Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Λίγο πριν το Groupon αποδημήσει σ’ άλλη γη-σ’ άλλα μέρη, με δελέασε ένα ενημερωτικό email που μου έστειλε και πείσθηκα να κλείσω μέσω αυτού ένα γεύμα στο Λιβανέζικο. Έληγε δε τόσο άμεσα η προθεσμία αγοράς που το έκλεισα (μετά από τρελή ταλαιπωρία γιατί δεν δεχότανε κάρτα Ελλάδας για τη συναλλαγή και χρειάστηκε να χρησιμοποιηθεί μία Αγγλίας) χωρίς να έχω διαβάσει ή ψάξει τίποτα για το εν λόγω εστιατόριο. Απλά η τιμή μου φάνηκε ελκυστικότατα χαμηλή! Είναι η πρώτη φορά που έκλεινα τραπέζι μέσω εκπτωτικού site αλλά είπα να το δοκιμάσω κι αυτό.

Όταν μου ήρθε η επιβεβαίωση της κράτησης, μπήκα στην βίβλο μας (ε, το Ask4food, ποιο άλλο) για να λάβω τυχόν πληροφορίες. Εκεί ξεροκατάπια γιατί τις περισσότερες κριτικές του δεν θα τις έλεγες και πολύ θετικές. Οι πιο πολλοί επικεντρώνονταν στο κακό service του, με το οποίο όταν έρχομαι σε επαφή παθαίνω άμεσα συμπτώματα αναφυλαξίας. Αν κάτι έχω σοβαρό πρόβλημα στο να το διαχειριστώ, είναι η αγένεια! Μέχρι και ότι είναι για κλωτσιές είχε γραφτεί! Χαλάστηκα τόσο πολύ που παραλίγο να ακυρώσω την κράτηση.

Όταν έπεσε σαν βόμβα η είδηση ότι έκλεισε το Groupon, τους κάλεσα και με επιφυλακτικότητα μου επιβεβαίωσαν την ισχύ του κουπονιού. Το ίδιο συνέβη κι όταν πήρα τελικά για να κάνω την κράτηση για την ημέρα που ήθελα να το επισκεφτώ, οπού στο πρώτο τηλέφωνο μου ζήτησαν να ξανακαλέσω αργότερα για να μιλήσω με το αφεντικό αφού ο υπάλληλος που σήκωσε το τηλέφωνο μου επανέλαβε με σπαστά ελληνικά ότι έκλεισε η Groupon και δεν ξέρει τι τελικά ισχύει. Όταν μίλησα λίγο αργότερα με το αφεντικό, μου επιβεβαίωσε την κράτηση αλλά το ύφος και ο τόνος της φωνής του δεν ήταν και ότι πιο φιλικό. Εκεί με ζώσανε τα φίδια. Έτσι, η αλήθεια είναι ότι πήγαινα λίγο αρνητικά προκατειλημμένος.

Την Λιβανέζικη κουζίνα την λατρεύω. Την θεωρώ απίστευτα γνήσια, αφού η μοναδική κατοχή των Γάλλων για 20 περίπου χρόνια δεν ήταν σε θέση να επηρεάσει τις παραδόσεις αυτού του τόπου. Και φυσικά η κουζίνα είναι ένα από τα σημαντικότερα στοιχεία του πολιτισμού ενός λαού.

Όταν φτάσαμε εκεί, η υποδοχή δεν ήταν και πάλι αυτό που περιμέναμε. Είχαμε όμως μπει στον χορό κι έπρεπε να χορέψουμε. Ε, δε βαριέσαι- σκέφτηκα- για ένα φαγητό έχω έρθει, δεν θα τους παντρευτώ κιόλας. Το ίδιο συνέβη και κατά την διάρκεια της παραγγελίας. Ο κύριος που ήρθε να μας εξυπηρετήσει κι ο οποίος είναι μάλλον ο ιδιοκτήτης, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί έως και απότομος. Η παραγγελία δόθηκε στα γρήγορα, χωρίς να καταλάβουμε και πολλά πολλά. Αυτό είναι κρίμα γιατί σαν επισκέπτης τους που δεν ξέρω πολλά για την κουλτούρα και την κουζίνα τους, θα μπορούσαν όλο αυτό να «πουλήσουν» όλη διαδικασία πολύ καλύτερα.

