Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Επισκεψη στον δυοσμο Σαββατο 26/9 μετα απο παροτρυνση γνωστων που μας ειπαν για ενα νεο μεζεδοπωλειο στον πειραια λιγο πανω απο την μαρινα της Ζεας.
Φτασαμε σχετικα νωρις για σαββατο (πριν τις 9) και ετσι δεν ειχαμε προβλημα με το παρκινγκ.

Το αναφερω αυτο γιατι ενα θεματακι με το παρκινγκ το χει η περιοχη. Αν και μαθαμε απο τον ιδιοκτητη οτι ειναι σε συζητησεις για εκμισθωση ενος παρκινγκ κοντα στο μαγαζι το οποιο θα εξυπηρετει τους πελατες του.
Ο χωρος σε κερδιζει απο την εισοδο. Μια φωτεινη εισοδο με μια ξυλινη πορτα και στρωμενη απο παλιακα πλακακια με σχεδιο. Δεξια ενα ζωγραφισμενο τραπεζακι γεματο λουλουδια με δυοσμους και απο πανω μια παλια κορνιζα απο καδρο εχει μετατραπει σε καθρεφτη. Μπροστα δεσποζει μια εμβληματικη σκαλα που σε οδηγει στον πρωτο οροφο στον οποιο βρισκεται και η σαλα του καταστηματος. Υπαρχει και ταρατσα η οποια δεν λειτουργει ακομα.

Στην κετρικη σαλα κυριαρχει η πετρα και το ξυλο και ο χωρος σε ξεκουραζει λογω της λιτοτητας του ντεκορ.
Στο δια ταυτα τωρα που ενδιαφερει ολους οσους μπαινουν στο site-το φαγητο.
Ο καταλογος ειναι σχετικα μικρος και ευκολοδιαβαστος(ολα το μενου μπορεις να το βλεπεις στην ιδια σελιδα). Ετσι μπορεις γρηγορα να αποφασισεις για την παραγγελια σου.

Ευκολα διακρινεις οτι το μενου στηριζεται ως επι το πληστον σε ελληνες παραγωγους και διαφορα καλουδια της ελληνικης γης.
Η δικια μας παραγγελια περιελαμβανε
Σαλατα δυοσμος-διαφορες πρασιναδες με ψητο μαστελο και μια ψιλογλυκια σως απο πορτοκαλι που γινοταν νοστιμη χαρη στα καραμελωμενα αμυγδαλα(σαλατα χωρις ξηρους καρπους δεν λογιζεται σαλατα για μενα).

Φαβα σχοινουσας με χοιρομερι-η αληθεια ειναι οτι το χοιρομερι το φοβηθηκαμε λιγο, η σερβιτορα μας παροτρυνε να το δοκιμασουμε μαζι και ειχε απολυτο δικιο. Αν και απο μονη της η φαβα ειναι εξαιρετικη.
Φλογερες με φετα και μελι-χιλιοφορεμενες που δεν τις βρισκεις παντου νοστιμες(ελεω κακης ποιοτητας φετας), οι συγκεκριμενες ηταν πολυ γευστικες.
Κεφτεδακια απο λουκανικο-Ποσο γιαμι, ακομα εχω την νοστιμια τους στο μυαλο μου(απ το στομα μου δυστυχως εχει φυγει)ζουμερα και ιδιαιτερα που ερχονται μαζι με μια γλυκοκαυτερη σαλτσουλα για να τα βουτας.

Μοσχαρισιο κοτσι-στιφαδο που συνοδευοταν απο κατι χειροποιητα ζυμαρικα και τριμμενο τυρακι. Πολυ μαλακο το κρεας ταιριαζε πολυ με τα ζυμαρικα. φαγαμε ακομα και το μεδουλι.
Το φαγητο το συνοδεψαμε με ενα γλυκοπιοτο τσιπουρακι απ τον Τυρναβο(οπως μας ειπαν).

Για το τελος παραγγειλαμε ενα γλυκακι κολασμενο, παιχνιδια σοκολατας-τεσσερις διαφορετικες σοκολατες σε υφη και σχημα μαζι με μους μπανανας και τριμμενο μπισκοτο. Απ τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει!!!
Μαζι με μια κοακολα πληρωσαμε 37,6
Νερακι βρυσης και κανονικη αποδειξη.

Σε τραπεζι που δεν παραγγειλε γλυκο απ το καταλογο ειδαμε οτι πηγε κορμος σοκολατας σε μικρα κομματια αναλογα με τα ατομα που ηταν.
Το σερβις φιλικο και εξυπηρετικο(αν και οπως προειπα πηγαμε νωρις και ακομα το μαγαζι δεν ειχε κοσμο)και παντα χαμογελαστο
Εχει και αλλα πιατα που θελω να δοκιμασω και θα το ξανα επισκευθω

2015-10-09 21:02:57

Σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια.
Σε κάθε νέα αρχή είναι σημαντικό να διαβάζεις θετικές κριτικές.

Με εκτίμηση
Η ομάδα του Δυόσμου