Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Το Druid το είχα σταμπάρει από καιρό, οι υψηλές βαθμολογίες τον κορυφαίων κριτών του ask4food και τα ενδιαφέροντα πιάτα που διάβασα ότι διαθέτουν με έκαναν να το έχω πρώτο πρώτο στην λίστα με τα μαγαζιά που θέλω να επισκεφτώ.

Έτσι λιπών ένα βραδάκι που βρήκαμε την ευκαιρία ξεκινήσαμε για το Παλιό Φάληρο. Φτάνοντας στο μαγαζί διαπίστωσα για άλλη μια φορά το πόσο τυχερός είμαι στο θέμα του παρκαρίσματος, δεν υπάρχει θέση ούτε για δείγμα, ώσπου ένα μόλις στενό πριν φτάσω απ' έξω βρήκα θέση χωρίς να σπαταλήσω ούτε ένα λεπτό για ψάξιμο.

Μπαίνοντας στο χώρο το πρώτο πράγμα που παρατήρησα ήταν ότι τα τραπέζια όπως και ο υπόλοιπος χώρος θα έλεγα πως έβγαζε κάτι το πρόχειρο, η καθαριότητα από την άλλη ήταν αδιαμφισβήτητη. Γενικά όμως ήταν ευχάριστο το περιβάλλον.

Αφού μας έβαλε η ευγενέστατη σερβιτόρα να καθίσουμε μας έφερε νερό (δροσερό της βρύσης) μας έδωσε τους καταλόγους και μας ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας.
Ο κατάλογος αρκετά ενδιαφέρων με επιλογές τόσο σε θαλασσινά όσο και σε κρεατικά. Τελικά εμείς καταλήξαμε στην κρύα σούπα ημέρας κόκκινη με φέτα και τραγανή κάπαρη (πάρα πολύ καλή), το ραβιόλη αστακού (εξαιρετικό), την τάρτα λαχανικόν με κρέμα τυρί και φέτα (πολύ καλή), για κυρίως εγώ πείρα το ribeye με πατάτες και sos bearnaise το οποίο ήταν πραγματικά πολύ σωστά ψημένο και με πολύ ωραία εκτέλεση στην σάλτσα όπως και της γαρνιτούρας αλλά για τα 28€ του πιάτου θα περίμενα κάτι περισσότερο σε ποσότητα και σε γεύση, αλλά και στις συζύγου μου τα πιάτο δεν τα πήγαμε καλύτερα, το αρνάκι τας κεμπάπ με την μούς* μελιτζάνας που διάλεξε ήταν κάπως πικάντικο και όχι τόσο ενδιαφέρων (δεν ήταν κακό αλλά του έλειπε η ένταση).

Στο άκουσμα μους σου έρχεται στο μυαλό κάτι το πολύ αφράτο, πολύ αέρινο αυτό εγώ θα το έλεγα μάλλον πουρέ μελιτζάνας (θα έλεγα μάλιστα ότι η υφή όπως και η γεύση έμοιαζε με μπεγιεντί). Στα επιδόρπια τώρα τα πράγματα ήταν πολύ καλά αλλά μάλλον υπερτιμημένα. Το παγωτό ποπ κορν που πείρα εγώ με τον εσπρέσο (affogato) ήταν πολύ ωραίο αλλά λίγο ακριβό (8€ για μια μπάλα παγωτό και έναν εσπρέσο), ενώ η σύζυγος πήρε το espumas το οποίο ήταν πραγματικά καλό!

Το τραπέζι μας κόστισε 91€ μαζί με δυο ποτήρια λευκό κρασί, τα οποία θεωρό πως θα μπορούσε να είναι λίγο ποίο κάτω σε τιμή.

Σε γενικές γραμμές λυπών είναι μια πολύ καλή επιλογή αλλά λίγο ακριβή.

2015-10-02 17:32:51

Αρχικα σας ευχαριστουμε για τη παρουσια σας στο DruiD
Και στη συνεχεια για την κριτικη κ τον χρονο που αφιερωσατε
Ο σεβασμος προς τους θαμωνες μας μας οδηγει με ειλικρινια να δεχτουμε τα λαθη μας, ακομα και τα φραστικα, οπως στην παρουσα περιπτωση
Και βεβαια, δεν ηταν μους μελιτζανας αυτο που γευτηκατε, αλλα πολυ σωστα σας θυμισε τον πουρε της!
Το πιατο μας ειναι ταςκεμπαμπ με πουρε μελιτζανας και κακως σας ενημερωσαμε διαφορετικα.
Για το θεμα των τιμων του DruiD, που και εμας σαν διευθυνση μας απασχολει ιδιαιτερα και οπως ολοι ξερουμε εχει να κανει κ με τη ποιοτητα των υλικων μας, φροντιζουμε ομως να εχουμε και πιατα με χαμηλοτερες τιμες ωστε μπορουν να μας επισκεπτονται ολοι οι φιλοι μας και να απολαμβανουν με μικροτερο κοστος τις γευσεις μας.
Για τις ημερες με λιγοτερη πιεση, δινουμε και την εκπτωση του 20%
Παντα στη διαθεση σας
Για το DruiD
Ναντια Κερασιδου

2016-05-06 18:55:15
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την salaxi013.