Η παραγγελία δόθηκε στα αγγλικά (!!! ) και σχεδόν μας καθοδήγησε στο τι να πάρουμε. Απ’ ότι μας είπε αυτό το έκανε για να μας διευκολύνει στο να προσανατολιστούμε σε πιάτα που επιλέγουν και προτιμούν στον Λίβανο. Ούτε που πρόλαβα να διαβάσω τι έχουν στο μενού τους.

Μετά από αυτό μου δόθηκε η ευκαιρία να περιεργαστώ τον χώρο και τους θαμώνες του. Διακοσμητικά στοιχεία του πολιτισμού τους, που ευτυχώς δεν είχε γίνει κατάχρησή τους κι έτσι είχε αποφευχθεί η γνωστή σε όλους φολκλόρ υπέρβαση. Σε μία κολώνα τους, μια εικόνα της Παναγίας μάρτυρας του κοινού μας θρησκεύματος αν και στον Λίβανο οι μουσουλμάνοι υπερέχουν αριθμητικά των Χριστιανών. Οι γύρω μας, Έλληνες αλλά και Αραβικής προέλευσης, απολάμβαναν ναργιλέδες και κάποιες εντυπωσιακές ποικιλίες που δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήταν αλλά που πολύ θα ήθελα να δοκίμαζα. Πάντως γενικά ο χώρος ήταν αρκετά περιποιημένος και καθαρός.

Το κουπόνι περιείχε για την τιμή των 24 ευρώ μία σαλάτα, δύο ορεκτικά, μία ποικιλία, δύο κυρίως κι ένα γλυκό. Υπερπαραγωγή!!! Ακόμα και για εμάς ήταν υπερβολή κι έτσι ζητήσαμε ένα ορεκτικό λιγότερο από ότι δικαιούμασταν. Το θεώρησα άδικο να πάρω ένα ακόμα πιάτο απλά και μόνο για να το δοκιμάσω.

Ξεκινήσαμε με σαλάτα ταμπουλέ η οποία ήταν αρκετά διαφορετική από ότι έχω ξαναδοκιμάσει. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και σαν μαϊντανοσαλάτα! Το 90% ήταν φρέσκος μαϊντανός. Το σύνολο συμπλήρωναν η φρέσκια, ώριμη, ψιλοκομμένη ντοματούλα, ο δυόσμος, το κρεμμυδάκι και το ελάχιστο πλιγούρι. Ακραία λεμονάτη, αλλά ευχάριστα δροσερή και αρωματική. Ίσως το πιο νόστιμο ταμπουλέ που έχω δοκιμάσει ποτέ. Τη συνδυάσαμε με τις αραβικές ωμές πίτες που μας είχαν φέρει και το απολαύσαμε!

Επίσης πήραμε ένα είδος μελιτζανοσαλάτας, πασπαλισμένο με κόκκινο γλυκό πιπέρι. Μας σερβιρίστηκε σε βαθύ, παραδοσιακό, πήλινο πιάτο τους. Είχε απίστευτα καλοδουλεμένη υφή. Ένα ορεκτικό αψεγάδιαστο. Γενικά είμαι μεγάλος φίλος της μελιτζάνας και αυτό το πιάτο ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου. Η μελιτζάνα είχε δεθεί τόσο πολύ με τα υπόλοιπα υλικά που αν ήξερα εξ αρχής την σύστασή της θα δυσκολευόμουνα να πω με σιγουριά ότι είναι μελιτζανοσαλάτα.
Ένα ξύλινο πλατό με ζεστά ορεκτικά.

