Ψαροταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Είναι πολύς ο καιρός που είχα στη wishlist μου το Ε/Γ Ταξιδεύοντας στο Κερατσίνι. Ήρθε η βραδιά του ask4food στο αδερφάκι στα βόρεια να κάνει την ανάγκη πιο επιτακτική. Παρόλα αυτά, υπήρχαν και ύφαλοι που έπρεπε να αποφευχθούν (π. χ. σύζυγος-φίλοι φανατικοί κρεατοφάγοι), οπότε απαιτήθηκε κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να λάβει χώρα η επίσκεψη...

Αργά το μεσημέρι Σαββάτου 12 Σεπτέμβρη λοιπόν (όχι τυχαία) και το "κορίτσι" (εγώ είμαι αυτή - λέμε τώρα) ήθελε φρέσκο ψαράκι και θαλασσινά. Σιγουράκι το φρέσκο, σιγουράκι η εκτέλεση, μονόδρομος η απόφαση. Σε άλλη περίπτωση θα βρίσκονταν εκατοντάδες επιχειρήματα για να καταλήξουμε ξανά να τρώμε κάποιο είδος κρεατικού. Όμως... Άσος στο μανίκι. Επέτειος γάμου.

Βρήκαμε το μαγαζί πολύ εύκολα και parking ακόμα πιο εύκολα σχεδόν δίπλα. Μας υποδέχτηκαν θερμά, δεν είχαμε κάνει κράτηση, αλλά υπήρχε διαθεσιμότητα και ανέλαβαν την εξυπηρέτησή μας ένας ευγενέστατος νεαρός και μια κοπέλα. Μας έφεραν τους καταλόγους και στην πορεία κανάτα με νερό, φρυγανισμένο ψωμί λευκό και ολικής κι ένα μπολάκι με εξαιρετικές πράσινες ελιές.

Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα πράσινη μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα
Ολόφρεσκα τα λαχανικά, πιπεράτη η γεύση της ρόκας (σαν άγρια) και η παρμεζάνα δε ρώτησα, αλλά είμαι 99% σίγουρη ότι ήταν Reggiano. Πραγματικά ΠΟΥΘΕΝΑ, σε όποιο μαγαζί κι αν έχω φάει και αναφέρεται "παρμεζάνα" στο πιάτο, δεν έχει χρησιμοποιηθεί Reggiano που κοστολογείται στο Σκλαβενίτη 19€/κιλό. Μπράβο σας!

- Φάβα
Την παρήγγειλα έχοντας στο μυαλό μου το πιατάκι του μεζεδοπωλείου στο οποίο φέρνουν συνήθως τη φάβα και ευελπιστώντας να την καταφέρω μόνη μου. Εδώ ήρθε ένα βαθύ πιάτο μυρωδάτη ζεστή φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια, που ήταν υπέροχη, αλλά δυστυχώς έμεινε αρκετή.

- Πατάτες τηγανητές
Είχε συζητηθεί στη βραδιά του ask4food ότι τους είναι δύσκολο να εφοδιαστούν με εγγυημένα καλή πατάτα και αυτό είναι απολύτως κατανοητό, καθώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω σπίτι μου. Από τον ίδιο παραγωγό στη λαϊκή, άλλες φορές τέλεια πατάτα, άλλες μέτρια. Οι συγκεκριμένες ήταν τέλειες και στη γεύση και στο τηγάνισμα.

- Καλαμαράκια τηγανητά
Δε ζητήθηκε διευκρίνιση για φρέσκα ή κατεψυγμένα (το μενού είχε και τα δύο), αυτά που ήρθαν ήταν μάλλον φρέσκα, καθώς δεν ήταν πολύ μαλακά, αέρινα τηγανισμένα και ιδιαίτερα εύγευστα.

- Χταπόδι του Νώντα
Να πω τη μαύρη μου αλήθεια, τη βραδιά στα βόρεια μου άρεσε περισσότερο. Δεν ήταν κακό, αλλά ούτε με ενθουσίασε.

- Καραβιδόψιχα
Με μια λέξη ΕΞΑΙΣΙΟ πιάτο. No further comments.

- Σαργουδάκι 250γρ.
Το παλικάρι που μας σέρβιρε έφερε σε δίσκο για να διαλέξω 2 φαγκριά, αλλά το μέγεθος του καθενός αντιστοιχούσε σε 2 άτομα και 2 σαργούς 250γρ ο καθένας. Σκέφτηκα να διαλέξω τους 2 σαργούς, αλλά δε θα είχα χωρητικότητα και για τα υπόλοιπα, οπότε κατέληξα στον έναν και τσιμπολόγημα από τα άλλα πιάτα. Σοφή επιλογή. Λουκούμι και τέλειο ψήσιμο.

- 1/4 lt λευκό κρασί
- μπόλικες Coca cola

Εύχομαι να μην ξέχασα κάποιο πιάτο.

- σορμπέ λεμόνι (κέρασμα)
- μοσχάτο Λήμνου (κέρασμα)
- 1 μιλφέιγ και 1 σοκολατένιο γλυκό (κέρασμα)
- 2 παγωτίνια (κέρασμα)
και τσιχλίτσες για την αναπνοή

Να προσθέσω ότι μαζί με τα πρώτα ορεκτικά μας πρόσφεραν ένα νέο πιάτο προς δοκιμή που περιλάμβανε σκάρο. Δεν μπόρεσα να καταλάβω με ποιόν τρόπο είχε ψηθεί/μαγειρευτεί, αλλά ήταν ονειρικό σε γεύση πιάτο και μακάρι να καθιερωθεί.

Ακόμα γελάω με την εικόνα που έχουμε εξαφανίσει το σκάρο (ναι ναι και ο κρεατοφάγος σύζυγος) κι έχει μείνει στο πιάτο το λαδάκι, ο άντρας μου ετοιμάζει μπουκιά ψωμί για βούτα κι ενώ την έχει στο χέρι και πάει να γίνει η προσγείωση έρχεται η σερβιτόρα και παίρνει το πιάτο χωρίς να ρωτήσει...

Παρεμπιπτόντως, απόλυτα ικανοποιημένοι με την εξυπηρέτηση από το νεαρό, η κοπέλα ήταν ελαφρώς απόμακρη και λίγο βιαστική και ο Κώστας (συνιδιοκτήτης) υπόδειγμα επαγγελματία. Ας μου επιτρέψει να τον χαρακτηρίσω πολύ καλοπροαίρετα "γάτο με πέταλα".

Δυστυχώς, δεν παραγγείλαμε πολλά πιάτα που ήθελα (π. χ. ψητές σαρδέλες) ή μεγαλύτερο ψάρι, διότι θα έπρεπε να τα καταφέρω μόνη μου...

Συνολικά το γεύμα μας στοίχισε 82€, διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, σίγουρα όχι για συχνές επισκέψεις, όμως το ευχαριστήθηκα.
Ο χώρος είναι ζεστός, έχει περιγραφεί αναλυτικά στις άλλες κριτικές, προσωπικά με τράβηξε περισσότερο από της Ν. Ερυθραίας, αν και εκείνος είναι αντικειμενικά πιο όμορφος.

Μπράβο και ξανά μπράβο για την αγάπη που βάζετε στη δουλειά σας!