Μοντέρνα κουζίνα - Πλάκα, Αθήνα

2 άτομα βρεθήκαμε στο μαγαζί το Σάββατο βράδυ 26/9/2015, κατόπιν ραντεβού για τραπέζι, καθότι η περιοχή της Πλάκας δεν φημίζεται για τους χώρους parking. Σημ. Μην πάτε με μεγάλο αυτοκίνητο, δεν χωράει στα στενά δρομάκια και το πιθανότερο να το βρείτε με βαθουλώματα ή γρατσουνιές. Δύο γωνιακά παρκαρισμένα έχουν ραντεβού τη Δευτέρα με φανοποιό.

Κλείσαμε τραπέζι στο εσωτερικό του, καθότι ο καιρός έπαιζε για βροχή. Μικρά δωματιάκια με ένα ή δύο τραπέζια ο φωτισμός απαλός στον περιβάλλοντα χώρο αλλά πολύ καλός τοπικά στο τραπέζι, να μπορείς να διαβάσεις τον κατάλογο χωρίς τη βοήθεια του κινητού. Οι καρέκλες σκέτη σανίδα, δεν είναι για να καθίσεις πάνω από μισή ώρα, θα μπορούσε να είναι πιο αναπαυτικές. Αν καθόμασταν λίγο ακόμη θα αποκτούσαμε κάλους. Το προσωπικό τέλειο και πρόθυμο σε κάθε ερώτηση. Είναι στα συν του μαγαζιού. Άμεσο και το service. Δεν περιμέναμε σχεδόν καθόλου.

Παραγγείλαμε μία Ελληνική σαλάτα - Greek on Grill. Δεν μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα, η ντομάτα περασμένη στη σχάρα, πιπεριά κόκκινη, αγγούρι κομμένο σε λεπτά sticks (3 τεμάχια), λες και υπάρχει έλλειψη αυτή την εποχή, το κρεμμύδι είχε κάνει ένα μικρό πέρασμα από τη σχάρα και καθώς δεν ήταν γλυκό, μας έκατσε βαρύ στο στομάχι για το υπόλοιπο της βραδιάς, και περισσότερο ήταν το ξύδι παρά το λάδι. Τιμή 7.50 ευρώ.

Μύδια αχνιστά, το επόμενο πιάτο. Τα μύδια διαλεχτά και πολύ καλά εσωτερικά. Το ζουμί όμως, παρότι δεν ήταν βρασμένα με 50-50 νερό θαλάσσης/νερό βρύσης, ήταν πολύ αρμυρά και εκεί τελείωνε η προσπάθεια του shef για κάτι επιλεκτικό. Αν το αλάτι ήταν τουλάχιστον το μισό σε δόση, θα ήταν τέλεια. Μόλις είχα έρθει από Ρόδο όπου και φίλος με πήγε για μύδια αχνιστά στα Στεγνά Αρχάγγελου- φανταστικά. Τιμή 7.00 ευρώ.

Μουσακάς cruchy, πολύ καλός και πρωτότυπη ιδέα, έξω ο κιμάς σαν φύλλο και μέσα τα υλικά. Τα ντοματίνια που συνόδευαν το πιάτο, δεν είναι του γούστου μου και η φέτα σε κύβους, που μου θύμιζαν λευκό τυρί, όχι φέτα, καλώς υπάρχουν και δένουν στη γεύση, αλλά θα προτιμούσα καλύτερη ποιότητα. Τιμή 8.50 ευρώ.

Πήραμε και ένα σουβλάκι το μέσα έξω. πολύ καλό και πρωτότυπο. Πίτα δεν υπάρχει με την κλασική εικόνα, έχει αντικατασταθεί από κιμά. Τζατζίκι κ. λ. π. βρίσκονται εσωτερικά. Να έλειπαν μόνο τα πατατάκια, sticks από σακουλάκι περιπτέρου. Από τρεις φρέσκες πατάτες βγάζουμε ένα κιλό sticks και θα ήταν τέλειο. Αλλιώς να ερωτάται ο πελάτης αν θέλει αυτές τις πατάτες. Τιμή 4.00 ευρώ.

Και το αποκορύφωμα ήταν η πίτα του βοσκού. Παραγγείλαμε πίτα, που είναι για δύο, και μας εξήγησαν τι περιέχει μέσα, κιμά με 2-3 καρότα, 2-3 πατάτες και μπεσαμέλ, ψημένο σε πήλινο στο φούρνο. Αν καταλάβατε δεν υπάρχει πουθενά η λέξη φύλλο ζύμης, που σαν αυτονόητο δεν το ρωτήσαμε. Έτσι και είναι. Κακώς την ονόμασαν πίτα. Σαγανάκι κιμά θα ήταν η καλύτερη ονομασία. Έκαιγε ή μάλλον έβραζε αφάνταστα και στο τέλος μας ήρθε και κουτάλι. Απλά φάγαμε ή μάλλον έφαγα το μισό με το ζόρι. Η γυναίκα μου δοκίμασε και τελείωσε εκεί. Τιμή 11.50 ευρώ.

Συνοδεύσαμε με μπύρες, μια Χίος, 5,70 ευρώ πολύ καλή, φρέσκια, ελαφρώς πικρή και θολή, και μία sirΙs (Σερρών) με αρώματα εσπεριδοειδών, καλή, 4.00 ευρώ.

Πήγαμε βασικά για μεζέ και μπύρες, δεν πήραμε κυρίως πιάτο, κόστος έκαστο γύρω στα 11-15 ευρώ το ένα.

Ξέχασα το νερό. Ένα γυάλινο μπουκάλι 1.80 ευρώ. Σπίτι μας δεν πίνουμε νερό βρύσης; Τα περισσότερα μαγαζιά προσφέρουν δωρεάν το νερό βρύσης μέσα από δικά τους φίλτρα στο δίκτυο, σε γυάλινα δικά τους μπουκάλια. Τελικά 1.80 για δυο ποτήρια νερό........

Από τις κριτικές το διάλεξα και, άλλα περίμενα και άλλα βρήκα.