Πρέπει να είχε 10 πιτάκια. Ήταν ανά ζεύγη όμοια, ώστε να δοκιμάσουμε και οι δύο μας μία από την κάθε γεύση. ‘Ήταν όλα εξαιρετικά, διαφορετικής εμφάνισης και τεχνοτροπίας! Ακόμα και η ζύμη τους ήταν διαφορετική. Λάτρεψα αυτά με τον κιμά αλλά ξεχώρισα αυτά με το λευκό τυρί και τον δυόσμο (απλώς θεϊκά! ). Κάποια άλλα πρέπει να είχαν σπανάκι, μελιτζάνα ενώ δεν αποκλείω να είχαν και κομμάτια από καρύδι μέσα. Εδώ είναι που λέω ότι θα χρειαζότανε μία καλύτερη παρουσίαση και διαφήμιση. Θα μπορούσαν να μας είχαν δώσει κάποιες εξηγήσεις για το τι είχε το καθένα τους και να μη μας αφήνουν να μαντεύουμε. Μετά από αυτό το ξεκίνημα είχε αλλάξει εντελώς η διάθεσή μας.

Σε αυτό συντέλεσε ότι ήρθε στο τραπέζι μας (όπως και σε όλα τα υπόλοιπα τραπέζια) ο ιδιοκτήτης για να ρωτήσει εάν ήταν όλα εντάξει. Εκεί κατάλαβα ότι ούτε αγενής είναι σαν άνθρωπος, ούτε απότομος ή επιθετικός. Είναι απλά το στυλ του ανθρώπου που είναι βαρύς από τη φύση του και θεωρώ ότι είναι κάτι που χρειάζεται πολλή δουλειά και προσπάθεια για να αλλάξει. Εξάλλου μη ξεχνάμε ότι σαν λαός είναι ιδιαίτερα φιλόξενος. Όταν του απαντήσαμε πως ό, τι δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικό και είμαστε κατενθουσιασμένοι, φωτίστηκε το πρόσωπό του από ικανοποίηση και περηφάνια. Γενικά από τότε έγινε και πιο γλυκός απέναντί μας. Έτσι δεν μου πάει η καρδιά να βάλει βαθμολογία κάτω από 3 γιατί διέκρινα μεγάλη αγάπη γι αυτό που κάνει.

Σαν κυρίως πήραμε ένα κεμπάπ γιαουρτλού κι ένα κοτόπουλο σουβλάκι. Το πρώτο το παρήγγειλα ο ίδιος. Ήταν πολύ ζουμερό και καλοψημένο και η σάλτσα από ντομάτα ήταν επική! Το όλο σύνολο δρόσιζε το γιαουρτάκι. Η πίτα από κάτω είχε ποτίσει ως έπρεπε και ήταν όνειρο. Επίσης δίπλα από τα κεμπάπ υπήρχε ψητή ντομάτα, κρεμμυδάκι και πίκλες πράσινης πιπεριάς. Δεν θα πω ότι το πιάτο ήταν ελαφρύ, αλλά έτσι είναι από την φύση του λόγω των μπαχαρικών που έχει. Πάντως ήταν από τα πιο ελαφριά κεμπάπ που έχω δοκιμάσει.

Το κοτόπουλο πρέπει να είχε περάσει ώρα σε μαρινάδα και ήταν απίστευτα μαλακό και νόστιμο. Είχε αφαιρεθεί το σουβλάκι του και μας ήρθε με τη μορφή «μπουκίτσας». Αν δεν κάνω λάθος ήταν κι αυτό πασπαλισμένο με κόκκινο πιπέρι.
Και τα δύο πιάτα είχαν την ίδια γαρνιτούρα που προανέφερα και επιπροσθέτως πατατούλες προτηγανισμένες που θεωρώ ότι αφαιρούσαν στο σύνολο παρά πρόσθεταν. Εξάλλου ήταν τέτοιο το μέγεθος της μερίδας που και χωρίς αυτές ήταν ικανοποιητικότατο.

