. Σημειωτέον ότι υπάρχουν 3-4 χώροι που έχουν μεν Γεύση 100%, αλλά την απέκτησαν μόνο με 1-3 κριτικές.

Ιδού λοιπόν η μεγάλη πρόκληση!! Το μαγαζί βρίσκεταΙ στον Κεραμεικό, σην Μεγάλου Αλεξάνδρου και άνοιξε στις αρχές του 2015. Ιδιοκτητρια και σεφ, η κυρία Πέτρα Αδρακτά, βέρα Περιστεριώτισσα, με απώτερες ρίζες από Μάνη και Σμύρνη, αεικίνητη, ευγενική και με περισσή φαντασία σε κάθε δείγμα της μαγειρικής τέχνης της. Από παλιά σύχναζε και λάτρευε τη γειτονιά του Κεραμεικού, όπου τώρα υλοποιεί τις πλούσιες γαστρονομικές δημιουργίες της, ύστερα από δύο δεκαετίες προϋπηρεσίας της σε ξενοδοχεία της Κέρκυρας, Κορινθίας, κ. α.

Στη διαμόρφωση και διακόσμηση του χώρου έχει πετύχει έναν όμορφο συνδυασμό φωτεινών πράσινων αποχρώσεων σε τραπεζοκαθίσματα, με διάφορα στοιχεία, ξύλινα και μεταλλικά, καθώς και μεγάλα μπεζ πλακάκια στην επίστρωση δαπέδου. Μπαίνοντας, εντυπωσιάζει ο μεγάλος καθρέφτης με τις χαλκομανίες (John Lenon, κ. α) και η εσωτερική σιδερένια σκάλα προς το πατάρι (προσεχής επέκταση κ. λπ. ). Στο βάθος διακρίνεται η ανοιχτή κουζίνα, άψογα επαγγελματική και εξοπλισμένη με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας.

Η ατμόσφαιρα είναι των 60' s, με τη θαλπωρή και τα αρώματα μιας δεκαετίας που ίσως κάποιοι από μας, ανάμεσά τους κι εγώ, την έχουμε συνδέσει με τα αθώα πρώτα παιδικά μας βιώματα!!

Λειτουργεί καθημερινά από 14.00-00.30 τη νύχτα για μεσημεριανό και βραδινό. Εμείς (2 άτομα) πήγαμε αργά το μεσημέρι της Πέμπτης 24/9 και μας εξυπηρέτησε η ιδιοκτήτρια και μια συνεργάτιδά της. Το βράδυ και τα Σ/Κ το προσωπικό επαυξάνεται. Τις Παρασκευές και τα Σαββατόβραδα υπάρχει μουσική DJ, ενώ τις Κυριακές απ' το μεσημέρι διοργανώνονται συνήθως lives, από εναλλασσόμενους καλλιτέχνες και επικρατεί όμορφη παρεϊστικη ατμόσφαιρα.

Μέσα και έξω υπάρχουν περί τα 15 τραπέζια (~50 άτομα) και ο χώρος γεμίζει ιδίως τα βράδια του ΠαρασκευοΣαββατοΚύριακου. Στο βάθος αριστερά υπάρχουν 2 καθαρές τουαλέτες, ανδρών / γυναικών.

Εμείς λοιπόν δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:

-Μπιφτέκι με ψητά λαχανικά, πιπεριές και μαντάρια. Νοστιμότατο, 10/10!! (7 €).

-Ριζότο με γαρίδες, κολοκυθάκια, ντοματίνια, σε βαθύ πιάτο. Νόστιμο, 9/10, (9 €).

-Φρικασέ μανιταριών με κομμάτια χοιρινού. Μοναδικη η ποικιλία για τους λάτρεις του εδέσματος (πορτομπέλο, σαμπινιόν, πλευρώτους, πορτσίνι, τρομπέλες, δίρφυς! ). Εξαιρετικό το αποτέλεσμα, μέσα σε ένα βαθύ πιάτο, με γευστικότατη sauce. 10/10 (8.50 €).

-Σαγανάκι γαρίδες με μουστάρδα (3 μεγάλες γαρίδες), 9/10 (7.50 €).

Ήπια την αγαπημένη μου μπύρα Septem Porter, μαύρη, 5.50 βαθμών, με ιδιαίτερο άρωμα καφέ, πικρής σοκολάτας και φουντουκιού! (4.50 €).

Στη συνέχεια ενδώσαμε στον πειρασμό των γλυκών τους: μια λεμονόπιτα με μοσχολέμονο (δύο φίνα τριγωνικά κομμάτια, με άχνη ζάχαρης, στα 4.50 €) και μια σοκολατόπιτα με παγωτό και sauce σοκολάτας (6 €). Άξια και ως ζαχαροπλάστης!

Ηρθε αρχικά λευκό και μαύρο ψωμί σε φέτες (1 €) και κανονικά νερό παγωμένο σε κανάτα, που ανανεώθηκε. Ο λογαριασμός, στα 48 €, άξιζε 100%, ποσοτικά και κυρίως π ο ι ο τ ι κ ά!!

Εξάλλου, στο μενού (σχολικό μπλε τετράδιο που σταδιακά επεκτείνεται) υπάρχουν οι εξής κατηγορίες:

-Κυρίως πιάτα 7-9 € (πιλάφια, φιλέτο με κάπαρη.. ).
-Πιάτα σχάρας 7-8 € (μπριζολάκια σχάρας, μπιφτέκια.. ).
-Ορεκτικά 4-8 € (τηγανιά χοιρινή,.. )
-Σαλάτες 6-8 € (Sixtie's, κοτόπουλο μαρούλι... )
-Πιάτα ημέρας (μπαρμπούνια 10€, μπριζόλα γάλακτος 11€.. ).

Τα αναψυκτικά, ποτά και κρασί χύμα κυμαίνονται στις συνήθεις τιμές. Στις μπύρες υπάρχει σχεδόν όλη η γκάμα της Septem (Pale Ale, Porter.. ), καθώς και η Chios House Ale: τιμές ~ 4-5 €.

Από τα εμφιαλωμένα κρασιά ξεχώρισα το λευκό Κτήμα Λαζαρίδη, Μαγικό Βουνό (25 €), το Κτήμα Καριπίδη Θεσσαλίας (20 €), αμφότερα ποικιλίας Sauvignon Blanc. Από τα κόκκινα, επίσης το Κτήμα Καριπίδη (Merlot), στα 20 €.

Ασφαλώς, μια γαστρονομική εμπειρία συμπληρώνεται με το ανάλογο κρασί και το SD έχει επιμεληθεί του θέματος, με τη vfm κάβα του.

Συμπερασματικά, η δημοφιλής περιοχή του Κεραμεικού απόκτησε ένα νέο διαμαντάκι εστίασης! Θεωρώ ότι η πρώτη δεκάδα των χρηστών που ήδη το τιμήσαμε, σύντομα και επάξια θα πολλαπλασιασθεί, συμπληρώνοντας με τις κριτικές μας το προφίλ του νέου χώρου!!