Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Επιστρέφω και γω μετα απο πολυ καιρο στην παρέα του ask4food, και να διευρύνω και γω λιγο περισσότερο τους γευστικούς ορίζοντες!!!! Εύχομαι σε όλους σας καλό φθινόπωρο, και να έχουμε ολοι τη δυνατότητα για καινούργια ταξίδια γεύσεων!!!

Πριν απο καιρο, κάποιος μου είχε πει οτι στο Χατζηκυριάκειο, κοντα στη γνωστή Μαργαρώ, υπάρχει ένα μαγαζί που το δουλεύουν δυο Συμιακοι. Λόγω του οτι στη Συμη κατεβαίνω πολυ συχνά, η περιέργεια μου να εξερευνηςω το μαγαζί ήταν μεγάλη, ωστόσο δεν είχα καταφέρει να το εντοπίσω. Αλλα όταν υπάρχει η.... PP_TINA, τα λόγια ειναι περιττά!

Καταληξαμε εκει έπειτα απο μια βάφτιση. Το βρήκαμε εύκολα, σαν διεύθυνση, αλλα όταν φτάσαμε, δεν αναγραφόταν πουθενά το όνομα, πουθενά ταμπέλα, πουθενά τίποτα. Όποτε ρωτήσαμε ένα μίνι μάρκετ προκειμένου να σιγουρευτούμε. Η πρωτη εικόνα και εντύπωση δεν ειναι σίγουρα θετική. Η υπόλοιπη παρέα με κοιτούσε διστακτικά όταν τους πήγα, αλλα ήμουν σίγουρη για το, γευστικό αποτέλεσμα, και τελικά είχα δικιο!!!!!

Το μαγαζί έρχεται στα πρότυπά του παραδοσιακού καφενείου. Εχει μια βεραντουλα μπροστά, και μια πράσινη παλιά πόρτα που κατεβαίνεις κάτω, που ειναι η ψησταριά. Οι σαλάτες και τα ορεκτικά έρχονται απο μεσα, αλλα ολο το ψήσιμο γίνεται κάτω. Δεν εχει νόημα να περιγράψω άλλο το χώρο. Δεν ειναι τίποτα το ιδιαίτερο και τίποτα το φοβερό.

Όσον αφορά το κομμάτι φαγητο, πραγματικά ενθουσιαστηκαμε ολοι. Παραγγείλαμε χταπόδι ψητό, λουκούμι. Ίσως να ειναι απο τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Τέλεια ψημένο, κρατούσε τα ζουμιά του, το βαθμολογώ με απόλυτο τεσσάρι.

Καλαμάρι ψητό στα κάρβουνα, φρεσκότατο. Μας ηρθε σε μια μεγάλη πιατέλα, και ήταν τοσο καλα ψημένο, τοσο γευστικό, πραγματικά υπέροχο. Γεύση απόλυτο τεσσάρι και εδώ.

Γαρίδες μικρές τηγανητες φρέσκιες. Μια πολυ πλούσια μερίδα, φάγαμε ολοι και δεν έμεινε ούτε τσόφλι, δικαίως....

Σαρδέλα ψητή, πολυ ωραια και γευστική, αλλα επειδη λιγο άργησε και είχαμε ψιλό σκάσει, έχασε λιγο απο την αίγλη της. Παρόλα αυτα, ήταν πολυ καλή.

Γαύρος τηγανητός, καλος, γευστικός, ούτε περιττή λαδίλα, ούτε τίποτα. Εξαιρετικός.

Πατάτες τηγανητες επισης πολυ καλές, και σαλάτα χωριάτικη, πολυ καλή, και με πολλές πιπεριές.

Για ολα τα παραπάνω, μαζί με δυο μπυρες FIX, μια κόκα κολα, και ένα μπουκαλι με νερό, πληρώσαμε 64,5 ευρω!!!!! Η τιμη θεωρώ οτι ειναι εξαιρετική και μαλλον απο άλλο πλανήτη. Η απόδειξη ηρθε κανονικά, και στο τελος μας κέρασαν μια πιατέλα σταφύλια!!!
Η σερβιτόρα, μια ευγενική και χαμογελαστή κοπέλα, έκανε κανα δυο λαθάκια, αλλα σε γενικές γραμμές πολυ καλή, διόρθωσε τα φάουλ με πολυ ωραίο τροπο. Όποτε άξιζαν και τα tips που της αφήσαμε.

Αν το προτείνω;;;;

Βεβαίως και το συστηνω, σε όλους όσους, θέλουν να γευτούν θαλασσινά και ψάρια φρέσκα σε καλές τιμές, να πιουν ένα ούζο με την παρέα τους και να το χαρούν. Σε όλους τους καλοφαγάδες, τους ψαγμένους και μη.
Δεν το προτεινω σε ανθρώπους που μετράει πιο πολυ η περιοχή, η εμφάνιση του μαγαζιού, και ο κόσμος. Σε τέτοιες περιπτώσεις, καλό θα ήταν να μην περάσουν ούτε απ εξω. Να τα λεμε και αυτα.