Και ενώ αφήναμε κάτω τα πιρούνια μας γκρινιάζοντας ικανοποιημένοι ότι έχουμε σκάσει από το φαγητό, χαμήλωσε ξαφνικά ο φωτισμός και μπήκε Λιβανέζικη μουσική σε πολύ δυνατή ένταση (club γίναμε, σας λέω!! ). Εμφανίστηκε και μία χορεύτρια με τα κόκκινα πέπλα της και χόρεψε τόσο ανάμεσά μας (περνώντας παιχνιδιάρικα το πέπλο της γύρω απ’ τον λαιμό μας) όσο και πάνω σε ένα κεντρικό τραπέζι που μάλλον είχαν αφήσει κενό γι αυτόν τον σκοπό.

Πάνω από αυτό το τραπέζι είχε τοποθετηθεί και κόκκινος προβολέας για να δοθεί ακόμα μεγαλύτερη έμφαση! Έχετε δει στο «Κάτι ψήνεται» που μερικοί έχουν κανονίσει κάποιο event για το κλείσιμο της βραδιάς και ξαφνικά πλακώνουν τυπάδες με κιθάρες ή άλλοι που αρχίζουν τις χορευταρούδικες γυροβολιές, κι όλοι κοιτάζονται μεταξύ τους αμήχανα? Ένα τέτοιο πράγμα! Το κέφι έφτασε στο απόγειο του όταν σηκώθηκε να χορέψει επίσης μία πελάτισσα μαζί με τις δύο κόρες της. Η μία κόρη στα 18 και η άλλη στα 14. Σα να βλέπεις μπροστά σου την παράδοση να μεταφέρεται από γενιά σε γενιά! Αυτός ο λαός έχει τον χορό μέσα στο αίμα του! Με ενθουσίασε να τους βλέπω να διασκεδάζουν ανεπιτήδευτα και χαλαρά. Να γελάνε και να πειράζονται μεταξύ τους. Λίγο παραπέρα, ο ηλικιωμένος κύριος που συνόδευε τις μικρές και μεγάλες κυρίες που σηκώθηκαν για να συμμετάσχουν στον χορό, έστεκε ελαφρώς συγκρατημένος. Όταν είδε ότι όλοι μας θαυμάζαμε το θέαμα, αλλά με απόλυτο ΣΕΒΑΣΜΟ, απλά μας χαμογέλασε κι άρχισε να κρατάει κι αυτός τον ρυθμό με παλαμάκια, όπως και οι υπόλοιποί μας.

Σαν κλείσιμο μας πρόσφεραν ένα γλυκό σε κολονάτο χοντρό ποτήρι. Ήταν κάτι σαν ένα είδος χαλβά κι από πάνω ένα ελάχιστα αλμυρό κρεμώδες τυρί, πασπαλισμένα με φιστίκι Αιγίνης. Δεν ήταν απόλυτα στα γούστα μου, αλλά δεν με χάλασε κιόλας. Το τυρί μου θύμισε αυτό που βάζουν στο κιουνεφέ, το οποίο έχω δοκιμάσει με φύλο κανταΐφι. Αν μας έδινε την δυνατότητα της επιλογής του γλυκού, μάλλον θα διαλέγαμε κάποιο άλλο.

Το μπουκάλι νερό που μας έφεραν στο ξεκίνημα δεν μας το χρέωσαν καν κι έτσι κληθήκαμε να πληρώσουμε μόνο τις δύο μπύρες μας. Οπότε πληρώσαμε εκτός των 24 ευρώ του κουπονιού, άλλα 6 ευρώ. Αυτό που ξεκίνησε σε μια βραδιά ποτισμένη από άβολα συναισθήματα, εξελίχθηκε σε μία πάρα πολύ πετυχημένη έξοδο.

Αν προσπαθήσουν να βελτιώσουν το service τους θα γίνει μία εξαιρετική πρόταση για βραδινή έξοδο, όταν η διάθεσή σας τραβάει κάτι εκτός ελληνικής κουζίνας. Αλλά και πάλι, μη σας φοβίσει ο τρόπος που εξυπηρετούν. Θα τους αδικήσετε γιατί δεν τον κάνουν από κακή διάθεση. Αφεθείτε και πραγματικά θα απολαύσετε ένα όμορφο βράδυ.