Τοπική ελλ. κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Το Ξαθέρι είναι ένα νέο (μόλις έκλεισε τον πρώτο του χρόνο λειτουργίας) κρητικό εστιατόριο, που έκανε αίσθηση κυρίως με τους καλλιτέχνες παραδοσιακής μουσικής που καλεί.

Βρίσκεται πάνω στην Εθν. Αντιστάσεως, ψηλά, και προσεγγίζεται πολύ εύκολα, και για εμάς που δεν είμαστε του κέντρου από Αλίμου-Κατεχάκη.
Γωνιακό καθώς είναι, σου δίνει αίσθηση πολύ μεγαλύτερου μαγαζιού.
Υπάρχει ένας άνετος εξωτερικός χώρος, όχι πεζοδρομίου, σαν βεράντας, όπου χωράνε άνετα δέκα τεσσάρια τραπέζια. Εσωτερικά υπάρχουν αρκετά τραπέζια, αλλά και κτιστοί πάγκοι σε ένα τοίχο. Υπάρχει και χώρος για dj μπροστά από την απομονωμένη κουζίνα. Μια εσωτερική μεγάλη σκάλα οδηγεί στο πατάρι που καταλαμβάνει το μισό περίπου μαγαζί. Δεν ανέβηκα όμως πάνω, θα είναι όμορφα τον χειμώνα με ορχήστρα, για την τσιγαρίλα δεν ξέρω.

Χρώματα παλ, λευκό με φιστικί, καμιά σχέση με άλλα μαγαζιά που δίνουν βάση στο χωριάτικο, με ταγάρια και κρεμασμένα χάλκινα τσικάλια.
Όλη η πρόσοψη κλείνει με τζαμαρία, και είναι πολύ φωτεινά.
Παρασκευή & Σάββατο βράδυ, ο χώρος μεταμορφώνεται για να μπεί το πάλκο και να δημιουργηθεί χώρος για τον χορό.

Εμείς το επισκεφτήκαμε όμως Κυριακή βράδυ, μια που έχουμε χορτάσει από τις καλοκαιρινές εκδηλώσεις, αλλά και τις γιορτές τσικουδιάς της εποχής.
Υποδοχή με ρακί (κέρασμα των 100 ml) και μπουκάλι νερό εμφιαλωμένο.

Ο κατάλογος είναι πλούσιος και με αρκετά προτότυπα, κυρίως μαγειρευτά πιάτα.
Για δύο άτομα που είμασταν, παραγγείλαμε σαλάτα Ανώμαλη, να εξηγήσω, ψιλοκομμένη με δυό ειδών μαρούλια και λάχανα, καρότο, λιαστή ντομάτα, απάκι και ένα πολύ νόστιμο φρέσκο σύκο. Η υπερπαραγωγή της περιελάμβανε και ξερή μυτζηθρα (7,90€).

Σαν ορεκτικό, πήραμε σφουγγάτο, πλούσια ομελέτα με απάκι ξανά, μας αρέσει μάλλον, πατάτες, κολοκύθι, τυρί γραβιέρα. (6,20€).

Μακαρόνια σκιουφιχτά με απάκι κοτόπουλου αυτή την φορά, που δεν το έχω βρεί πουθενά, ελαφρύ και νόστιμο, με κόκκινες και πράσινες πιπεριές. Και εδώ με ξηρό ανθότυρο χωρίς κρέμες γάλακτος. Είχε πολύ καλό δέσιμο αυτό το πιάτο, διατηρούσε μια υγρασία χωρίς να είναι σόβραστα που λένε οι Κρητικοί. (9,50€).

Το δικό μου ήταν ένα μελένιο χοιρινό με λιαστή ντομάτα σε σάλτσα κρασιού, που έλειωνε κυριολεκτικά στο στόμα. Συνοδεύονταν από πατάτες φούρνου με το ίδιο δέσιμο. Τα κρητικά μυρωδικά ήταν έντονα σε αυτό το πιάτο. (9,90€).

Ήπιαμε 1kg λευκό κρασί, που ήταν η δεύτερη επιλογή μας, καθώς το ροζέ που παραγγείλαμε στην αρχή δεν μας άρεσε και το επιστρέψαμε. Στα συν ότι δεν χρεώθηκε.

Υπάρχει ποικιλία μεζέδων και μπορείς να κινηθείς και μόνο σε μπινελίκια χωρίς κυρίως πιάτα. Φυσικά και αρκετά της ώρας που δεν τιμήσαμε.
Ερωτηθήκαμε αν θέλαμε γλυκό, σφακιανή ή γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού, αλλά δεν πήραμε.

Δεν ήθελα να αλλάξω αυτή την τόσο ευχάριστη γεύση.
Η μέρα ήταν χαλαρή και το σέρβις γίνονταν μόνο από ένα νεαρό χωρίς καθυστερήσεις. Δεν έχω παράπονο από τις τιμές, οπότε δεν βλέπω τον λόγο να μην ξαναπάω. Το φαγητό του στέκεται σε πολύ καλό επίπεδο, δεν είχαμε φάουλ παρά μόνο το κρασί, που είναι θέμα προσωπικό, σε άλλους μπορεί να αρέσει.

Σας το προτείνω κυρίως γιατί δεν εντόπισα, καμία, δηθενιά, ξέρεις πουλάμε μόνο τοπικά και αγνά, άρα κοστολογούμε όσο θέλουμε.

Εδώ δεν ισχύουν αυτά, τους εύχομαι
Σ'αυτό το τόπο πούρθατε
Κρήτη για να μας μάθτε