Κίνα & Ν. Ασία - Περιστέρι, Αθήνα

Άτομα: 2
Ημέρα/ώρα: Σάββατο 22:15

Αρχικά να δηλώσω ότι είμαι fun της Ασιατικής κουζίνας. Έχω φάει σε πολλές περιοχές στην Ελλάδα, σε ονομαστά και άγνωστα εστιατόρια, και έχω μεγάλη γευστική εμπειρία από Ασία (ταξίδια λόγο επαγγέλματος), όπου και ήρθα σε επαφή με την ασιατική κουζίνα.

Χώρος: Το κατάστημα αρκετά "ευάερο & ευήλιο". Δεν έχει το βαρύ στολισμό που έχουμε συνηθίσει στα Ελληνικού τύπου εστιατόρια Ασιατικής Κουζίνας. Αρκετά μοντέρνα έπιπλα και διακόσμηση. Καθαρός με σωστό φωτισμό. Διαλέγεις να κάτσεις μέσα, έξω, επάνω!!! Αρκετά τραπέζια για 2 tet-a-tet αλλά και ροτόντες για μεγάλες παρέες. Λίγο την μουσική να το δουν, που αν και χαμηλόφωνη, ήταν κουραστική από τα κομμάτια με συνεχόμενο μουσικό μοτίβο.

Εξυπηρέτηση: Σίγουρα έχουν κάνει σεμινάρια χαμόγελου ή κάποιος στην κουζίνα τους λέει ανέκδοτα. Όλοι χαμογελαστοί, ευγενικοί και ταχύτατοι. Και πήγα σε ημέρα και ώρα αιχμής. Ο Runner ήταν παντού και διακριτικός χωρίς να κουράζει η παρουσία του. Παρατήρηση/συμβουλή: Λίγο χρώμα (ίσως κόκκινο ή γαλάζιο) στις μαύρες στολές θα ήταν μια ευχάριστη οπτική νότα.

Φαγητό: Δεν δοκιμάσαμε όλον τον κατάλογο που είναι αρκετά "γεμάτος". Παραγγείλαμε Κινεζική κουζίνα (έχει και Ιαπωνική), ξεκινώντας με Spring Rolls & Fried Shrimp Dumpling. Ήρεμες γεύσεις, με ζωντανά τα λαχανικά και τις γαριδούλες (θα τις ήθελα λίγο μεγαλύτερες). Τα Dumpling είχαν ένα υπέροχο άρωμα από το βούτυρο.

Σαλάτα Mango, αρκετά δροσερή και φρέσκια. Είχε μόλις κοπεί, καθώς ακόμα και το καρότο που έχει μια ευπάθεια μαρασμού ήταν ζωντανό.

Σουπίτσα Sweet Corn Chicken, που δεν μου είπε κάτι το ιδιαίτερο, χωρίς όμως να προσβάλει τους γευστικούς μου κάλυκες.

Curry Fried Rice με κοτόπουλο (spicy). Σταθερή αξία και γεύση. θα μου άρεσε περισσότερο αυγό, γιατί μου έδωσε την εντύπωση ότι το έβαλαν για δείγμα. Αρκετή ποσότητα (για τα ελληνικά δεδομένα).

Sweet Chili Cachew Nut Noodles με κοτόπουλο. Σίγουρα το έχω γευτεί και αλλού. Δεν υπήρχε κάτι ιδιαίτερο. Θα ήθελα πιπεριές Ασίας και όχι Φλωρίνης!!!

Για τις Satay Shrimps, θα βάλω ένα 7/10 γιατί, ενώ οι γεύση ήταν θεϊκή, το μέγεθος (μικρές γαρίδες) δεν ήταν απολαυστικό.

Τιμές: Από τις χαμηλότερες που έχω δει στην Αττική. Κοιτάς τον κατάλογο και είσαι έτοιμος να ζητήσεις τον τιμοκατάλογο σάλας γιατί σου έφεραν του delivery (ναι κάνει και delivery!! ), αλλά τελικά οι τιμές είναι ίδιες για σάλα, πάσο, delivery και πολύ χαμηλές (ελπίζω να μην το διαβάσουν και τις ανεβάσουν. )
Spring Rolls+Fried Shrimp Dumpling+ 2ΧSweet Corn Chicken Soup+Mango Salad+Curry Fried Rice+Sweet Chili Cachew Nut Noodles+Shrimps Satay+2 ποτήρια κρασί=52€ (9/2015)

Φράση κλειδί: Value for Money

Επανάληψη: Ως λάτρης της Ασιατικής κουζίνας, σίγουρα θα μπει στην μηνιαία ατζέντα μου. Θα ξαναπάω για Ιαπωνική κουζίνα.